
Nie wiecie, jak się do tego zabrać?
Oto mała instrukcja dla Was – sprawdzona przez nas w akcji! I to wielokrotnie!
Przeczytajcie ją i wydrukujcie sobie w formie ulotki wraz z pozostałymi załącznikami (do ściągnięcia poniżej), aby móc profesjonalnie i łatwo czyścić nasze miasta z mowy nienawiści.
Najważniejszym jest działać legalnie – nie tak, jak ci, którzy te bazgroły na murach umieszczają. Dlatego konieczne jest pozyskanie wszystkich niezbędnych zgód, jak również poinformowanie policji i straży miejskiej o planowanej akcji zamalowania .
No i nie zapomnijcie wziąć wszystkich zgód ze sobą na akcję!
Krok 1: Dowiedz się, kto jest właścicielem / administratorem budynku.
Jak znaleźć taką informację? Na budynku powinna być tabliczka z danymi zarządcy, czy też firmy administrującej nieruchomością. Jeżeli jej nie ma – możesz porozmawiać z mieszkańcami i od nich uzyskać kontakt do właściciela, czy administratora.
Krok 2: Skontaktuj się z właścicielem i uzyskaj zgodę na zamalowanie.
Pobierz (poniżej), wydrukuj i uzupełnij wzór zgody, której my używaliśmy podczas naszych akcji. Pamiętaj też, żeby uzgodnić z nim kolor farby!
Krok 3: Zbierz znajomych, ogłoś akcję w internecie.
Utwórz wydarzenie na swoim profilu na Facebooku, wyślij koniecznie informację o planowanej akcji do Straży Miejskiej i Policji (lokalny posterunek Policji), poinformuj i zaproś do działania również mieszkańców danej kamienicy.
Krok 4: Zdobądź materiały.
Jak to zrobić? Poproś właściciela / administratora budynku o udostępnienie materiałów lub sfinansowanie ich zakupu; zorganizuj zbiórkę wśród znajomych i mieszkańców, zgłoś się do firm lub organizacji, by udzieliły wam wsparcia. Narzędzia można też wypożyczyć od znajomej firmy remontowej, albo od nas. Co będzie potrzebne? Nasze wskazówki znajdziecie pod linkiem poniżej.
Krok 5: Wspólnie ze znajomymi usuń napis.
Koniecznie uwiecznij ten moment na zdjęciach! O rezultatach poinformuj w tych wszystkich miejscach, w których promowałeś akcję, aby pokazać jej rezultaty i zachęcić innych do działania. Pokaż innym, że można zmienić swoje otoczenie!
Nie zapomnij pomalować wyczyszczonej ściany specjalną powłoką antygraffiti. Jeżeli komuś przyjdzie ochota coś znowu tam namalować – do usunięcia wystarczy wtedy gorąca woda pod ciśnieniem!
Możecie do nas napisać na adres: office(at)jewishfestival.pl lub zadzwonić (12 431 15 17) lub wysłać wiadomość przez stronę Zmaluj to! na Facebooku.
Tę ulotkę wydrukujcie sobie dwustronnie, złóżcie na pół i posługujcie się nią jak najczęściej – możecie też dać ją swoim znajomym, aby zachęcić ich do działania.
Koordynacja projektu
Joanna Antonik
Macherzy – wolontariusze FKŻ – którzy brali aktywny udział w projekcie
Emilia Wanat, Olga Brewka, Agnieszka Królikowska, Gabriela Staniszewska, Paulina Kowalska, Jowita Bożek, Grzegorz Mikunda, Marcin Tutajewski, Ewelina Malik, Aleksandra Kalisz, Magdalena Bodziony, Małgorzata Wolska, Katarzyna Irmina Czysnok, Magdalena Zboś, Anna Brożek, Michał Strzyżowski, Julia Paluch, Sebastian Brejnak, Joanna Socha, Martyna Malinowska, Anna Wróbel, Katarzyna Jaworska, Maja Haber, Magdalena Olszowiec, Michał Hajduk, Agnieszka Kowalczyk, Agnieszka Urbańska, Aleksandra Piotrowska, Magdalena Chmiel, Angelina Gąkowska
![]() | ![]() |
Janusz Makuch laureatem Małopolskiej Nagrody Twórczości za rok 2023.
Czytaj więcej - Podziel sięFestiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie do Przyjaciół w Izraelu.
Czytaj więcej - Podziel sięChag Chanuka sameach!
Janusz Makuch laureatem Małopolskiej Nagrody Twórczości za rok 2023.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie do Przyjaciół w Izraelu.