Cheder
O MacherachŻycie MacherówPracownia senioraRekrutacjaKontakt

Wolontariusz FKŻ to "gancer macher", czyli VIP wśród wolontariuszy!

Macher to w jidysz „ważny gościu”, ten, który nie tylko „robi”, ale wręcz aż kipi aktywnością. To postać dynamiczna – nie tylko ma wspaniałe pomysły, lecz dąży do ich realizacji. W jidysz „a macher” odnosi się do osoby ważnej, mającej wpływ na otoczenie – prawdziwego influencera.

Macher to też wolontariusz Festiwalu Kultury Żydowskiej, który latem pomaga nam tworzyć festiwal, a w ciągu roku wspiera nasz Cheder. Wszyscy macherzy są także zaproszeni do rozwijania własnych projektów, by uczyć się, zdobywać doświadczenie i zawierać nowe znajomości.

Podczas 30. edycji FKŻ – jak na jubileusz przystało – również program wolontariacki był wyjątkowy.

Choć od wielu lat mamy wolontariuszy z zagranicy, nigdy wcześniej nie reprezentowali oni aż 15 krajów! Tegoroczni Macherzy pochodzili z Niemiec, Włoch, Izraela, Polski, Węgier, Ukrainy, Azerbejdżanu, Pakistanu, Indii, Białorusi, Kongo, Peru, Hiszpanii, Francji czy Portugalii. 

Nigdy wcześniej też program dla wolontariuszy nie był tak długi – w poprzednim roku  ta międzynarodowa ekipa spędziła na Kazimierzu aż 30 dni, a to dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. 

Na cały miesiąc Kraków stał się ich drugim domem, a inni wolontariusze i koordynatorzy – najbliższymi osobami. Był to czas doświadczania tego,, co tak naprawdę daje wielokulturowość i jak pięknie możemy się różnić, tworząc w ten sposób spójną i dobrze funkcjonującą społeczność.

Na kolejnych stronach możecie przeczytać, co festiwal zmienił w ich życiu i czym był dla nich. A poniżej przeczytacie kilka ogólnych informacji o The Machers – najlepszych wolontariuszach na świecie!

Wolontariat podczas FKŻ

Chcesz przeżyć przygodę swojego życia? Poznać fascynujących ludzi? Poczuć się współtwórcą największego festiwalu kultury żydowskiej i jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Polski? Zostań MACHEREM!

 • Stajesz się częścią jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i jednego z największych festiwali kultury żydowskiej na świecie
 • Uczestniczysz w wydarzeniach przed festiwalem, przygotowanych specjalnie dla wolontariuszy
 • Pracujesz w dynamicznym, przyjaznym i międzynarodowym zespole
 • Możesz liczyć na wsparcie koordynatorów, którzy będą służyć swoją dobrą radą i doświadczeniem
 • Bezpłatnie uczestniczysz we wszystkich wydarzeniach festiwalowych poza czasem twojej pracy
 • Otrzymujesz 2 darmowe bilety i 2 bilety w specjalnej promocyjnej cenie dostępne wyłącznie dla wolontariuszy na wybrane koncerty w synagodze Tempel dla Twoich bliskich i znajomych

Jakie zadania czekają na wolontariuszy podczas FKŻ?

 • praca w biurze festiwalowym
 • obsługa wydarzeń festiwalu: warsztatów, spotkań, wykładów, zwiedzań, wydarzeń muzycznych, ceremonii religijnych
 • pomoc w promocji, dystrybucji materiałów informacyjnych
 • opieka nad artystami
 • pomoc festiwalowej publiczności

Wolontariat całoroczny

Co Macherzy robią przez 355 dni poza festiwalem?

 • pomagają przy wydarzeniach realizowanych w Cheder Cafe – oficjalnym klubie Festiwalu Kultury Żydowskiej (koncerty, wykłady, warsztaty)
 • sami tworzą program kulturalno-edukacyjny Chederu: z myślą o lokalnej społeczności kreują swoje własne propozycje wydarzeń w Chederze i je realizują z pomocą Biura FKŻ
 • pracują w chederowej bibliotece, katalogują księgozbiór i wyszukują nowe książki, współpracując z wydawnictwami;
 • współorganizują wydarzenia skupione wokół Pracowni Seniora
 • pomagają w przygotowaniach do kolejnej edycji FKŻ

Oprócz pracy czekają na Ciebie warsztaty, wycieczki, wykłady, imprezy, spotkania, szkolenia organizowane specjalnie dla Macherów... przez cały rok!

Zapisz się do newslettera


  Wybierz język newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

  Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

  loader