Prolog 30. FKŻ był naszą odpowiedzią na ograniczenia i restrykcje związane z pandemią COIVD-19 na świecie i koniecznością przeniesienia jubileuszowego, 30. FKŻ na rok 2021. Skoro nasza publiczność nie mogła przyjechać na Kazimierz, postanowiliśmy z naszymi wydarzeniami wybrać się do domów naszych przyjaciół na całym świecie, przygotowując program dostępny online, na który złożyły się wszystkie te wydarzenia, do których przyzwyczailiście się przez ponad 30 lat istnienia FKŻ.
W ten sposób powstał najdłuższy w historii, bo trwający aż pół roku Festiwal Kultury Żydowskiej pod nazwą Prolog 30. FKŻ.
Rozpoczęliśmy Prolog dokładnie wtedy, kiedy miał rozpocząć się FKŻ, czyli 26 czerwca, a zakończyliśmy go 18 grudnia 2020 – bardzo symbolicznie, bo ostatniego dnia Chanuki – święta świateł.
Pomyśleliśmy, że wykorzystamy ten dodatkowy czas na przygotowanie Was do świętowania jubileuszu w roku 2021, a Prolog da nam możliwość bardziej szczegółowego omówienia tematu, który zaplanowaliśmy na nasz jubileusz, a mianowicie Ognia, jako siły skupiającej ludzi wokół siebie, przynoszącej ciepło, rozświetlającej mroki nocy – reprezentującego te wartości, które w czasach izolacji były nam tak bardzo potrzebne.
Będziemy mówili głównie o ogniu „biblijnym”, o jego różnorodnych obliczach, o ogniu, który w nas się pali, ale nas nie spala, o ogniu miłości, i ogniu Tory, i o ogniu, który od tysięcy lat podtrzymuje liturgię żydowską, o ogniu błogosławionym, promieniującym światłem objawionym, wreszcie i o tym ogniu, który zapłonął w nas i między nami i od trzydziestu dwóch lat utrzymuje istnienie Festiwalu – mówił Janusz Makuch w wykładzie inaugurującym Prolog 30. FKŻ.
Na program najdłuższego FKŻ w historii złożyło się: 14 wydarzeń muzycznych (koncertów, imprez DJ-skich, słuchowisk), 22 wykłady, w tym 8 spotkań w ramach Programu Literackiego, 5 warsztatów, 3 zwiedzania, a nawet … chanukowe śniadanie szabatowe (z dostawą do domu)! Opublikowaliśmy 17 podcastów, 4 rekomendacje współczesnych książek izraelskich i 14 playlist naszych przyjaciół.
Na specjalne zamówienie FKŻ powstało 47 wydarzeń. Do Prologu zaprosiliśmy 146 artystów, instruktorów, wykładowców i twórców z 5 krajów: Polski, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Turcji.
Wszystkie z tych 80 wydarzeń były prezentowane online: na naszej stronie internetowej, kanale na YouTube oraz na Facebooku i Spotify.
Po premierze, wszystkie one zostały zarchiwizowane i są wciąż dostępne, zwiększając ilość odbiorców Prologu 30. FKŻ z dnia na dzień!
Dwa wydarzenia udało nam się zorganizować z udziałem publiczności: koncert Bastarda i wykład Janusza Makucha podczas jesiennej edycji Prologu. Natomiast koncert Droga do szczęścia. Muzyka Bajgelmana, dedykowany pamięci Jana Kulczyka i zorganizowany w partnerstwie z Kulczyk Foundation został zarejestrowany przez TVP i będzie miał premierę w TVP Kultura w rocznicę urodzin kompozytora w 2021 roku.
Spośród 14 wydarzeń muzycznych Prologu 30. FKŻ, największą popularnością cieszył się koncert Frank London’s Klezmer Brass Allstars. Nagrany specjalnie dla nas na dachu domu na Manhattanie, podczas lockdownu i demonstracji Black Live Matters, został do końca grudnia 2020 obejrzany ponad 230 00 razy!
