"Szalom na Szerokiej" dla oka i dla ucha

Jako sztandarowy projekt Festiwalu Kultury Żydowskiej, koncert Szalom na Szerokiej ma chyba najlepszą dokumentację spośród wszystkich wydarzeń festiwalowych. Kiedy nikomu nie śniło się jeszcze o streamingu na żywo – Szalom było transmitowane na żywo przez TVP2, a później przez TVP Kultura. Każdy koncert – niemalże od pierwszego – ma dobrą dokumentację fotograficzną, a to, co możemy – udostępniamy Wam od dawna w sieci i też na naszej stronie.

Jedyną rzeczą, jakiej nam bardzo brakuje to Wasze relacje z Szalom na Szerokiej. Jeżeli więc macie jakiekolwiek prywatne zdjęcia, czy też filmy – prześlijcie je do nas, abyśmy mogli stworzyć jeszcze pełniejsze archiwum tego unikatowego na skalę światową koncertu.

 

Póki co – zerknijcie na to, co mamy dla Was!

 

"Szalom na Szerokiej" - filmy i klipy

29 koncertów Szalom na Szerokiej (do 2019 roku) to łącznie około 203 godziny muzyki, jakieś 261 koncertów. Trudno jest spośród nich wybrać jeden, czy nawet 10 najważniejszych. Nie o tworzenie rankingów jednak chodzi, ale o to, że każdy z tych koncertów dla każdego z Was był najważniejszy. Każdy z Was słuchał go w najważniejszym dla siebie czasie i choć dla innych może nie mieć większej wartości – dla Ciebie był najważniejszy.

Dlatego stworzyliśmy jedną wielką playlistę koncertów Szalom na Szerokiej – wciąż będziemy ją rozbudowywali – ale na pewno już teraz znajdziecie tam ten jeden koncert, piosenkę, najważniejszą dla Was.

 

Życie to wąski most

Kol Ha’Olam Kulo to tytuł pieśni do słów rabina Nachmana z Bracławia. Życie jest wąską ścieżką i najważniejszym jest się nie bać – to jest kwintesencja tego utworu, który również wybrzmiał podczas Szalom na Szerokiej.

Z jednej strony – Nachman z Bracławia to niejako cichy patron FKŻ. Wiele wydarzeń, pomysłów, tematów odwołuje się właśnie do jego filozofii życia. Z drugiej strony – piosenkę tę wykonali na scenie na Szerokiej wspólnie kantor Benzion Miller oraz założyciel FKŻ – Janusz Makuch.

Ten moment jest kwintesencją tego, czym jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.  

 

Przełom i nowy etap

Jeżeli jednak zapytalibyście nas, który koncert podczas Szalom na Szerokiej był szczególnie znaczący dla historii FKŻ, to musimy wskazać ten właśnie – Balkan Beat Box podczas 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2009 roku.

Dlaczego? Po pierwsze był to pierwszy koncert, który zakontraktowaliśmy specjalnie na Szeroką. Inni artyści najczęściej dotychczas występowali w synagodze Tempel, a później na Szerokiej. BBB jako pierwsi stał się gościem specjalnym Szalom, rozpoczynając w ten sposób naszą nową tradycję.

Po drugie – była to pierwsza festiwalowa 'wycieczka’ nie w kierunku tradycyjnej, ale jak najbardziej nowoczesnej kultury żydowskiej w Izraelu. Pokazaliśmy Wam, że kultur żydowska może mieć również takie oblicze, a nie tylko krążyć wokół muzyki klezmerskiej, nigunów, piosenek jidysz, jazzu i muzyki kantoralnej. I że nie musi mieć na sobie nie tylko jarmułki, czy kapelusza, ale też … koszuli!

 

 

"Szalom na Szerokiej" na zdjęciach

Skoro mamy tyle filmów z Szerokiej, to – jak możecie sobie wyobrazić – zdjęć mamy jeszcze więcej! Część z nich, z wielu edycji, zebraliśmy w jednym albumie. Zobaczcie je, może odnajdziecie siebie, ten jedyny, unikalny i niepowtarzalny moment w Waszym życiu. A jeżeli nie – to prześlijcie nam swoje zdjęcie z Szalom na Szerokiej, abyśmy zobaczyli to, co dla Was najważniejsze.

Poniżej znajdziecie ogromny album zdjęć z koncertu na naszym profilu na Flickr – ich autorami są: Bogdan Krężel, Edyta Dufaj, Michał Ramus, Paweł Mazur, Bartosz Dittmar, Grzegorz Kozakiewicz.

Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader