
Yael Sherill, Lianne Mol & Julia Kawka – Curatorial Collective for Public Art, Berlin
Meydad Eliyahu – HaMiffal, Jerozolima
Paweł Kowalewski – Festiwal Kultury Żydowskiej, Kraków
The Curatorial Collective for Public Art (CCPA) rozwija kuratorskie formaty produkcji, mediacji i przedstawienia sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki publicznej oraz interwencji miejskich. Jako agencja zajmująca się sztuką publiczną site-specific, transdyscyplinarną, krytyczną i tranzytową, podchodzi do praktyki kuratorskiej jako kolektywnego przedsięwzięcia na polu koncepcji, organizacji i designu. Kolektyw łączy zainteresowania i doświadczenie swoich członków w zakresie pracy kuratorskiej, badawczej, projektowania wystaw i scenografii, mediacji kulturowej, dramaturgii i zarządzania projektem w obszarze teatru site-specific, sztuki transdyscyplinarnej w przestrzeni publicznej oraz praktyk zaangażowanych społecznie. CCPA to niezależny, nomadyczny kolektyw z Berlina, bez stałej siedziby, działający w różnych przestrzeniach, współpracujący z partnerami instytucjonalnymi i przestrzeniami projektowymi.
Yael jest kuratorką freelancerką, menedżerką kultury i dramaturg działającą na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. W swojej pracy zgłębia mediację w sztuce i jako sztukę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki w przestrzeni publicznej. Yael interesuje się także zagadnieniami meta-kuratorskimi takimi jak modele finansowe produkcji artystycznej, w tym sieci zdecentralizowane, blockchain, kooperatywy i praca zespołowa.
Lianne jest niezależną kuratorką, menedżerką kultury i badaczką. W swojej pracy eksperymentuje z formatami kuratorskimi i mediacją kulturową, szczególną uwagę poświęcając sztuce w przestrzeni publicznej, sztuce zaangażowanej społecznie oraz krytyce instytucjonalnej. Zajmuje się również kwestiami zrównoważonego rozwoju w przemyśle odzieżowym.
Julia działa jako producentka sztuki w przestrzeni publicznej i projektantka scenografii w obszarze sztuk performatywnych, z ukierunkowaniem na teatr dokumentalny site-specific oraz produkcje międzynarodowe.
HaMiffal (z hebrajskiego “fabryka”) to prowadzone przez artystów centrum kulturalne w jednym z historycznych budynków w Jerozolimie. HaMiffal jest otwartą platformą dla spotkań i wymiany idei pomiędzy przedstawicielami różnych tożsamości z Jerozolimy i spoza niej.
Meydad Eliyahu jest artystą, kuratorem i wykładowcą z Jerozolimy. Jego prace site specific w przestrzeni publicznej skupiają się na pamięci i ukrytych warstwach kulturowych i historycznych. Eliyahu był kuratorem licznych projektów w Izraelu i za granicą, w tym “Sambationu”, zrealizowanego przez Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w 2018 roku we współpracy z jerozolimskim HaMiffal.
Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, choć kojarzony głównie z wysokiej jakości muzyką, jest najbardziej wszechstronną prezentacją współczesnej kultury żydowskiej, w której wszelakie gatunki sztuki grają ważną rolę. Poczynając od plakatów festiwalowych, które przez lata projektowali najważniejsi graficy (m.in. Ryszard Horowitz, Andrzej Dudziński, Piotr Kunce), na FKŻ swoje prace pokazywali (m.in.) Mirosław Bałka, Christian Boltański, Maya Gordon, Dani Karavan, Ilya i Emilia Kabakov, Artur Żmijewski, a Pil Peled czy też kolektyw Broken Fingaz stworzyli na nasze zamówienie murale.
Paweł Kowalewski jest manadżerem i kuratorem programu Festiwalu Kultury Żydowskiej od 2011 roku. Kazimierz jest dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji do realizowania projektów, które będą wpływały na zmianę w percepcji zarówno kultury żydowskiej, jak też Kazimierza.