Koncerty Prologu 30. FKŻ
1. BĘÃTFÓØT (IL) DJ-party
2. Iskry Ognia FKŻ – Koncert Inauguracyjny; wykonawcy: Kutiman (IL), David Krakauer & Kathleen Tagg (US), Shai Tsabari (IL), Ori Alboher (IL), Lola Marsh (IL), Piyut Ensemble (IL), Eyal Talmudi & Malox feat. Sefi Ziesling (IL), Shofar (PL), Frank London`s Klezmer Brass Allstars (US), The Strauss/Warschauer Duo (US), Gili Yalo (IL), Diwan Saz (IL), Neta Elkayam (IL), kantor Israel Nachman Tordjman (IL), MLDVA & Çınar Timur (PL/TR), Bester Quartet feat. Grażyna Auguścik (PL), kantor Yaakov Lemmer (US) oraz Daniel Kahn (US/DE)
3. Teder Weekender DJ-party: Khen Elmaleh (IL)
4. Teder Weekender DJ-party: Shiwa Biwa (IL)
5. Frank London’s Klezmer Brass Allstars (US); wykonawcy: Lorin Sklamberg (śpiew), Eleanor Reissa (śpiew), Joshua Nelson (śpiew), Sarah Mina Gordon (śpiew), Michael Winograd (klarnet), Matt Darriau (saksofon), Brian Drye (puzon), Ron Caswell (tuba), Aaron Alexander (perkusja), Ilya Shneyveys (akordeon), Brandon Seabrook (gitara) oraz Frank London (trąbka)
6. Nigunim – koncert zespołu Bastarda (PL) – koncert na żywo z publicznością
7. MLDVA & Mixmonster (PL/TR/IL)
8. Dancing, salon, ulica – słuchowisko: Jan Emil Młynarski (PL)
9. Polskie tango hebrajskie – słuchowisko: Jan Emil Młynarski i Piotr Zabrodzki (PL)
10. Shofar (PL) – koncert na żywo / transmisja online
11. Bramy nieba – Jacaszek | Vox Varshe | Anna Śmiszek-Wesołowska (PL) – koncert na żywo / transmisja online
12. Droga do szczęścia. Muzyka Bajgelmana – Bester Quartet | Grażyna Auguścik | Dorota Miśkiewicz | Jorgos Skolias (PL) – koncert dedykowany pamięci Jana Kulczyka, we współpracy z Kulczyk Foundation; koncert na żywo / transmisja online
13. Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (PL)
14. Klasyka w Południe: Sekstet Smyczkowy (PL) – koncert na żywo / transmisja online
22 wydarzenia dotyczyły głównie ognia / światła w bardzo różnych kontekstach (szczególnie seria wykładów Janusza Makucha), ale też poruszały inne ważne i aktualne tematy związane z życiem Żydów na świecie. Program Literacki, przygotowywany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, jak zawsze pokazał autorów najważniejszych książek z ostatnich miesięcy.
1. W kręgu ukrytego światła: FKŻ – 3 wykłady Janusza Makucha (PL)
2. Przyodziewasz się światłością jak szatą – Rabin Boaz Pash (IL)
3. Brzmienie ciszy: muzyczna podróż do Jerozolimy – Edwin Seroussi (IL)
4. Izrael i Covid-19: dzień po – Yossi Klein Halevy (IL)
5. Jerozolima – światło światła – Janusz Makuch (PL) – wykład na żywo
6. Jerozolima – Miasto Księgi – Benjamin Balint (IL)
7. Or ein sof. Duchowe światło – Rabin Boaz Pash (IL)
8. Mizrachijczycy – naród w Izraelu – Matti Friedman (IL)
9. Ponad przepaścią: przyjaźń i partnerstwo – imam Abdullah Antepli (TR/US) i Yossi Klein Halevy (IL)
10. Polska – Izrael. Dialog, którego nie ma – Karolina Przewrocka – Aderet (IL/PL)
11. FKŻ – festiwal światła – Janusz Makuch (PL)
12. O cudach, nie tylko chanukowych – Rabinka Małgorzata Kordowicz (PL)
Program Literacki
13. Komiksowe zaduszki – Rutu Modan (IL)
14. Ortodoksja, świeckość, utrata – Shulem Deen (US)
15. I będziesz się rozwijał, czyli o Izraelu inaczej – Avi Jorisch (IL)
16. Tajne przez poufne – Mikołaj Grynberg (PL)
17. Zmierzch demokracji – Anne Applebaum (US/PL)
18. Bądź cyklistą we własnym mieście – Jakub Kornhauser i Ireneusz Kania (PL)
19. Dodatkowa dusza – Wioletta Grzegorzewska (PL)
20. Themersonowie. Power couple polskiej awangardy – Adriana Prodeus, Anna Taszycka (PL)
Wydawać by się mogło, że warsztaty i zwiedzania online nie mają racji bytu? Potraktowaliśmy to jednak jako wyzwanie i w ramach Prologu zorganizowaliśmy 5 warsztatów i 3 zwiedzania. Każdy z warsztatów miał inną formę – od nauki śpiewania na ZOOM, poprzez dzielenie się doświadczeniem, aż po udostępnienie instrukcji. Zwiedzanie przed ekranem komputera oczywiście nie zastąpi osobistego doświadczenia przestrzeni, ale za to da możliwość zobaczenia tego, co normalnie niedostępne, jak chociażby archiwa muzeum.
