Emmanuel Witzthum, Songs of Love and Loss

Songs of Love and Loss (Pieśni o miłości i utracie) to utwór izraelskiego kompozytora Emmanuela Witzthuma na smyczki i elektronikę, który jest zapisem emocji towarzyszących rozstaniu i procesowi radzenia sobie z utratą najbliższej osoby, który doprowadza do … ponownego odbudowania relacji.

Seria dwóch koncertów na żywo: w Berlinie i w Krakowie powstała na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. 

 

Cztery pory roku reprezentują tutaj rozstanie, smutek samotności, ponowne rozbudzanie uczucia i w końcu ponowne połączenie zabarwione smutkiem. Tytuł każdego z utworów ma formę haiku – jest samoistną całością, ale wszystkie tytuły razem tworzą wiersz.

Oczy zamknięte, liście
wirują na wietrze pod
jesiennym niebem

Deszcz cicho pada
zimowa samotność
nocą, wciąż

Nieśmiały kwiat
oddech chmury, błękitne czyste niebo
wiatr coraz cieplejszy

Pod drzewem
oczy patrzą na zachód słońca
latem

Zderzenie muzyki granej na żywo przez specjalnie stworzony dla projektu polsko – niemiecki oktet smyczkowy, elektronicznych sampli kompozytora i tworzonych na żywo przez Thomasa Könera wizualizacji, daje niepowtarzalny efekt: pozwala nie tylko zagłębić się w emocje kompozytora, odczuć je na wielu płaszczyznach, zderzyć z własnymi emocjami, ale też pokazuje nowoczesne, synkretyczne podejście do sztuki, łączącej nie tylko gatunki muzyczne, ale też  oddziałującej na różne zmysły.

Nieprzypadkowe jest też połączenie trzech narodowości: Polaków, Niemców i Izraelczyków, pracujących nad tym projektem. Opowieść o utracie, następującym po niej bólu i w końcu pojednaniu – to symboliczne zakreślenie drogi, jaką te trzy narody wspólnie przeszły (lub też którą wciąż przechodzą) jako skutek wydarzeń historycznych.

Songs of Love and Loss - zapis koncertu podczas 29. FKŻ

Wykonawcy

Kompozytor, elektronika:
Emmanuel Witzthum (IL)

Wizualizacje:
Tomas Köner (DE)

Kwartet Kameralistów
Sinfonietty Cracovii (PL):

Maciej Lulek (skrzypce)
Aleksandra Honcel-Banek (skrzypce)
Ewa Szczepańska-Chwast (altówka)
Marcin Mączyński (wiolonczela)

Kwartet Muzyków
Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej z Berlina (DE):

Kamila Glass (skrzypce)
Elena Rindler (skrzypce)
Kim Roloff (altówka)
Leslie Riva-Ruppert (wiolonczela)

Informacje

Koncert w Berlinie
Silent Green Kulturquartier, 30 maja 2019 roku

Koncert w Krakowie
29. Festiwal Kultury Żydowskiej, klub Hevre, 24 czerwca 2019 roku

Produkcja koncertów
Berlin: ListenBerlin – Daniel Bender
Krakow:  Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej – Judith Paletta, Paweł Kowalewski

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

zdjęcia: Mateusz Miszczyński (Berlin), Michał Ramus (Kraków)

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader