Cheder
Zmaluj to! ogólniePodsumowanieZmaluj to sam! - instrukcjaMapa wstydu

Co się wydarzyło w projekcie 'Zmaluj to!' i co będzie się działo po jego formalnym zakończeniu?

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej od września 2014 do grudnia 2015 roku, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, którego operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego. Program ten jest finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EOG.

W pierwszym etapie projektu szkoliliśmy naszych Macherów – wolontariuszy, którzy byli głównymi beneficjentami projektu. Dowiedzieli się wiele na temat mowy nienawiści, sposobów walki z nią, poznali techniki zamalowywania nielegalnych graffiti, ale też dowiedzieli się, jak tworzyć murale z pozytywnym przesłaniem. Odwiedzili też różnorakie instytucje walczące z mową nienawiści i dyskryminacją.

Druga cześć projektu to już konkretne działania – oprócz usuwania antysemickich graffiti na Kazimierzu i w Podgórzu, Macherzy przeprowadzili serię warsztatów w krakowskich szkołach, uwrażliwiających na mowę nienawiści, przygotowali też instrukcję dla tych, którzy chcieliby sami wziąć się za usuwanie graffiti z murów (jest ona dostępna na naszej stronie w zakładce Zmaluj to sam!)

Kolejnym elementem projektu był tzw. rozwój instytucjonalny, którego celem było podniesienie kwalifikacji pracowników Stowarzyszenia poprzez różnorakie szkolenia, coaching, doradztwo. Efektem tych działań jest m.in. uporządkowanie obecności FKŻ w sieci.

 

Co zostało zmalowane w ramach projektu?

Nasze akcje usuwania graffiti skoncentrowane były głównie na Kazimierzu i w Podgórzu. To dwie dzielnice Krakowa ważne dla żydowskiej historii naszego miasta i często odwiedzane zarówno przez indywidualnych turystów, jak też grupy – w większości żydowskie. Obok zadbanych miejsc pamięci o krakowskich Żydach niestety widać też sporo mowy nienawiści. Dlatego też chcieliśmy usunąć je głównie z tych dzielnic, zwracając uwagę na bliskość miejsc ważnych historycznie.

Gdzie działali nasi Macherzy? Co zmalowali?

1. ul. św. Wawrzyńca 39 – dwukrotnie
2. ul. Rynek Podgórski 11 – dwukrotnie
3. ul. Limanowskiego 19 – dwukrotnie
4. ul. Św. Benedykta 3
5. ul. św. Benedykta 13
6. ul. Traugutta 9
7. ul. św. Wawrzyńca 41
8. ul. Legionów Józefa Piłsudskiego 2
9.  ul. Romanowicza
10. ul. Rękawka 12
11. ul. Józefa 36 / róg Jakuba
12. ul. Krasickiego 27
13. ul. Benedykta 15
14. ul. Lanckorońska 2

zmaluj to (24)

Jak widać, niektóre obiekty trzeba było zamalowywać dwukrotnie. Wyczyszczona ściana dla wielu jest zaproszeniem do nabazgrania. Nie zniechęcało nas to jednak, ale dodatkowo motywowało – pokazaliśmy determinację i na żadnej ze ścian powtórnie zamalowanych nie pojawiło się żadne graffiti!

 

Co działo się w Zmaluj to! poza zmalowaniami?

