The Machers - strona głównaJak to się zaczęło?Macherzy seniorzyKoordynatorzyMacherzy mówiąHistoria jednego zdjęcia

Koordynatorzy wolontariatu

Jak być w kilku miejscach jednocześnie, zachować zimną krew i trzeźwość umysłu, kiedy wokół wybucha prawdziwy pożar, telefon się urywa i znikąd pomocy? Tę zdolność do perfekcji opanowali festiwalowi koordynatorzy wolontariatu. Niemal zawsze lekko w cieniu, zapracowani od rana do późnych godzin nocnych (wczesnych porannych?) – przez 10 festiwalowych dni.

To oni zaczynają swoją pracę na długo przed tym, zanim rozpoczną się poranne warsztaty. Kończą ją kilka godzin po tym, kiedy ostatni goście opuszczą Synagogę Tempel po wieczornym koncercie, czy też Alchemię po nocnym party…

Ale nasza współpraca to nie tylko intensywny czas Festiwalowy. Tak naprawdę zaczynamy ją już zimą, kiedy wspólnie prowadzimy proces rekrutacji wolontariuszy, a z każdym kandydatem spotyka się dwójka koordynatorów – po to, by zachować obiektywność wyboru.

W kwietniu, po zakończeniu rekrutacji, koordynatorzy tworzą plan i przeprowadzają wolontariuszy przez cały okres przygotowań, którego punktem kulminacyjnym jest FKŻ.

Jeśli chcecie wiedzieć, kto wie najwięcej o kulisach festiwalu, kto w kilka sekund znajdzie rozwiązanie każdego problemu i kto towarzyszy Macherom przez cały rok  – to są właśnie oni: koordynatorzy wolontariatu.

Zobaczcie jak wygląda ich praca!

Dzień z życia koordynatora: synagoga

Praca w synagodze to szereg różnych zadań, które rozciągają się na cały dzień – mimo, że koncerty odbywają się dopiero wieczorem. Zaczyna się to bardzo wczesną pobudką, by wpuścić do synagogi pierwszych techników, bo to właśnie koordynator na czas festiwalu ma klucz do synagogi i wie, jakie klucze co otwierają. Technicy przynoszą instrumenty, ustawiają scenę oraz oświetlenie. Często o poranku przychodzą też pierwsi (niespodziewani) goście – zwiedzający – razem z naszymi cudownymi przewodniczkami.

 

Wtedy właśnie jest idealny czas, by zjeść śniadanie oraz zobaczyć się z resztą festiwalowej rodzinki. Ale… szybko nadchodzi kolejny ważny etap w życiu koordynatora w synagodze w czasie festiwalu: próba. Wtedy to koordynatorzy i część wolontariuszy (pracujących w green roomie i synagodze) mogą po raz pierwszy usłyszeć to, co się będzie działo wieczorem.

 

Jednak nie samymi przyjemnościami człowiek żyje – próba to też najlepszy moment, by przeliczyć miejsca siedzące w synagodze, ułożyć rozstawienie wolontariuszy, zastanowić się nad tym, gdzie potrzeba będzie więcej ochrony. Jest to tez ostatni dzwonek, by coś zjeść (znowu!!!) przed koncertem, bo potem dzieje się już za dużo, a w końcu wiadomo – paliwo do działania to podstawa.

No i jest! Zaczynamy!

Najpierw odprawa z wolontariuszami. To oni zapewniają sprawny przebieg tego wydarzenia – tak, jak i wielu innych na FKŻ. Bez nich nic by tu nie działało. Jest ich co najmniej 20, a przy bardziej wymagających koncertach – niezbędna jest pomoc większej ilości wolontariuszy. Dlaczego aż tylu? Odpowiedz jest skoncentrowana wokół pojęcia przyświecającego większości działań zaplecza w synagodze – BEZPIECZEŃSTWO.

W koncertach uczestniczy około 500 osób. To dużo ludzi na relatywnie małej przestrzeni pięknej  zabytkowej synagogi Tempel. Wolontariusze pomagają, by przestrzeń synagogi została wypełniona równomiernie przy zachowaniu wszelakich zasad pozwalających zachować bezpieczeństwo – wskazując m.in. wyjścia ewakuacyjne, kierując publiczność do bardziej pustych sektorów, pomagając niepełnosprawnym i VIP-om dotrzeć do miejsca przeznaczonego specjalnie dla nich.

Koordynator, oprócz zapewnienia sprawnego współdziałania wolontariuszy, sprawuje piecze nad działaniami techników i ochrony. Dba też o komfort i bezpieczeństwo wszystkich festiwalowych gości.

W synagodze mamy kilka grup techników – to między innymi dzięki nim widowiska w synagodze są tak wyjątkowe. Jednak – czy to dźwiękowcy, czy oświetleniowcy – ważne by na siebie nie wchodzili, nie przeszkadzali sobie nawzajem – i tu potrzeba koordynatora, który będzie wiedział kto, o której, co i gdzie ma robić oraz służyć informacją w zakresie układu samej synagogi, różnych wejść, elektryki oraz czasem służyć pomocną dłonią przy załadunku sprzętu.

Dodatkowo, niezwykle ważną grupą osób pracujących przy każdym koncercie są ochroniarze, to oni bezpośrednio dbają bezpieczeństwo gości i pracowników FKŻ.

Koordynator konsultuje działanie i rozstawienie ochrony z jej szefem, by wszystko przebiegało sprawnie. Jeżeli coś niespodziewanego dzieje się w trakcie koncertu – to właśnie koordynator musi podjąć szybką i odpowiednia decyzje.

No ale też… to koordynator synagogi czeka na tajny sygnał Janusza Makucha, aby wyłączyć synagogalne żyrandole na znak początku koncertu. I musi też zadbać o to, aby w odpowiedniej chwili zapalić świece w menorach przy Aron Ha-Kodesh, bo bez nich Janusz  na scenę nie wyjdzie…

Co daje praca koordynatora w synagodze? To co najważniejsze: kontakt z ludźmi: gośćmi, wolontariuszami, technikami, artystami, ochroną.

To poznanie wielu historii, ale i słuchanie najlepszej muzyki i współdzielenie wspomnień oraz tej cudownej energii.

Koordynatorzy mówią

Koordynatorzy grają

Koordynatorska lista muzycznych przyjemności to szansa na poznanie Festiwalu od tej strony, która rozczula, energizuje i przenosi do Ziemi Obiecanej szybciej niż El-Al. A ponieważ czasy nie sprzyjają podróżowaniu, zapraszamy Was do zaparzenia sobie pysznej kawy, najlepiej z kardamonem, lub herbaty miętowej z niemałą ilością cukru zwanej 'te nana' (תה נענע) i zanurzenia się w muzyce.

W planie spójne, choć różnorodne nuty: od gości festiwalowych po bliskowschodnie inspiracje. Nie mogło zabraknąć 'klasyków', jak A-WA, Boom Pam czy Acid Arab, ale są też prawdziwe 'ekstrawagancje' jak Mala Orkiestra Dancingowa, chasydzkie rytmy czy klezmerskie bity, przy których jeśli nóżka nie tupie, to znaczy że coś z człowiekiem nie tak.

Z tą playlistą nie ma szans na nudę, a i tęsknotę za Festiwalem da się ukoić. Le chaim!!

zdjęcia: Edyta Dufaj, Michał Ramus, Nastia Grinmann, The Machers

Zapisz się do newslettera


    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader