
Kilkuset wolontariuszy, którzy przez ponad 30 lat istnienia FKŻ pomagali nam w jego organizacji i w wielu innych projektach – to tysiące osobistych historii, wspomnień, anegdot, emocji… Poniżej przeczytacie kilkanaście z nich – dają one nie tylko pełniejszy obraz pracy Macherów na festiwalu, ale też pokazują Wam to mniej znane oblicze FKŻ! Poczytajcie!
Bez wątpienia było to najpiękniejsze i najbardziej wymagające kilka tygodni mojego życia. Naprawdę dużo nauczyłem się o kulturze żydowskiej i historii Żydów, co otworzyło mi oczy na wiele spraw. To, co robi FKŻ jest naprawdę bardzo znaczące. Spotkałem tutaj wielu entuzjastycznych, młodych ludzi z całego świata, pochodzących z różnych kultur, mówiących wieloma językami – tak więc było to nie tylko doświadczenie żydowskie w Krakowie, ale również doświadczenie wielokulturowości, różnorodności, tolerancji, równych praw i pokoju. Festiwal zmienia ludzi. Ja na pewno stałem się lepszym człowiekiem, a to festiwalowe doświadczenie pozostanie ze mną na zawsze.
Ogromnie się cieszę, że mogłem wziąć udział w FKŻ razem z tak wieloma wspaniałymi osobami! Tak naprawdę, to każdy powinien być na FKŻ przynajmniej raz w swoim życiu!
Festiwal był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Spotkałam niezwykłych ludzi i świetnie było czuć, że w tam krótkim czasie zawiązaliśmy tak głębokie przyjaźnie. Jestem Żydówką i byłam zdziwiona, jak wielu nie-Żydów interesuje się i czuję się związanymi z kulturą żydowską. Zobaczyłam, że moja muzyka, jedzenie i tradycje nie muszą być „mniejszościowe”, ale mogą dawać radość wszystkim.
Najbardziej podobały mi się nocne jam sessions w Alchemii. Naprawdę doskonale bawiłam się tańcząc codziennie godzinami ze swoimi przyjaciółmi, słuchając doskonałych muzyków i będąc tak blisko nich. Chciałabym, a w zasadzie to planuję wracać na FKŻ w przyszłych latach.
Doświadczenie wolontariatu podczas 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej był tak niezwykłe, że na zawsze pozostanie wyryte w mojej pamięci – i to zarówno zawodowo, jak też prywatnie. FKŻ jest doskonałą okazją, żeby poznając Polskę i kulturę żydowską spotkać ludzi z całego świata. Nie można nie skorzystać z takiej okazji! Moje najpiękniejsze wspomnienia związane są z koncertami w synagodze Tempel, a różnorodność i intensywność całego programu festiwalowego nie pozwalają się nudzić.
Zdecydowanie będę chciał to doświadczenie powtórzyć w przyszłości!
Jestem artystą z Azerbejdżanu. Zajmuję się między innymi tym, jak dziedzictwo żydowskie jest widoczne w różnych miastach, ale też tym, jak trudno jest być Żydem w wielu miejscach na świecie. Byłem Macherem już w tamtym roku i w tym roku zgłosiłem się ponownie. Wiedziałem, że znowu będzie fantastycznie!
Podczas FKŻ pracowałem głównie z Cecylią Malik – niesamowitą artystką i ekoaktywistką z Krakowa. Razem z Romanem (wolontariuszem z Włoch) pomagaliśmy jej w codziennych warsztatach. Moje artystyczne ego utrudniało mi trochę pracę dla innej artystki, ale po raz kolejny na FKŻ było kapitalnie i jestem z tego dumny! Moją koordynatorką była Ola. Jest nie tylko najlepszą koordynatorką, ale też najlepszą mentorką i motywatorką!
Jestem szczęśliwy, że po raz kolejny doświadczyłem tej atmosfery i jestem wdzięczny, że kolejny raz spotkałem wspaniałych ludzi, którzy przyjechali na FKŻ z całego świata.
zdjęcia: Edyta Dufaj, Michał Ramus
Płyta dostępna na winylu oraz w wersji elektronicznej.
Czytaj więcej - Podziel sięPoszukujemy osoby do pracy w księgowości FKŻ!
Czytaj więcej - Podziel sięNagrania koncertów i wykładów 31. FKŻ są już dostępne!
Czytaj więcej - Podziel się
Płyta dostępna na winylu oraz w wersji elektronicznej.
Poszukujemy osoby do pracy w księgowości FKŻ!
Nagrania koncertów i wykładów 31. FKŻ są już dostępne!