Szkolenie administracyjne, Magdalena Chustecka
Szkolenie międzykulturowe, dr Katarzyna Liszka
Szkolenie konserwatorskie, Katarzyna Kudyba
Szkolenie medialne,  Anna Jadwiga Orzech
Szkolenie metodyczne, Rafał Talar
Spotkanie otwarte z Tomaszem Kubikiem i Arturem Zakrzewskim z Agencji Zooteka
Zamalowanie z Akademią Przyszłości i stworzenie muralu “Kiedy ostatni raz robiłeś coś po raz pierwszy?” na murku przy ul. Wawrzyńca 39.
Spotkanie z wolontariuszami projektu – przedstawienie działań w projekcie oraz szkolenie z dobrych praktyk
Stworzenie etiudy filmowej na podstawie wpisu Zmaluj to! w Historiach POLIN  zobacz etiudę
Spotkanie z Wojciechem Wilczykiem, w ramach Czytelni Cheder
Debata “Czy Cracovia to Żydzi”? przygotowana i prowadzona przez wolontariuszy “Zmaluj to!”
Prezentacja projektu podczas TedxKazimierz – prezentowała koordynatorka projektu Joanna Antonik zobacz jej wystąpienie
Warsztaty w VIII LO, Ola Kalisz i Ewelina Malik
Prezentacja i spotkanie z wolontariuszami  “Zmaluj to” w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej
Spotkanie grupy edukacyjnej, omówienie scenariusza zajęć dla młodzieży licealnej, umówienie konkretnych dat spotkań
Warsztaty w VIII LO z wolontariuszkami: Olą Kalisz i Eweliną Malik
Spotkanie z twórcami etiudy powstałej w ramach projektu “Stories of Polin”, która została zainspirowana naszym tekstem, również opublikowanym w ramach projektu. Autorzy projektu: Tomasz Tański, Alicja Balcerzak i Adam Jankowski
Debata “Deconstructing Symbols: Graffiti and its Broader Implications” w ramach 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej. W debacie projekt reprezentował wolontariusz Michał Strzyżowski
Cykl “Film na dziś”– cykl, w którym nasi wolontariusze polecali współczesne filmy izraelskie, lub związane z historią i kulturą żydowską. Cykl cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i służył promocji kinematografii o tematyce żydowskiej
Cykl “Zmaluj to” na wakacjach”– facebookowy cykl, w którym prezentowaliśmy zdjęcia i krótkie opisy miejsc, związanych z historią i kulturą żydowską, w których wypoczywali nasi wolontariusze. Cykl cieszył się dużą popularnością i poszerzył wiedzę zarówno naszych wolontariuszy, jak i fanów na Facebooku.
Spotkanie z cyklu “The Machers prezentują: MACHER 365, czyli wolontariusze FKŻ o sobie i o tym, co robią przez okrągły rok
S
potkanie w sprawie nielegalnych, również antysemickich napisów, które pojawiły się w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli również zarządcy poszkodowanych budynków, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Pogromców Bazgrołów, a także przedstawiciele firmy usuwającej nielegalne napisy, mieszkańcy ii mieszkanki Krakowa, a także media.
Warsztaty w XI Liceum Ogólnokształcącym
Udział w debacie “Czy Kraków potrzebuje murali?”
organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa
Spotkanie z Ryszardem Ozaistem – przedstawicielem firmy usuwającej napisy
Szkolenie topograficzne z Łukaszem Kowalskim i Adamem Górką
Spotkanie “Jak skutecznie zmienić lokalną przestrzeń” – spotkanie z ekipą projektu, podczas której zaprezentowaliśmy projekt, oraz przekazaliśmy instrukcję samodzielnego włączenia się w działania na rzecz lokalnej przestrzeni. Spotkanie odbyło się w Ambasadzie Krakowian
Spotkanie w Cheder Cafe “Zmaluj to! Zgłoś to! Zareaguj! czyli co można zrobić z nielegalnymi napisami na murach.”, prezentacja dotychczasowych efektów projektu, przekazanie instrukcji w jaki sposób można samodzielnie zorganizować akcję zamalowania, zbieranie podpisów pod Listem Otwartym, spotkanie tworzące koalicję na rzecz walki z mową nienawiści na murach
Spotkanie “Jak skutecznie zmienić lokalną przestrzeń”– spotkanie z ekipą projektu, podczas której zaprezentowaliśmy projekt, oraz przekazaliśmy instrukcję samodzielnego włączenia się w działania na rzecz lokalnej przestrzeni. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury Podgórze
Prezentacja projektu na konferencji w Hiszpanii przez Anię Styszko – coacha w ramach rozwoju instytucjonalnego
Prezentacja projektu dla uczestników polsko – izraelskiej konferencji MiDor LeDor – przez wolontariuszkę projektu Magdę Chmiel
Spotkanie w V LO z Pawłem Kowalewskim i Jackiem Dymelem – prezentacja działań wolontarisuzy, w tym projektu Zmaluj to!
Spotkanie z Kamilą Januszko – promocja wolontariatu i Zmaluj to! w ramach Wrocław Stolica Kultury 2016

Co po zakończeniu projektu, czyli jak działamy dalej.