Warsztaty
1. Sholem, velt der gantser – 3 warsztaty śpiewu jidysz z Jeffem Warschauerem (US)
2. TNCBH – historia miejsca – Jacek Złoczowski i Małgorzata Łuczyna (PL)
3. Warsztaty dla dzieci – Anna Gieracka (PL)
Zwiedzania
1. Żydowski Kraków – Anna Kiesell (PL)
2. Lampy chanukowe w kolekcji Muzeum Narodowego – Kinga Migalska (PL)
3. Śladami Żydów w sztuce polskiej XIX wieku – Kinga Migalska (PL)
Niestandardowa formuła tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej to okazja, żeby nie tylko znaleźć nowe sposoby na organizację wydarzeń, ale też aby poszerzyć pole działania i wdrożyć nowe rodzaje wydarzeń.
I tak na przykład nie chcieliśmy zrezygnować z bardzo popularnego Śniadania Szabatowego w Chederze. Podczas Chanuki Cheder nie mógł przyjmować gości z powodu lockdownu, postanowiliśmy więc zestawy śniadaniowe dowieźć wszystkim chętnym w bezpieczny sposób do domów. Barmani pokonali na rowerach dziesiątki kilometrów dostarczając 100 porcji do tych, którzy chcieli zjeść nasze chanukowe śniadanie i je wcześniej przez naszą stronę internetową zamówili.
Nowymi działaniami w naszym ponad 30-letnim doświadczeniu była produkcja podcastów i playlist, a także działania stricte internetowe, jak chociażby publikacja poleceń książek izraelskich z Żydoteką, czy też nowa forma newslettera, który teraz nie jest już tylko informatorem o działaniach FKŻ, ale sposobem dostarczania Wam nowej, unikatowej wiedzy o świecie żydowskim.
Inne wydarzenia Prologu 30. FKŻ
1. Szabatowe Śniadanie Chanukowe z dostawą do domu, przygotowane przez Cheder
2. Żydoteka @ FKŻ: Yuval Noah Harari, 21 lekcji na XXI wiek – Urszula Rybicka (PL)
3. Żydoteka @ FKŻ: Dorit Rabinyan, Żywopłot – Urszula Rybicka (PL)
4. Żydoteka @ FKŻ: Sayed Kashua, Druga osoba liczby pojedynczej – Urszula Rybicka (PL)
5. Żydoteka @ FKŻ: Etgar Keret, Siedem lat – Urszula Rybicka (PL)
Podcasty FKŻ
1. Klezmerzy i inni – seria 7 podcastów Janusza Makucha (PL) z archiwalnymi audycjami Radia Kraków, wzbogaconymi o aktualne playlisty i eseje, przygotowanymi przez Yossiego Notkowitza (IL), Franka Londona (US), Deborah Strauss (US), Jeremiah Lockwooda (US), Saar Gamzo (IL), Roberta Gądka (PL) oraz Janusza Makucha (PL)
2. Mizrahi Nation – Matti Firedman (IL)
3. Izrael and COVID 19 – morning after – Yossi Klein Halevy (IL)
4. Przyodziewasz się światłością, jak szatą – Rabin Boaz Pash (IL)
5. W kręgu ukrytego światła: FKŻ – Janusz Makuch (PL) – 3 podcasty
6. Przenikanie światów: na styku filharmonii i synagogi – Maria Sławek (PL)
7. Dancing, salon, ulica – Jan Emil Młynarski (PL)
8. O miejscu, społeczności, tożsamości – 2 podcasty Pracowni Seniora FKŻ; gośćmi były: Jadwiga Lewicka (PL) – fryzjerka z Kazimierza i Cecylia Job (PL) – krawcowa z Kazimierza
Playlisty FKŻ
Prezentując Wam playlisty stworzone przez nas, jak i przez naszych przyjaciół, chcieliśmy nie tylko towarzyszyć Wam w czasie lockdownu, ale też pokazać Wam bogactwo i różnorodność muzyki żydowskiej, tworząc w ten sposób również jej ogromną encyklopedię. Daje Wam to również wgląd w to, co inspiruje nas i naszych artystów, kiedy tworzymy FKŻ.
