O_KAZ. Nowa literatura o Kazimierzu.

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, co bardziej teksty stwarzające klimat.

Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

 

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

Do napisania nowych opowiadań związanych z Kazimierzem zaprosiliśmy Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik (w pierwszej serii) oraz Michała Mądrackiego, Ulę Palusińską, Julię Ain-Krupę i Wita Szostaka (w drugiej serii).

Nasze pytania stały się dla tych młodych pisarzy bazą, punktem startowym do własnych przemyśleń, interpretacji i poszukiwań. Ich efekty – w postaci broszurek z opowiadaniami, wracają na Kazimierz.

Można je znaleźć i wziąć bezpłatnie w kawiarniach, restauracjach, sklepach, punktach usługowych Kazimierza i Krakowa, a przede wszystkim – w Chederze, festiwalowym klubie, gdzie O_KAZ się narodził.

Opowiadania z pierwszej serii możecie pobrać w plikach pdf u dołu strony.

Opowiadań Dominiki Słowik, Łukasza Orbitowskiego i Wita Szostaka można było również posłuchać w formie słuchowisk na antenie Radia Kraków. Przeczytali je dla Was Beata Schimscheiner oraz Tomasz Schimscheiner – można ich posłuchać w Radiowej Bibliotece (linki u dołu strony).

O_KAZ to pierwszy tego typu literacki projekt o Kazimierzu. Zapraszamy do lektury!

Pierwsza książeczka z drugiej serii będzie miała swoją premierę 23 października. Będzie to Spacermistrz – ilustrowane opowiadanie autorstwa Michała Mądrackiego i Uli Palusińskiej, adresowane głównie do dzieci. 6 listopada powędruje do Was opowiadanie The Painted Lady, napisane przez Julię Ain-Krupę, dla której Kazimierz stał się drugim domem. Trzecie opowiadanie – Kazimierz i głosy – napisane przez Wita Szostaka ukaże się 20 listopada.

Jeżeli nie mieszkacie w Krakowie, a chcielibyście otrzymać książeczki z drugiej serii O_KAZu – prześlijcie nam e-mailem swój adres pocztowy, a my wyślemy je Wam bezpłatnie po ukazaniu się ostatniej z nich.

Aby zachęcić Was do spisania własnych wrażeń i historii z Kazimierza – wydaliśmy również specjalny O_KAZowy notes, który znajdziecie wszędzie tam, gdzie będą opowiadania.

Autorzy pierwszej serii (2016)

Weronika Murek

Urodzona w 1989 w Bytomiu, absolwentka WPiA Uniwersytetu Śląskiego; autorka sztuk teatralnych nagrodzonych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Nagrodą za Najlepszy Debiut w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, autorka zbioru opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” nominowanego do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Nike, nagrodzonego Nagrodą im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut.

Dominika Słowik

Urodzona w 1988 w Jaworznie, od 2007 związana jest z Krakowem. W 2015 nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jej debiutancka powieść „Atlas: Doppelganger” (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia). Lauretka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz stypendium Praha Město Literatury. Obecnie pracuje nad drugą książką.

Łukasz Orbitowski

Pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.

Autorzy drugiej serii (2017)

Michał Mądracki

Pisarz-filmowiec. Ze swoim kolektywem MML zrealizował filmy dokumentalne: Praca maszyn (Grand Prix w konkursie międzynarodowym i wyróżnienie Silver Eye Award na festiwalu w Igławie) oraz Bezgłośnie, statyści pustyni (premiera odbyła się na 28. FID Marseille). Współpracuje z Ulą Palusińską przy projektach jej filmów animowanych, m.in. Coś w tym gatunku (nagroda publiczności w 16. edycji festiwalu OFAFA).

Ula Palusińska

Twórczyni filmów animowanych i ilustratorka. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła wiele nagród, w tym Bologna Ragazzi Award, srebro w konkursie European Design Awards, wyróżnienia na ILUSTRARTE w Lizbonie. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach. Jest autorką książki Brzuchem do góry (wyd. Dwie Siostry).

