
Koncerty, imprezy DJ-skie, wykłady, dyskusje, spotkania autorskie, nawet warsztaty i zwiedzania to wydarzenia, które każdego roku składają się na FKŻ.
Na taką specjalną edycję, odbywającą się głównie w internecie, chcieliśmy jednak przygotować coś nowego, czego nie robiliśmy wcześniej, a co pozwoliłoby nam być z Wami w jeszcze bliższy sposób.
Stąd pomysł na podcasty. Oprócz publikacji w tej formie wykładów, które wcześniej odbyły się w ramach Prologu, przygotowaliśmy dla Was kilka specjalnych propozycji: specjalnie nagranych programów, ale też przypomnienia serii audycji Klezmerzy i inni, jakie w latach 90-tych dla Radia Kraków przygotował Janusz Makuch. Wzbogaciliśmy je o współczesne komentarze i playlisty stworzone przez naszych przyjaciół, dzięki którym udało nam się stworzyć niemalże kompletny obraz muzyki żydowskiej.
W ramach Prologu możecie posłuchać podcastów Jana Emila Młynarskiego (PL), Mattiego Friedmana (IL), Rabina Boaza Pasha (IL), Marii Sławek (PL) oraz audycji przygotowanych wspólnie przez naszych wolontariuszy i seniorów – z Jadwigą Lewicką (PL) i Cecylią Job (PL).
Cykl audycji Klezmerzy i inni, jaki w latach 90-tych dla Radia Kraków nagrał Janusz Makuch, wzbogaciliśmy je o współczesne komentarze naszych przyjaciół: muzyków, ekspertów, krytyków (Yossi Notkowitz, Deborah Strauss, Frank London, Jeremiah Lockwood, Saar Gamzo, Robert Gądek, Janusz Makuch) – w ten sposób stały się prawdziwą skarbnicą wiedzy i doświadczenia współczesnej muzyki żydowskiej.
Ogień, któremu poświęcamy Prolog 30. FKŻ, emanuje wieloznacznością. Nas interesuje przede wszystkim tajemniczy aspekt ognia, który płonie, ale się nie spala – jest bowiem metaforą samego Festiwalu. Or Haganuz: Światło Ukryte, którym emanuje nasz Festiwal.