Naszymi działaniami nie wyczyściliśmy niestety całego Kazimierza i Podgórza, jak też nie zlikwidowaliśmy problemy mowy nienawiści na murach naszych miast. Mamy jednak nadzieję, że zwróciliśmy uwagę na to, jak duży to problem i pokazaliśmy, że każdy z nas może reagować.

Będziemy monitorowali zarówno te miejsca, które już raz zamalowaliśmy (i będziemy reagowali, jeżeli pojawi się tam nowy napis), ale też będziemy tropili nowe przykłady mowy nienawiści i zachęcali właścicieli tych nieruchomości, administratorów i mieszkańców do ich usunięcia. Wypożyczymy im sprzęt, aby zmotywować jeszcze bardziej.

Będziemy też nadal organizowali warsztaty w szkołach, aby uczyć wrażliwości na mowę nienawiści i sposobów usuwania jej przejawów z murów naszych domów.

Jeżeli więc chcecie, aby nasi przeszkoleni w ramach projektu wolontariusze przeprowadzili takie warsztaty w Waszej szkole, klubie osiedlowym, domu kultury – skontaktujcie się z nami mailowo (wyślij maila) lub telefonicznie (12 431 15 17) – uzgodnimy termin i wszystkie inne szczegóły. Oczywiście jest to całkiem bezpłatne!

No i cały czas będziemy zachęcali Was do działania we własnym zakresie – to naprawdę nie jest trudne. Zresztą zobaczcie sami:

 

Inne informacje o projekcie

 • Budujemy koalicję na rzecz czystych miast! Największą trudnością w organizowaniu zamalowywania antysemickich graffiti było uzyskanie zgód od właścicieli i zarządców nieruchomości – podpiszcie nasz list do nich, proszący ich o współdziałanie! To przyspieszy zamalowanie wielu bazgrołów!
  przeczytaj list i poprzyj
 • Wolontariusze w akcji. Mapa Wstydu, zamalowane napisy, warsztaty – artykuł Moniki Waluś w Gazecie Wyborczej, Kraków, 19 grudnia 2015 roku
  przeczytaj artykuł on-line
  lub
  przeczytaj jako pdf
 • Zbliża się koniec naszego projektu – czas na podsumowanie i podzielenie się planami na przyszłość – zapraszamy 17 grudnia do Chederu na spotkanie z naszymi Machersami, którzy działali w Zmaluj to!
  czytaj więcej
 • Warsztaty Zmaluj to! w krakowskich szkołach – ostatnią fazą projektu, która będzie również kontynuowana po jego zakończeniu, są warsztaty w krakowskich szkołach – pierwsze dwa odbyły się w nowohuckim XI Liceum Ogólnokształcącym.
  czytaj więcej
 • Kolejne zmalowania ruszają po wakacyjnej przerwie – przez cały październik Macherzy będą malowali w każdy weekend – początek w Podgórzu.
  czytaj więcej
 • Pierwsze z(a)malowanie już za nami. Pierwszego dnia wiosny, w ramach akcji zamalowywania mowy nienawiści na murach, koordynowanej przez Hejtstop, zamalowaliśmy pierwszy antysemicki mural na Kazimierzu.
  czytaj więcej
 • Cyfrowy czyn społeczny był akcją naszych wolontariuszy biorących udział w projekcie Maluj to!, któa poprzedzała pierwsze zmalowanie. Zanim usunęli antysemicki mural, dokonali wielu zgłoszeń mowy nienawiści w internecie.
  zobacz wydarzenie na Facebooku
 • Historia naszych wolontariuszy, biorących udział w projekcie Zmaluj to!, umieszczona na portalu Historie Polin została wyróżniona! Gratulujemy i zapraszamy do przeczytania wpisu!
  przeczytaj nagrodzony wpis
 • Raport z działalności w roku 2014 – podsumowanie pierwszych miesięcy działań naszych Macherów w ramach projektu Zmaluj to!
  czytaj więcej >>> / zrobić aktualność
 • Klip reklamujący projekt Zmaluj to! został przygotowany wspólnie przez wolontariuszy oraz firmę ElektroMoon
  zobacz klip na YouTube
 • Projekt Zmaluj to! jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG, którego operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego.
  zobacz stronę www projektu
 • Zmaluj to! jest już na Facebooku – dołączcie, aby na bieżąco śledzić działania Macherów!
  fanpage Zmaluj to na Facebooku
  >>>
 • Plakat oraz logotyp projektu Zmaluj to! zaprojektował Tomasz Jurecki
 • Więcej aktualności można znaleźć na profilu projektu na Facebooku