Julia Ain-Krupa

Pisarka i artystka multidyscyplinarna. Jej krótkometrażowe filmy były prezentowane na IFP Festival, w Jung Society w Nowym Jorku oraz w Metropolitan Museum of Art. Autorka książek: Roman Polanski: A Life in Exile (Praeger, 2010) oraz The Upright Heart (New Europe Books, 2016). Mieszka w Nowym Jorku, Krakowie i Tel Awiwie.

Wit Szostak

Pisarz, z wykształcenia filozof. Urodził się i mieszka w Krakowie. Autor m.in. Oberków do końca świata (2007), Chochołów (2010), Dumanowskiego (2011), Fugi (2012), Wróżenia z wnętrzności (2015), Zagrody zębów (2016). Jego powieści były nominowane do Literackiej Nagrody NIKE i Paszportów Polityki. Dumanowski doczekał się adaptacji radiowej (reż. Jan Klata) oraz dwóch teatralnych (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

Sponsorzy i patroni

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

O-KAZ. Seria pierwsza - do pobrania

Łukasz Orbitowski, Kobra przegrywa w butelkę

Niedługo północ. Mamy czas na jeszcze jedną opowieść. Chcecie posłuchać o prawdziwym Kazimierzu? Po to przyszliście, prawda? W porządku. Ale jeśli liczycie na historyjki o synagogach, o monstrancji skradzionej z kościoła Bożego Ciała, o królach i Esterkach, jeśli macie smaka na piwo w Alchemii zagryzane zapieksem albo gęsią wątróbką przy muzyce klezmerów – trafiliście pod zły adres.

kliknij okładkę, aby pobrać całe opowiadanie

Dominika Słowik, Sanatorium

Najpierw zaczęły znikać psy.

„Jakby zapadły się pod ziemię”, mówili potem zrozpaczeni właściciele. „Na chwilę tylko spuściłem go ze smyczy”. „Musiał się zerwać, nawet nie zauważyłem”. „Byłem w sklepie, pewnie ktoś ukradł”.

Cały Kazimierz obklejono ogłoszeniami. Kiedy rano szliśmy z tatą do pracy, z każdej latarni spoglądały na nas tęskniące psie oczy.

kliknij okładkę, aby pobrać całe opowiadanie

Weronika Murek, Każdemu po razie

– Do butelki nigdy bym nie strzelił – powiedział mężczyzna. – Już prędzej do człowieka.

Popatrzyli ponad ladą strzelnicy, zastawioną oszczędnie jak za sprawą szyboletu czy krótkiego rozkazu: ananasem, jabłkiem, błękitną butelką. Z odległości kilku metrów celowała do nich kobieta, uczesana niby faun – z przedziałkiem pośrodku głowy.

kliknij okładkę, aby pobrać całe opowiadanie

O_KAZ w Radiu Kraków

O_KAZ stał się również częścią Radiowej Biblioteki Radia Kraków, które jest partnerem naszego projektu.

Na antenie rozgłośni można było posłuchać opowiadania Dominiki Słowik w interpretacji Beaty Schimscheiner, a kazimierską opowieść Łukasza Orbitowskiego przeczytał Tomasz Schimscheiner.

Nie czytaliście – to posłuchajcie!

 

 

Posłuchaj: Sanatorium Dominiki Słowik oraz Kobra przegrywa w butelkę Łukasza Orbitowskiego

Posłuchaj: Kazimierz i Głosy Wita Szostaka

O_KAZ - informacje

  • No 1: Łukasz Orbitowski, Kobra przegrywa w butelkę
  • No 2: Dominika Słowik, Sanatorium
  • No 3: Weronika Murek, Każdemu po razie
  • No 4: Michał Mądracki i Ula Palusińska, Spacermistrz
  • No 5: Wit Szostak, Kazimierz i głosy
  • No 6: Julia Ain-Krupa, The Painted Lady

Copyright © Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Redakcja i korekta całej serii: Anastazja Oleśkiewicz
Projekt graficzny, skład, łamanie: Oksana Shmygol
DTP drugiej serii: Marek Wadas
Druk: Know-How Piotr Kaczmarczyk
Wydawca: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków

zdjęcia: Bartosz Dittmar, Wojciech Karliński (zdjęcie D. Słowik), Mikołaj Starzyński (zdjęcie W. Szostaka), archiwa autorów

 

Zapisz się do newslettera


Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

loader