Na YouTube i Spotify znajdziecie 14 playlist, które stworzyli przyjaciele FKŻ: BĘÃTFÓØT (IL), Khen Elmalech (IL), Frank London (US), Daniel Kahn (US/DE), Sefie Ziesling (IL), Eyal Talmudi (IL), Lola Marsh (IL), Paweł Szamburski (PL), Mixmonster (IL), Mikołaj Trzaska (PL), Dorota Miśkiewicz (PL), Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (PL), Macio Moretti (PL), Marcin Aks Grochowina (PL).
Dodatkowo możecie posłuchać 8 playlist przygotowanych przez członków teamu FKŻ: Janusza, Kasię, Roberta, Julię, Edytę, Jowitę, Klaudię i Pawła.
Jeżeli chcecie ponownie obejrzeć wydarzenia Prologu, odsłuchać podcastów, playlist – wszystkie niezbędne linki znajdziecie poniżej. Prolog 30. FKŻ to zdecydowanie najdłuższy FKŻ w historii – trwa nawet po jego zakończeniu!
80 wydarzeń Prologu | 47 wydarzeń na zamówienie Prologu | 146 artystów, wykładowców, instruktorów | 1 229 778 odbiorców wydarzeń Prologu online |
24 026 ilość użytkowników strony www | 701 200 ilość wyświetleń filmów na YouTube | 21 073 ilość obserwujących na Facebooku | 2 475 ilość followersów na Instagramie |
656 informacji w mediach | 302 669 odbiorców informacji medialnych | 827 380 PLN ekwiwalent reklamowy (AVE) |
Powyższe dane dotyczą czasu trwania Prologu 30. FKŻ (26 czerwca – 18 grudnia 2020), bazują na statystykach strony internetowej, Facebooka, YouTube oraz Instagrama oraz danych z portalu Brand24.
Wydarzenia Prologu 30. FKŻ są bezpłatnie dostępne na stronie internetowej FKŻ.
Kto to zrobił?
Przewodniczący Stowarzyszenia i Dyrektor Festiwalu: Janusz Makuch
Biuro Stowarzyszenia i Festiwalu: Edyta Gawlak, Robert Gądek, Julia Lorenc, Katarzyna Wydra, Jowita Bożek (do 31 lipca 2020), Paweł Kowalewski (od 1 sierpnia 2020)
Księgowość: Maria Bobrowska, Klaudia Czaja, Monika Dyrlaga, Elżbieta Woch-Stopa
Koordynacja wolontariatu: Łukasz Drużkowski, Michał Dziewit, Paulina Kowalska,
Monika Krawczyk, Grzegorz Mikunda, Aleksandra Trakul
Serwis fotograficzny: Edyta Dufaj, Michał Ramus
Obsługa Social Media: Michalina Pieczonka
Obsługa transmisji i edycja materiałów online: Eventstream Wojciech Sadowski, Grzegorz Staszek, Artur Staszek
Obsługa techniczna wydarzeń: Duo S.C. Marek Suszkiewicz, FS Audio Maciej Fryc
Opracowanie graficzne: Studio Otwarte
Partnerem Prologu 30. FKŻ było Województwo Małopolskie