Namiot Festiwalu Kultury Żydowskiej

Namiot FKŻ powstał specjalnie na 29. Festiwal Kultury Żydowskiej, który dedykowany był Ziemi. Stanął w samym sercu Kazimierza: na skrzyżowaniu ulicy Józefa z ulicą Wąską, tuż obok synagogi Wysokiej i festiwalowego Chederu.

W tym roku rozpinamy namiot nad ziemią Kazimierza. Będzie to nasz wspólny, festiwalowy Namiot Spotkań – centrum wydarzeń, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań.

Dlaczego namiot? Zainspirowała nas historia namiotów „biblijnych”, począwszy od tego, jaki rozpiął Mojżesz na pustyni, kiedy rozmawiał twarzą w twarz z Bogiem.

Namiot, od początku historii człowieka, był nieodłącznie związany z jego bytowaniem. Kiedy pod wodzą Mojżesza Żydzi, formujący się przyszły naród izraelski wyruszyli przez pustynię do swojej Ziemi Obiecanej, przez czterdzieści lat mieszkali w namiotach. Po dziś dzień, by pamięć o tym nie przeminęła, obchodząc jedno z trzech pielgrzymich świąt, święto Sukkot, Żydzi modlą się i spożywają posiłki w tzw. „kuczkach”, które są niczym innym, jak formą tamtejszych namiotów.

Każdego dnia siedmiodniowego święta Sukkot, namiot odwiedzają specjalni goście – uszpizin. Są to postacie biblijne, cadikim, sprawiedliwi, Siedmiu Wiernych Pasterzy; Abraham, Izaak, Jakub, Józef, Mojżesz, Aaron i Dawid. (…)

Rozpinamy nasz Namiot Spotkań, bo chcemy gościć w nim Was wszystkich, niezależnie skąd jesteście, jaka prowadzi Was wiara, jaki jest Wasz język rodzinny.

Rozpinamy nasz Namiot Spotkań na kazimierskiej ziemi zasmuceni faktem, że Kazimierz stał się w przeważającej mierze miejscem turystycznych igrzysk. Niby nic złego, lecz nie godzimy się na to, by traktować go jak ZOO, miejsce piwnej rozrywki, meleksowe safari. (…)

Rozpinamy Namiot Spotkań nad tym skrawkiem ziemi, która na trwałe wydała owoce żydowskiej religii, kultury i nauki.

Namiot Spotkań jest w równej mierze symbolem życia, co jego przemijania. Wracamy do źródeł, do prapoczątków – polscy koczownicy na żydowskiej ziemi. Otwieramy nasz Namiot dla wszystkich, którzy będąc owocem Ziemi, są zarazem częścią naszego wspólnego, polsko – żydowskiego wszechświata.

Janusz Makuch
założyciel i dyrektor FKŻ

B’ruhim Haba’im! – Błogosławiony bądź, który przychodzisz.

fot. Bartosz Dittmar, Edyta Dufaj, Pan Borsuk

W Namiocie odbyła się zdecydowana większość wydarzeń 29. FKŻ: wykłady, warsztaty, działania artystyczne, imprezy DJ-skie, koncerty, słuchowiska, wydarzenia Programu Literackiego i Pracowni Seniora. Tam także działał Cheder – festiwalowa kawiarnia.

Dzięki obecności Namiotu w przestrzeni Kazimierza, festiwal stał się dużo bardziej widoczny, w mocniejszy sposób zaakcentował żydowską tożsamość Kazimierza, wyszedł na przeciw swoim odbiorcom.

W opinii wielu gości i obserwatorów festiwalu, nie było dotychczas ani na Kazimierzu, ani w Krakowie wydarzenia, które byłoby tak inkluzywne i które w tak harmonijny sposób wpisywałoby się nie tylko w architekturę, ale też w klimat i tożsamość miejsca. I jednocześnie było faktycznie żywym, tętniącym życiem sercem i centrum Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Namiot FKŻ
koncepcja i program: Judith Paletta i Paweł Kowalewski, Festiwal Kultury Żydowskiej
projekt wnętrza, mebli: Marta Staszków, Dorota Wiśniewska
wypożyczenie namiotu: firma UKOO Poland
oświetlenie i nagłośnienie: FS Audio Maciej Fryc
wypożyczenie mebli: BoConcept

 

Kalendarium wydarzeń 29. FKŻ w Namiocie

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader