
W tym roku, po raz pierwszy w historii zaprosimy 40 wolontariuszy z wielu krajów świata na miesiąc do Krakowa, do współpracy przy jubileuszowym 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej! Chcesz przeżyć tę przygodę, poznać nowych ludzi, zobaczyć, jak wygląda organizacja FKŻ od kuchni?
Oto nasza propozycja dla Ciebie!
Wypełnij formularz dostępny pod linkiem poniżej i poczekaj na kontakt od nas – z wybranymi kandydatami przeprowadzimy rozmowy rekrutacyjne, aby Was bliżej poznać.
Zgłoszenia należy wysyłać pomiędzy 8. lutego a 28. marca 2021 roku. Wyniki rekrutacji ogłosimy 19 kwietnia 2021.
Brzmi interesująco? Więcej szczegółów o naszym programie przeczytacie poniżej.
Projekt „The Machers – międzykulturowy wolontariat” to owoc połącznia doświadczenia i kompetencji Fundacji Edukacyjnej Nausika, specjalizującej się w nieformalnej edukacji międzykulturowej oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej współpracującego od ponad 20 lat z wolontariuszami, którzy na stałe wpisują się w działania organizacji.
W projekcie udział weźmie 40 osób w wieku 18-30 lat z różnych krajów Europy oraz krajów partnerskich: Włoch, Izraela, Ukrainy, Polski, Niemiec i Węgier, którzy przez 4 tygodnie (10.06.2021-10.07.2021) będą tworzyć społeczność wolontariuszy Festiwalu Kultury Żydowskiej.
W ramach działań wolontariackich będą oni tworzyć jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych w Polsce w zakresie: asystowania artystom, pomocy logistycznej w biurze festiwalowym, pomocy przy produkcji i realizacji wydarzeń festiwalu: warsztatów, spotkań, wykładów, zwiedzań, wydarzeń muzycznych, ceremonii religijnych, pomocy w promocji, dystrybucji materiałów informacyjnych oraz współpracy z festiwalową publicznością.
Jako uczestnicy projektu Europejskiego Korpusu Solidarności będziecie mieli możliwość nabyć realne umiejętności z zakresu organizacji, produkcji czy promocji wydarzenia na światową skalę, jakim jest Festiwal goszczący corocznie ponad 40 000 odbiorców.
Bardzo istotnym elementem zespołu wolontariuszy jest więc uwzględnienie tematyki różnorodności kulturowej, pluralizmu poglądów, wartości kultur i tradycji poszczególnych społeczności. Chcemy, żeby te wartości wybrzmiały nie tylko podczas Festiwalu ale i przy organizacji i realizacji całego projektu.
Nasze działania skierowane będą do obcokrajowców, ale także wszystkich młodych Krakowian, również tych, którzy przyjechali z innych krajów, żeby tu studiować czy pracować.
Stąd też w przygotowaniach przedfestiwalowych dla wolontariuszy chcemy uwzględnić tematykę ważną i nieraz trudną – jak chociażby szkolenie kompetencji międzykulturowych, trudności z adaptacją w nowej społeczności itp.
Festiwal Kultury Żydowskiej jak żaden inny wydaje się dawać bezpieczne środowisko do promowania postaw solidarności, współpracy i wzajemnym wsparciu, co z pewnością znajduje odbicie we współpracy wolontariuszy pochodzących z różnych kultur, z różnymi uwarunkowaniami społecznymi czy różnym wykształceniem.
Głównym celem naszego projektu jest wzmacnianie potencjału przyszłych wolontariuszy poprzez współpracę z nimi na każdym polu – chcemy, by dzięki udziałowi w Festiwalu, jak również w programie przygotowawczym, doskonalili umiejętności i kompetencje w zakresie rozwoju osobistego, edukacyjnego, społecznego, obywatelskiego, kulturalnego i zawodowego, a także przyczynili się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Naszym celem jest pomoc w budowaniu nowej sieci kontaktów wolontariuszy, a przede wszystkim – dzięki nauce przez działanie – wdrożenie nowych metod organizacji wydarzeń kulturalnych i rozbudzenia w nich inicjatywy do podejmowania własnych projektów i działań na rzecz społeczności lokalnej. Chcemy pokazać Wam, że macie znaczący głos i prawo, że niezależnie od swojego doświadczenia możemy wspólnie osiągnąć zamierzony cel.
Z ramienia SFKŻ projekt realizuje Edyta Gawlak, nasza menadżerka wolontariatu z pomocą koordynatorów: Michała Dziewita, Łukasza Drużkowskiego, Marii Kistowskiej, Pauliny Kowalskiej, Moniki Krawczyk, Grzegorza Mikundy, Aleksandry Trakul i Małgorzaty Wolskiej.