Latem 2021 roku zaprosimy Was na jubileuszową, 30. edycję FKŻ, którą poświęcimy kolejnemu z żywiołów: Ogniowi.
Ale aby skrócić czas oczekiwania – zapraszamy Was na Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który trwał będzie od końca czerwca tego roku, aż do Chanuki! Zanim rozpalimy ogień jubileuszowej edycji, podczas Prologu zaprosimy Was do celebrowania światła! Jak mówi Janusz Makuch:
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie od 32 lat wchłania w siebie i jednocześnie promieniuje żywym światłem kultury żydowskiej. Jest to Światło Wieczne – Ner Tamid.
Haszem, stwarzając świat, najpierw oddzielił światłość od ciemności. My również chcemy odciąć się od ciemnego czasu, który – mamy nadzieję – już za nami i zaprowadzić Was do światłości.
Bo to światło właśnie będzie patronowało Prologowi 30. FKŻ – będzie narastało przez cały czas jego trwania, aby podczas Chanuki rozbłysnąć nad Krakowem z pełną mocą!
Na pierwsze z ponad 60 wydarzeń Prologu 30. FKŻ zaprosimy Was do internetu – koncerty, warsztaty i wykłady odbędą się w formie, jaka w tym momencie jest jedyną możliwą – bez Waszego fizycznego udziału, ale bez wątpienia: nawet w takiej formie dadzą Wam poczuć festiwalowy klimat! Wierzymy mocno, że w kolejnych tygodniach Prologu 30. FKŻ spotkamy się już z Wami w wielu lubianych przez Was festiwalowych miejscach na Kazimierzu, ale też w kilku nowych! Tam spotkacie się ze swoimi ulubionymi festiwalowymi artystami i tam też poznacie nowych!
Czego dokładnie możecie spodziewać się podczas Prologu 30. FKŻ?
Nasz Prolog rozpoczniemy nie inaczej, jak Koncertem Inauguracyjnym. Jeżeli marzycie, żeby podczas jednego koncertu wystąpili najciekawsi i najważniejsi muzycy z ponad 30-letniej historii FKŻ, to właśnie to marzenie spełnimy. Frank London, David Krakauer, Shai Tsabari, Kutiman, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar – to tylko kilkoro z nich.
Ale to tylko początek – w trakcie całego Prologu 30. FKŻ usłyszycie jak zawsze u nas muzykę różnorodną. Zaprosiliśmy dla was Bastardę, Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem, Brass Band Franka Londona, Jacaszka i Vox Varshe, Bester Quartet ze światową premierą swojej najnowszej płyty z muzyką Bajgelmanów, a także nową odsłonę krakowskiego projektu MLDVA, stworzonego przed kilku laty specjalnie na FKŻ.
Nie zabraknie oczywiście imprez DJskich: impreza otwarcia w Chederze z izraelskim BeatFoot, czy też kultowy Teder Weekender, który tym razem zagości w Chederze, ale też dzięki streamingowi pomoże Wam rozkręcić najlepszą domówkę ever!
Ale festiwal to przecież nie tylko muzyka: zaprosimy Was na wykłady Rabina Boaza Pasha, Edwina Seroussiego, Yossiego Klein-Haleviego, Mattiego Friedmana i oczywiście Janusza Makucha, na warsztaty muzyczne z Jeffem Warschauerem, warsztaty architektoniczne dla dzieci z Anną Gieracką, ale też na spotkania literackie, realizowane wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieczory poetyckie.
Będą również zwiedzania, projekty artystyczne oraz wydarzenia dla seniorów przygotowane przez naszych wolontariuszy, czyli Pracownia Seniora.
Zobaczcie, jaki był 33. FKŻ w roku 2024
Żegnamy Zygmunta Rolata