Podziękowania - sponsorzy, partnerzy, współpraca

Projekt 'Zmaluj to! Mowie nienawiści mówimy nie. Kraków przeciw antysemityzmowi'  był finansowany z Funduszy EOG, w ramach programu 'Obywatele dla Demokracji', którego operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego.

eea_grants fundacja_batorego fundacja_dzieci_i_mlodziezy

 

Prowadzący warsztaty, spotkania

Magdalena Chustecka– prowadzenie warsztatu antydyskryminacyjnego
dr Katarzyna Liszka – prowadzenie warsztatu międzykulturowego
Rafał Talar – prowadzenie szkolenia metodycznego z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej i międzykulturowej
Anna Jadwiga Orzech – prowadzenie szkolenia z zakresu mediów społecznościowych
Ryszard Ozaist – prowadzenie szkolenia z zakresu technik usuwania nielegalnego graffiti
Katarzyna Kudyba – prowadzenie szkolenia na temat konserwacji zabytków
Łukasz Kowalski, Adam Górka – prowadzenie szkolenia topograficznego
Piotr Bystrianin, Fundacja Ocalenie – prowadzenie spotkania na temat aktualnej sytuacji uchodźców w Polsce
Wiktor Soral, Centrum Badań nad Uprzedzeniami – prowadzenie spotkania na temat raportu, którego był współautorem Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych
Jan Dąbkowski, Kampania Bez Nienawiści – prowadzenie spotkania na temat działania Koalicji “Bez nienawiści”, oraz działań w ramach kampanii
Marek Gumkowski, Damian Wutke, Jakub Niewiadomski, Otwarta Rzeczpospolita – prowadzenie spotkania na temat działalności Stowarzyszenia  oraz cenne wskazówki dotyczące realizacji projektów społecznych
Barbara Jędrzejczyk, Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis – współpraca i użyczenie sali na spotkania
Tomasz Kubik, Artur Zakrzewski, Agencja Zooteka – prowadzenie spotkania na temat krakowskiego street artu, oraz podzielenie się ekspercką wiedzą w tym zakresie
Iwona Wernikowska, Dom Kultury Podgórze – użyczenie sali na spotkanie z wolontariuszami projektu
Pola Latko, Ambasada Krakowian – użyczenie sali na spotkanie z wolontariuszami projektu

Współpracujące instytucje

Tomasz Pytko, Hejtstop – współpraca w ramach wspólnych zamalowań z okazji Pierwszego Dnia Wiosny 2015, cenne wskazówki dotyczące organizacji zamalowań
Andrzej Wiącek, Mateusz Smus, Piotr Sołowij, Akademia Przyszłości – współpraca przy zamalowaniu i stworzeniu muralu przy ul. Wawrzyńca 39
Marta Gaj, Międzynarodowe Centrum Kultury – zaproszenie wolontariuszy projektu na wystawię Mit Galicji w MCK
Richard Lucas, TEDxKazimierz – zaproszenie do prezentacji projektu na forum TEDxKazimierz oraz cenne wskazówki przy konsultacji wystąpienia

Administratorzy nieruchomości

Podczas realizacji projektu przekonaliśmy się, że jednym z najtrudniejszych elementów było uzyskanie zgody na zamalowanie od właścicieli i administracji nieruchomości. Dlatego też szczególnie podziękować chcielibyśmy tym, którzy od razu wykazali gotowość do współpracy.

Halina Malina, Administracja Nieruchomości MEEST sp. z o.o.
Izabela Kramarz, ID Properties
Andrzej Machowski, Marek Zdebski, PUAT Kazimierz Sp. z o.o.
K. Zakrzewski, Agnieszka Radwan, Krakowskie Biuro Zarządzania Budynkami Zarządca sp. z o.o.

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


  Wybierz język newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

  Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

  loader