'Thru Krakow' Kutimana to niezwykły portret Festiwalu Kultury Żydowskiej, ale też Kazimierza i Krakowa - widzianych oczyma młodego Izraelczyka i pokazany w innowacyjny sposób.

Podczas 22. FKŻ Kutiman zaprosił artystów do stworzenia wielokulturowego portretu festiwalu i tym samym - portretu współczesnej kultury żydowskiej: różnorodnej, wielowymiarowej, a jednocześnie mocno zakorzenionej w tradycji, reprezentowanej tutaj przez Kazimierz.

W czerwcu 2012 roku Kutiman przyjechał do Krakowa na 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. Termin ten wybrał nie przypadkowo – to właśnie podczas tego wydarzenia zjeżdżają do Krakowa światowego formatu artyści i goście z całego świata, dzięki czemu Kraków staje się znowu wielokulturowym tyglem, jakim był przed laty. Jego żydowskie serce bije z dawną mocą. Unikatowość Krakowa jest widoczna tak, jak w żadnym innym czasie. Naturalnym więc jest, że właśnie w tym czasie Kutiman chciał sportretować Kraków.

Kutiman dał zaproszonym przez siebie artystom zupełną wolność: wyznaczył jedynie tonację i poprosił o zagranie lub zaśpiewanie czegokolwiek, co czuli w danym momencie. Po kilku miesiącach montażu powstał z tych pojedynczych nagrań utwór, który łączy je wszystkie w zupełnie nowy, nieoczekiwany utwór, którego integralną częścią jest obraz.

Rezultat jest naprawdę olśniewający, ale nie giną też silne emocje i uczucia samego Kutimana, dla którego wizyta w Krakowie była niesłychanie ważnym doświadczeniem osobistym – i to również można zobaczyć, usłyszeć i odczuć oglądając i słuchając Thru Krakow.

Jest to drugi film, jaki Kutiman stworzył w swojej autorskiej serii Thru the City, którą inaugurował entuzjastycznie przyjęty klip pokazujący Jerozolimę – Thru Jerusalem. Kolejne klipy prezentują Nowy Jork, Tokio i Tel Awiw.

Kutiman jest multiinstrumentalistą, kompozytorem, producentem i artystą zajmującym się sztukami wizualnymi.

Przełomem w jego karierze, dającym mu rozpoznawalność i uznanie na całym świecie był jego projekt Thru-You z 2009 roku, w którym zmiksował setki indywidualnych i nie powiązanych ze sobą klipów znalezionych na YouTube. Klip ten ma do dzisiaj ponad 11 milionów odtworzeń i zyskał entuzjastyczne recenzje na całym świecie, a Time Magazine zaliczył go do 50 najważniejszych osiągnięć 2009 roku.

Kompozycje J. Brahmsa

W 2010 roku Kutiman został zaproszony do udziału w ekskluzywnym projekcie YouTube Play w nowojorskim Muzeum Guggenheima, w którym zmierzył się (z sukcesem!) z kompozycjami J. Brahmsa.

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader