Doroczny Marsz Pamięci jest wyrazem pamięci o wielowiekowej żydowskiej historii Krakowa, o ludziach, którzy ją przez stulecia tworzyli, o świecie, który został zgładzony podczas Holocaustu. Jest też wyrazem szacunku i hołdem dla jednej czwartej mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Żydami. W kontekście odrodzonej społeczności żydowskiej w Krakowie Marsz nabiera jeszcze jednego znaczenia: pokazuje ciągłość życia żydowskiego w naszym mieście i uświadamia zwycięstwo życia nad śmiercią.

Pierwsze Marsze Pamięci odbywały się jeszcze w latach 80-tych i miały charakter bardziej prywatnych spacerów śladami martyrologii Żydów w krakowskim getcie. Brały w nich udział osoby związane z Gminą Żydowską, późniejsi założyciele Festiwalu Kultury Żydowskiej, jak również członkowie Stowarzyszenia Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Z roku na rok przybywało uczestników Marszu, a w latach 90-tych, dzięki pozyskaniu patronatu Prezydenta Miasta Krakowa, stał się on de facto jedynym miejskim wydarzeniem upamiętniającym zagładę krakowskich Żydów podczas II wojny światowej. Od tego czasu corocznie w Marszu bierze udział kilkaset osób – nie tylko krakowianie, ale też goście z innych miast oraz z zagranicy, w tym członkowie Związku Krakowian w Izraelu.

Każdy Marsz rozpoczyna się krótką oficjalną ceremonią na Placu Bohaterów Getta – dawnym Umschalgplatzu w krakowskim Podgórzu. Po tej niej uczestnicy Marszu przechodzą ulicami Podgórza na teren byłego obozu KL Płaszów, gdzie przy pomniku pomordowanych Żydów odbywa się ekumeniczna ceremonia o charakterze religijnym.

Trasa, jaką przechodzi Marsz wiedzie ulicami, którymi Żydzi krakowscy szli z getta do obozu płaszowskiego, gdzie większość z nich straciła życie. Marsz odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Historia krakowskiego getta

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.

Marsz Pamięci 11 marca 2018 roku

zdjęcia: Katarzyna Szulc-Kłembukowska

Marsz Pamięci 2017

fot. Bartosz Dittmar

Relacje medialne z Marszu Pamięci z okazji 74. rocznicy likwidacji krakowskiego getta (19 marca 2017)

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader