Cheder

Nasi wolontariusze nie tylko pomagają nam w realizacji naszych celów statutowych, ale też realizują własne projekty, działając na rzecz społeczności lokalnej. Cheder Cafe jest miejscem, w którym organizują wydarzenia prezentujące to, co według nich ważne dla Kazimierza i jego mieszkańców.

Projekt ten rozpoczęliśmy jesienią 2014 roku i jest on dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO. Daje on naszym wolontariuszom możliwość samodzielnego zorganizowania wydarzenia, przeprowadzenia akcji, która będzie miała znaczenie i oddźwięk w społeczności lokalnej.

Nasi Macherzy uporządkowali i udostępnili księgozbiór w Chederze, przeprowadzili projekt 'Kuchenne historie’, pokazujący kulinarne aspekty wiekowego współżycia Polaków i Żydów na Kazimierzu, zorganizowali szereg spotkań w Cheder Cafe, a także – podczas 25. FKŻ – prowadzili Czytelnię, w której znalazły się książki przez nich samych zebrane.

Biorąc udział w tym projekcie nasi wolontariusze udowadniają, że absolutnie zasługują na miano Macherów: nie ma dla nich rzeczy niewykonalnych. Tak trzymać Macherzy!

W roku 2014 roku Machersi zrealizowali następujące działania dla Kazimierza:

 • Księga Dębicy, kolebka naszej młodości – wspomnienia żydowskich mieszkańców Dębicy – spotkanie z Arkadiuszem Więchem i Ireneuszem Sochą
 • Album rodzinny – Kazimierz Krakowski. Akcja zbierania fotografii rodzinnych – prolog projektu
 • Warsztaty nowego designu żydowskiego: Chanuka – święto świateł – MiPolin
 • Kuzmir – od identyfikacji wizualnej do aplikacji mobilnej – spotkanie z Emilią Maj
 • Warsztaty kreatywne z Archiwum Bronowice: Jak stworzyć społeczne archiwum fotograficzne – Natalia Martini
 • Odkrywanie zaginionego świata – społeczność żydowska w dokumentach i zdjęciach archiwalnych – spotkanie z prof. Aleksandrem Skotnickim
 • Pesachowe międzypokoleniowe pieczenie chałki – Maria Niziołek i Małgorzata Zajda
 • Warsztaty wykonywania ekslibrisów: z miłości do książek – Agnieszka Tyman
 • Przemysłowy Kazimierz – zwiedzanie z dr. Michałem Wiśniewskim
 • Zmaluj to! Prezentacja projektu
 • Święta wojna – spotkanie z Wojciechem Wilczykiem
 • Debata: Czy Cracovia to Żydzi? – dr Piotr Trzepocz, Marcin Wierzchowski, Ewelina Malik, Aleksandra Kalisz, Paulina Kowalska
 • Chanuka / Choinka – warsztaty i akcja społeczna

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

FIO_MPiPS_logo1

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera  Wybierz język newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

  loader