Siostrzeństwo - cykl spotkań na 30. FKŻ; kuratorka: Marta Majchrzak

Siostrzeństwo (ang. Sisterhood) to pojęcie wspólnoty, porozumienia lub solidarności między kobietami.

Pojęcie siostrzeństwa używane jest często w ruchach kobiecych, feministycznych, jako przeciwwaga dla rywalizacji, jaką narzuca kobietom kultura patriarchalna. Podobnie jak pojęcie braterstwa odnosi się do więzi między braćmi, siostrzeństwo nawiązuje do więzi rodzinnych jako modelu pozytywnych relacji między kobietami. Obydwa pojęcia odnoszą się zwykle do wzajemnej pomocy i solidarności między osobami niespokrewnionymi, są swojego rodzaju postulatami traktowania ich „jak rodziny” – szczerze i serdecznie.

Praktykowanie siostrzeństwa pomiędzy kobietami może być doświadczeniem bardzo pozytywnym: dzielenie się doświadczeniami pozwala dostrzec systemowy charakter kobiecych problemów, a wzajemna pomoc i wsparcie wzmacniają relacje między kobietami.

Podczas 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej oddaliśmy głos kobietom. W tradycji żydowskiej pełnią one bardzo ważną rolę – są odpowiedzialne za pielęgnowanie tradycji, za wychowanie dzieci, za to, aby dom żydowski był prawdziwie żydowski.

Jednakże we współczesnym społeczeństwie, Żydówki podejmują też inne role społeczne i mają wpływ na wszystkie dziedziny życia. Nie są już tylko strażniczkami domowego ogniska, ale obywatelkami, które stoją na straży ognia tradycji i prawa nie tylko na poziomie domu, ale też całego społeczeństwa.

Zdecydowana większość projektów 30. FKŻ została stworzona przez kobiety lub grały one w nich główną rolę. 

Chcieliśmy porozmawiać o siostrzeństwie, kobiecej twórczości i aktywizmie, wkraczaniu na zawłaszczone przez mężczyzn tereny. Tak powstał cykl paneli dyskusyjnych, stworzony specjalnie dla 30. FKŻ przez Martę Majchrzak – badaczkę, psycholożkę społeczną i dyrektorkę merytoryczną Sisters of Europe Polska.

W spotkaniach udział wzięły: Joanna Pawlik, Iwona Demko, Zuzanna Hertzberg, Patrycja Dołowy, Monika Krajewska, Agnieszka Glińska, Maria Świetlik, Betty Q, Iwona Demko, Magdalena Kicińska, Aga Kozak, kantorka Sveta Kundish, kantorka Aviv Weinberg oraz Madlen Stange, Netta Shahar i Nitsan Bernstein.

Siostrzeństwo | Ogień w sercu - twórczy ogień

Kiedy kobieca twórczość staje się praktykowaniem siostrzeństwa? O czym warto pamiętać dzieląc się własną twórczością? Jak pielęgnować ogień w sercu, który pozwala mówić swoim niepodrabialnym głosem? Artystki, twórczynie Monika Krajewska, Joanna Pawlik, Iwona Demko, Zuzanna Hertzberg, Patrycja Dołowy w osobistej opowieści o własnej twórczości.

Siostrzeństwo | Ogień gniewu i niezgody: kobiety przeciwko dziaderstwu

Aktywizm jako praktykowanie siostrzeństwa. Strajk Kobiet, ruch #metoo na polskich uczelniach, aktywizm menstruacyjny i ciało pozytywny wyrastają z niezgody na zastany porządek. Czy kobiecy słuszny gniew pomoże zmienić świat? Agnieszka Glińska, Maria Świetlik, Betty Q, Iwona Demko w rozmowie z Magdaleną Kicińską opowiedzą o własnych doświadczeniach i osobistej walce z dziaderstwem.

Siostrzeństwo | Fire In The Voice. Female Cantors - Reaching Out To Impossible. Feminist Liturgical Singing.

W ortodoksyjnym judaizmie kantorami mogą być tylko mężczyźni, jednak Sveta Kundish i Aviv Weinberg zostały kantorkami. Jak doświadczają bycia w miejscu niegdyś niedostępnym dla kobiet? Jaką drogę przebyły i czego możemy się z niej nauczyć? Jaką energię wyzwala wkraczanie na teren zawłaszczony przez mężczyzn? Rozmowę w języku angielskim poprowadziła Aga Kozak.

Siostrzeństwo | Fire In The Voice: Gurgulitza - Fire That Resurrect Music From The Past

Czy siostrzeństwo może się udać bez wspominania naszych przodkiń? Po co dawać nowe życie tradycyjnym pieśniom ludowym? Na czym polega praca zbieraczek dźwięków i badaczek technik wokalnych? O fascynującym świecie muzyki łączącej przeszłość z teraźniejszością opowiedziały artystki z kobiecego tria Gurgulitza w rozmowie z Agą Kozak (w języku angielskim).

Marta Majchrzak była również gościnią Agi Kozak w cyklu Poranna prasówka do zobaczenia tutaj.

realizacja video, nagranie, streaming: Eventstream
zdjęcia: Edyta Dufaj

archiwum wydarzeń 30. FKŻ

Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader