Województwo Małopolskie jest partnerem głównym Festiwalu Kultury Żydowskiej już od 2013 roku. Wspólnie promujemy wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu i zapraszamy Państwa do poznania zarówno historii, jak też współczesnego oblicza Małopolski.

Żydzi przez wieki współtworzyli krajobraz kulturowy Małopolski.

To tutaj powstały najważniejsze chasydzkie dynastie, żyli wielcy rabini i cadykowie, ale też działacze społeczni i polityczni, którzy kształtowali nie tylko społeczność żydowską, ale też wpływali na rozwój całego regionu. To tutaj w końcu mieszkały miliony Żydów – w sztetlach, wsiach, miastach i miasteczkach, dla których Galicja była i zawsze pozostała domem. Ogromna część Izraelczyków i diaspory żydowskiej ma swoje korzenie właśnie tutaj, na południ Polski, w Małopolsce.

Festiwal Kultury Żydowskiej od ponad 30 lat prezentuje nie tylko dziedzictwo żydowskie naszego kraju i regionu, ale też jego twórczą, współczesną kontynuację przez potomków małopolskich Żydów w Izraelu i Diasporze.

Wizyta na FKŻ jest więc nie tylko szansą do poznania współczesnej kultury żydowskiej, ale też całego bogatego kontekstu, w jakim przez wieki się rozwijała.

Przyjeżdżając na Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i poznając żydowską historię Małopolski, możecie też poznać jej współczesne oblicze: region dynamicznie rozwijający się zarówno ekonomicznie, jak też kulturowo i społecznie. Małopolska dba o swoją historię i dziedzictwo. W naszym regionie można zobaczyć światowej klasy zabytki i jedne z najcenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce. Ale to także zróżnicowana i unikatowa przyroda. W Małopolsce znajduje się jedyna w Europie pustynia, 6 z 23 Parków Narodowych, 11 Parków Krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu, 83 rezerwaty przyrody i ponad 2200 pomników przyrody, wyjątkowe pasma górskie Beskidu Sądeckiego, Tatr, czy Gorce i Pieniny!

Magnesem przyciągającym gości do Małopolski są zarówno zabytki, wyjątkowa przyroda, ale również niezwykle bogata oferta kulturalna zarówno w Krakowie, stolicy regionu, jak i wielu małopolskich miastach.

Nasz region jest organizatorem wielu międzynarodowych, prestiżowych, ale również lokalnych wydarzeń kulturalnych, które bez względu na swoją rangę przyciągają rzesze gości. Wydarzenia te stanowią jednocześnie doskonała okazję do promocji Małopolski zarówno w kraju jak i za granicą.
Dlatego też Województwo Małopolskie włącza się w organizację tych najbardziej strategicznych wydarzeń kulturalnych, aby zachęcić gości do głębszego poznania historii i współczesności Małopolski.

Nawet w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy możliwości podróżowania są mocno ograniczone, a wydarzenia kulturalne odbywają się głównie on-line, to i tak nie tracimy możliwości poznania skarbów Małopolski, bo duża część z nich jest dostępna w internecie.

Wirtualne odwiedziny w Małopolsce pozwolą lepiej przygotować się do prawdziwej podróży po regionie już wkrótce! Zapraszamy!

Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader