Już od 2013 roku Województwo Małopolskie jest partnerem głównym Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jesteśmy dumni z wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu i będzie nam miło gościć Państwa w stolicy Małopolski.

Magnesem przyciągającym turystów do Małopolski jest szeroki wachlarz jej atrakcji. Zabytki światowej klasy, jedne z najcenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce, rozmaite wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe współtworzą ducha i atmosferę regionu.

O specyfice Małopolski świadczy między innymi muzyka. Tradycja wszystkich zakątków regionu rozbrzmiewa tutaj wielością dźwięków: od muzyki klasycznej i operowej, przez jazzowe klimaty, po festiwale popkultury. Niejedno z tych wydarzeń na przestrzeni lat zyskało renomę w Małopolsce, całym kraju oraz poza jego granicami.

Małopolska to także sport. Pozytywne emocje wypełniają każdy jej zakątek od narciarskiego Zakopanego, aż po Kraków, będący metą największego wyścigu kolarskiego w Polsce.

Do muzycznych doznań melomanów, wielbicieli dźwięków tradycji oraz fanów współczesnych trendów muzycznych trzeba więc dodać śpiew kibiców i gorący doping podczas sportowych wydarzeń odbywających się w regionie. Warto wsłuchać się w te dźwięki i przekonać się, że w Małopolsce… wszystko gra!

Długoletnia tradycja realizowanych przedsięwzięć, czy też ogromny potencjał nowych inicjatyw zyskujących z roku na rok coraz większe uznanie, stworzyły wyjątkową możliwość promocji regionu.

Województwo Małopolskie pragnie wykorzystać tę szansę, poprzez włączenie się
w realizację przedsięwzięć artystycznych i sportowych, z których każde na swój wyjątkowy sposób oferuje spotkanie ze sztuką, muzyką i sportową rywalizacją.

Bliżej niż się wydaje… 2 godziny lotu samolotem i jesteś u nas. Wiosna, lato, jesień, zima – Małopolska zaprasza o każdej porze roku. Wyjątkowe skarby czekają, by je odkryć. Zapraszamy!

Gdzie znajdziesz jedyną w Europie pustynię? W jakim miejscu zobaczysz unikatowe zbiory muzealne i będziesz świadkiem niecodziennych obrzędów? Gdzie swoją różnorodnością zadziwi cię natura? Odpowiedź jest prosta – tylko w Małopolsce!!

Kraków – bijące serce regionu …
Małopolska jest regionem o największej w Polsce liczbie zabytków. To miejsce narodzin polskiej kultury, pielęgnowanych tradycji i urozmaiconych warunków naturalnych. Stolicą Małopolski jest Kraków, niegdyś siedziba królów, dzisiaj centrum artystyczne i intelektualne regionu. To miasto, o którym papież Jan Paweł II mówił, że jest syntezą wszystkiego, co polskie. Kraków to początek niezapomnianej wędrówki po regionie.

Podziemny świat
Dziesięć kilometrów od Krakowa znajduje się Wieliczka z zabytkową kopalnią, gdzie nieprzerwanie od XI wieku wydobywa się sól. Wielickie żupy solne są jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedna z pierwszych na świecie. Trasa turystyczna ma prawie 2 km długości i prowadzi przez 22 komory, m.in. przez kaplicę św. Kingi (mieszczącą 500 osób!).

Pomnik pamięci
Na terenie Małopolski znajduje się także, wpisany na listę UNESCO, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dzisiaj jest miejscem pamięci, skupienia oraz modlitwy dla licznie przybywających tu odwiedzających.

Górskim szlakiem, górskim stokiem
Małopolska dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu z przewagą gór i wyżyn ma najlepsze w kraju warunki do uprawiania turystyki górskiej w kraju. W południowej części regionu rozciąga się jedyne w Polsce pasmo gór typu alpejskiego – Tatry. Niesłychanie urodziwe, młode, groźne dla lekkoduchów, wymagające. W nich polscy alpiniści i himalaiści nabywają wiedzy prowadzącej na szczyty świata. W Małopolsce znajduje się kilkadziesiąt centrów narciarskich, dziesiątki stoków i setki wyciągów. Zima w Małopolsce to także niezapomniane wydarzenia kulturalne i sportowe, takie jak: słynne krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, czy Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem.

Piękno zaklęte w drewnie

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to unikatowa w skali kraju propozycja ochrony świata wyżłobionego w drewnie. Opiece w regionie podlegają całe zespoły architektoniczne; od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Do największych skarbów regionu należą kościoły w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim – obiekty UNESCO.

Smacznego
Małopolskie przysmaki to prawdziwe niebo w gębie! Kiedyś znane tylko na polskim rynku, dziś pojawiają się na stołach europejskich smakoszy. Pierwsze z produktów chronionych przez Unię Europejską to np. bryndza podhalańska (miękki ser z owczego mleka), oscypek, czy kiełbasa lisiecka.

Światła nie gasną
Pracowici i zaradni Małopolanie potrafią się także doskonale bawić. Kto nie przepłynął przełomu Dunajca w Pieninach na rozpoczęcie sezonu flisackiego, ten koniecznie powinien to zrobić.

Tutaj zdarza się wesele trwające nawet kilka dni, tutaj Łemkowie z całej Europy świętują w Zdyni swoją Watrę. Tutaj krakowska dzielnica Kazimierz świetnie bawi się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. W Krakowie czują się dobrze uliczne teatry, festiwale muzyki poważnej, konkursy filmowe. Sacrum Profanum oraz Misteria Paschalia przyciągają turystów z najdalszych zakątków Europy, a Cracovia Maraton jest po Londynie i Paryżu największym w tej części Europy sportowym wydarzeniem.

Magnesem przyciągającym turystów do Małopolski jest jej oferta kulturalna. Rozmaite wydarzenia artystyczne tworzą ducha i atmosferę regionu.

O specyfice Małopolski świadczy między innymi muzyka. Tradycja wszystkich zakątków regionu rozbrzmiewa tutaj wielością dźwięków: od muzyki klasycznej i operowej, przez jazzowe klimaty, po festiwale popkultury. Długoletnia tradycja realizowanych przedsięwzięć lub potencjał nowych inicjatyw, stworzyły wyjątkową możliwość promocji regionu. Bo przecież – pochodzenie ma znaczenie – i taka właśnie idea przyświeca Małopolsce w nowym projekcie, którego głównym celem jest wsparcie solidnego regionalnego biznesu, ciekawego dizajnu, dobrego smaku, wartościowych inicjatyw a także miejsc i obiektów szczególnie atrakcyjnych w regionie. To projekt „Made in Małopolska”.

Przedsięwzięcie daje szansę nie tylko na promocję wyjątkowych produktów czy usług z Małopolan, ale buduje przede wszystkim w świadomości Małopolan i turystów pozytywne skojarzenie poszczególnych marek z miejscem ich powstawania. „Made in Małopolska” podkreśla miejsce pochodzenia firmy czy produktu, ale także potwierdza ich jakość i renomę.

Zapisz się do newslettera


Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

loader