Press roomAkredytacjeMedia o FKŻ

Press room - informacje dla mediów

Kontakt dla mediów: Robert Gądek
e-mail: robert@jewishfestival.pl

Prolog 30. FKŻ - edycja jesień / zima

Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

26 czerwca 2020 roku rozpoczynamy Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Będzie to najdłuższy festiwal w historii, gdyż potrwa niemalże dokładnie 6 miesięcy – aż do połowy grudnia tego roku!

W tym roku mieliśmy wspólnie świętować jubileuszową, 30. edycję FKŻ. Jednakże los pokrzyżował nasze plany i zainspirował nas do stworzenia nowej formuły festiwalu: połączenie wydarzeń on-line i faktycznych spotkań z naszą publicznością to nasza propozycja do tego, by pomimo restrykcji, obostrzeń i nowych zasad dystansu społecznego ciągle być razem z naszą publicznością i aby dać setkom tysięcy naszych przyjaciół na całym świecie poczucie wspólnoty, bycia razem i doświadczenia nowoczesnej kultury żydowskiej.

Spośród niemalże 100 wydarzeń, jakie planowaliśmy zorganizować na Kazimierzu w pierwszy tygodniu wakacji tego roku, wybraliśmy ponad 60, które rozproszone od czerwca do grudnia przygotują naszą publiczność na wspólne świętowanie jubileuszowej edycji w 2021 roku.

Motywem przewodnim Prologu 30. FKŻ będzie ogień – będziemy rozpalali go krok po kroku tak, aby w czerwcu 2021 zapłonął pełną mocą. Rozpoczniemy wydarzeniami on-line w czerwcu, bo tylko na tyle pozwalają nam obecne przepisy sanitarne, ale już jesienią mamy nadzieję spotkać się z naszą publicznością w Chederze i w innych festiwalowych miejscach na Kazimierzu. A podczas Chanuki zaprosimy wszystkich na kulminację Prologu w postaci intensywnego, prawdziwie festiwalowego Festiwalu Światła.

Tegoroczny Koncert Inauguracyjny zatytułowany Iskry ognia FKŻ to niebywała okazja, aby spotkać się z ulubionymi artystami 29 edycji festiwalu. Na nasze zaproszenie nagrali one klipy ze swoimi ulubionymi utworami, Janusz Makuch będzie rozmawiał z nimi o tym, czym jest dla nich doświadczenie bycia na krakowskim Kazimierzu. Ten koncert będzie okazją do przeżycia  niezapomnianych chwil podczas światowej premiery najnowszego klipu Kutimana, specjalnie dla nas nagranych klipów przez Daniela Kahna, Diwan Saz, Oriego Albohera, Yaakova Lemmera, Israela Nachmana, Franka Londona, Lola Marsh, Davida Krakauera, Shofar, MLDVA, Shaia Tsabari, Malox, Gili Yalo, Davida Krakauera, Piyut Ensemble oraz Bester Quartet z Grażyną Auguścik.

W pierwszej odsłonie prologu wysłuchacie również wykładów Yossiego Klein Halevi, Edwina Seroussiego, Rabina Boaza Pasha, weźmiecie udział w warsztatach Jeffa Warschauera, ale też wytańczycie się podczas imprez DJ-skich z Beatfoot oraz … oczywiście! – ulubionym Tederem, z którego specjalnie dla Was zagra Khen Elmaleh i Shiwa Biwa!

Zakończeniem letniej edycji Prologu będzie niesamowity koncert, jaki Frank London nagrał specjalnie dla FKŻ w ciężkim czasie dla nas wszystkich i dla Ameryki. Na dachu nad Manhattanem wspólnie z nim zagrali m.in. Eleonorą Reissa, Lorinem Sklambergiem, Joshua Nelsonem, Sarą Gordon, w cieniu policyjnych helikopterów, zagłuszając odgłosy demonstracji pod hasłem Black Lives Matter – zabrzmiały najpiękniejsze pieśni żydowskie, które w tym kontekście brzmią zupełnie inaczej. Tak mocno, jak pieśni wyśpiewane przez Ninę Simon ponad 50 lat temu na scenie z pustych trumien.

O wydarzeniach, które zaplanowaliśmy na kolejne miesiące, będziemy regularnie informowali na naszej stronie internetowej, jak również na Facebooku i Instagramie.

Na jesień i zimę zaplanowaliśmy nie tylko kolejne wykłady, spotkania literackie, zwiedzania, instalacje multimedialne, warsztaty (w tym te dla seniorów), ale też – światową premierę płyty CD, jaką Bester Quartet nagrał wspólnie z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem oraz klezmerskie szaleństwo w wykonaniu Davida Krakauera i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

 

Serdecznie zapraszamy na najdłuższy w historii Festiwal Żydowskiej w Krakowie!

 

Wszystkie wydarzenia Prologu 30. FKŻ będą transmitowane on-line: na stronie www FKŻ, na profilu na Facebooku, oraz na kanale na YouTube, gdzie będą również archiwizowane i dostępne bezpłatnie w dowolnym czasie po premierze. 

Bieżące informacje, ciekawostki, nagrania archiwalne – dostępne są również na Instagramie, a playlisty przygotowane przez organizatorów i artystów FKŻ są do odsłuchania na Spotify.  

Prolog 30. FKŻ - zapraszamy

Na jubileuszową 30. edycję FKŻ – jak wcześniej informowaliśmy – poczekamy jeszcze do lata 2021 roku, ale już za kilka tygodni, od 26. czerwca rusza Prolog 30. FKŻ – będzie to najdłuższy festiwal w naszej historii, bo trwał będzie pół roku – do grudnia. Zaczniemy wydarzeniami on-line, ale mamy nadzieję, że już podczas kulminacji Prologu, która nastąpi w trakcie Chanuki – wszyscy będziemy mogli spotkać się na festiwalowych wydarzeniach.

Szczegóły programu już wkrótce sukcesywnie będą pojawiały się na naszej stronie, w mediach społecznościowych, a także w mobilnej aplikacji, która ruszy już za moment!

Materiały prasowe pojawią się w naszym Press roomie również już za kilka dni.

Zapraszamy na najdłuższy FKŻ w historii!

30. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w roku 2021

Z powodu pandemii koronawirusa i całkowitej niepewności jutra, z troski o bezpieczeństwo  wszystkich nas – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej podjęło decyzję o przeniesieniu 30. FKŻ na rok 2021. Dokładne daty podamy, jak tylko sytuacja ulegnie normalizacji i będziemy w stanie odpowiedzialnie wyznaczyć nowy termin festiwalu.

Planujemy, aby w drugiej połowie roku wrócić do normalnej aktywności – zarówno w Chederze, naszym całorocznym klubie festiwalowym, jak też w innych formach, zbliżonych do formuły festiwalowej. Wszystkie informacje będziemy na bieżąco umieszczane na naszej stronie internetowej, jak również na Facebooku.

Bądźcie zdrowi i bezpieczni! Bądźcie z nami!

 

Posłuchajcie i przeczytajcie przesłanie Janusza Makucha, założyciela i dyrektora FKŻ. 

Akredytacje na FKŻ

Festiwal Kultury Żydowskiej to niezwykła okazja do osobistego doświadczenia współczesnej kultury żydowskiej z całego świata, łamiącej potoczne stereotypy i wyobrażenia. To też unikalna okazja do spotkania tych, którzy wyznaczają kierunki jej rozwoju: artystów, twórców, instruktorów, pisarzy, polityków z całego świata, reprezentujących różnorodne aspekty kultury żydowskiej.

Zapraszamy do udziału w festiwalu – dla delegowanych przedstawicieli mediów przygotowujemy akredytacje, które umożliwiają wstęp na wszystkie wydarzenia FKŻ, bezpłatny dostęp do zdjęć i innych materiałów festiwalowych, możliwość spotkania z organizatorami i artystami festiwalowymi.

Warunkiem otrzymania akredytacji jest spełnienie warunków opisanych w 'Warunkach akredytacji' oraz wypełnienie i przesłanie wniosku o akredytację (informacje pod linkiem powyżej).

30. Festiwal Kultury Żydowskiej: Ogień

30. jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się pomiędzy 26 czerwca i 5 lipca 2020 roku, a jej motywem przewodnim będzie Ogień. O wyborze tematu pisze Janusz Makuch – twórca i dyrektor festiwalu na naszej stronie internetowej.

Szczegółowe informacje na temat programu 30. FKŻ i inne bieżące informacje są dostępne w serwisie internetowym.

Informacje o akredytacjach dostępne są pod linkiem w menu powyżej.

Więcej informacji i materiałów dla mediów pojawi się tutaj bliżej FKŻ. W razie potrzeby uzyskania jakiejkolwiek informacji prasowej – prosimy o kontakt z Robertem Gądkiem.

Materiały o FKŻ dla mediów

Logotyp Festiwalu Kultury Żydowskiej został zaprojektowany przez Studio Otwarte.

logopack FKŻ

Zdjęcia z poszczególnych edycji FKŻ są dostępne na Flickr. Są one do wykorzystania nieodpłatnie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem podpisania ich nazwą wydarzenia / festiwalu oraz nazwiskiem autora (jest umieszczone w nazwie plików). Komercyjne użycie zdjęć lub wykorzystanie w celach nie związanych bezpośrednio z FKŻ, wymaga zgody SFKŻ oraz autora – w tym celu prosimy o kontakt.

zdjęcia FKŻ

Filmy o FKŻ i klipy z koncertów oraz rejestracje koncertów są dostępne na kanale FKŻ na You Tube oraz Vimeo. Dysponujemy materiałami video wysokiej rozdzielczości z niektórych koncertów – w celu ich orzymania oraz aby omówić warunki wykorzystania, prosimy o kontakt.

kanał FKŻ na YouTube
kanał FKŻ na Vimeo

Plakaty FKŻ od 2013 roku są projektowane przez Studio Otwarte, wcześniej plakaty każdej edycji projektowane były przez różnych artystów, m.in. Ryszarda Horowitza, Rafał Olbiński, Hakobo, Janusz Dudziński, Piotr Kunce, Witold Siemaszkiewicz, Oded Ezer i inni.

plakaty FKŻ

 

Relacje z poprzednich edycji FKŻ

Na naszej stronie  www znajdziecie szczegółowe relacje multimedialne z kilku poprzednich edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Jeżeli potrzebujecie raportów i materiałów dotyczących wcześniejszych edycji, bardzo prosimy o kontakt.

Raporty z poprzednich edycji FKŻ

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader