KumzitsArtyściProjektyKuratorzyOdbiorcy

Kumzits | Artyści

Andi Arnovitz & Cornelia Renz

Andi Arnovitz mieszka i pracuje w Jerozolimie, w Izraelu. Jest artystką konceptualną, wykorzystującą technikę akwaforty, informację cyfrową i różne formy druku, jak również materiał, nici, a nawet porcelanę, z których tworzy swoje prace, książki, a także instalacje. Jej dzieła zgłębiają napięcia istniejące w obszarze religii, płci i polityki. Jej prace były prezentowane w Anglii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Hiszpanii, Polsce, Finlandii, Francji, Niemczech, Litwie, Kanadzie, Włoszech, Bułgarii i na Majorce, zarówno w formie pokazów indywidualnych, jak i licznych wystaw zbiorowych. Jej prace trafiły do wielu kolekcji prywatnych tak w Stanach Zjednoczonych, jak w Europie, jak również do zbiorów uniwersyteckich, muzealnych i instytucji takich jak Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Biblioteka Narodowa Izraela, Muzeum Sztuki w Ein Harod, Muzeum Islamskie, Muzeum Uniwersyteckie Jesziwy, Muzeum Diaspory, Uniwersytet Yale, UCLA oraz Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian.

Cornelia Renz mieszka i pracuje w Berlinie i Tel Awiwie. W swojej pracy bada kulturowe wzory do naśladowania, wskazując, że wszystko, co uznajemy za “naturalne”, zostało tak naprawdę społecznie ukształtowane przez te wzory. Pochodzi z niezamożnej rodziny niezwiązanej ze sztuką, która jednakże zaszczepiła w niej zainteresowanie kulturą bawarskich kościołów, a później symboliką Vanitas i “świętymi ciałami” – bogato zdobionymi relikwiami całego ciała – wciąż pozostającymi w centrum jej twórczości. Niedawno zaczęła zgłębiać życiorys swojej babci, która miała kiedyś możliwość emigracji do Jerozolimy, ale zdecydowała się pozostać w Bawarii; oraz swojego ojca, który miał korzenie rumuńsko-niemieckie i w wieku 17 lat wstąpił do SS. W swojej praktyce artystycznej Cornelia łączy technikę dwuwymiarową z odnalezionymi nagraniami, instalacjami i dziełami innych artystów, na przykład na indywidualnej wystawie “Heimspiel” w Kunsthalle Memmingen i Kunsthaus Erfurt w 2020 roku. Jest laureatką grantu Art Cube Artists’ Studios w Jerozolimie, stypendium Schloss Balmoral, stypendium Villa Aurora (Los Angeles) i nagrody Schering Foundation Art Award.

Dan Farberoff & David Behar Perahia

Dan Farberoff jest szwajcarsko-izraelskim artystą interdyscyplinarnym i filmowcem mieszkającym w Berlinie, pracującym głównie nad projektami mediated presence w formie site-specific. Jego dzieła zawierają elementy nowych mediów połączone z formami na żywo, dotykając kwestii świadomości, ucieleśnienia i więzi z miejscem. Dan współpracował z England National Ballet, Richard Alston Dance Company i światowej sławy choreografami, a jego dzieła były doceniane na festiwalach i emitowane przez duże stacje telewizyjne takie jak ABC czy 4 Channel, a także prezentowane na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Dan pracował jako artysta wideo dla polskiej produkcji LET’S DANCE CHOPIN podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina; ta produkcja, łącząca orkiestrę symfoniczną z przedstawieniem tańca współczesnego, którą współtworzył polski kompozytor Janusz Stokłosa, miała swoją premierę w Chinach w 2010 roku, gdzie reprezentowała Polskę na EXPO w Szanghaju.

David Behar Perahia jest francusko-izraelskim artystą mieszkającym w Jerozolimie, pracującym głównie w formie site-specific. Bada pojęcie miejsca w celu odkrywania warstw tworzących kontekst lokalny. Podczas swoich procesów zadaje pytania o fizyczny proces aktywnej percepcji, uczestniczącego “widza” oraz dopasowanie materiałów dla danej sytuacji. Jego interwencje w miejsca i konteksty przekazują ludziom nową perspektywę postrzegania ich kontekstu lokalnego i zapraszają do stworzenia silnego poczucia miejsca. Jego najnowsze projekty rozwijały się poprzez kontakt z ludźmi i społecznościami w danych lokalizacjach, aktywnie uczestniczących w różnych etapach tworzenia. David podchodzi do sztuki z perspektywy innych obszarów eksploracji: fizyki, chemii i architektury.

Ilona Marti

Ilona Marti jest szwajcarską artystką dźwięku i dizajnerką, mieszkającą i tworzącą w Berlinie. W swoich interaktywnych i kameralnych performensach eksperymentuje z percepcją, irytacją i ruchem. Jej dzieła w przestrzeni publicznej kreują niezwykłą perspektywę tego, co nas otacza na co dzień. Były one prezentowane podczas festiwalu B_Tour i Festiwalu Sztuk Widowiskowych w Berlinie, jak również na festiwalach w Tel Awiwie/Jafie, Krasnodarze i Odessie. Od 2013 Ilona pracuje jako dizajnerka dźwięku dla performensu “Remote X” grupy Rimini Protokoll w ponad 30 miastach na całym świecie. Jako projektantka graficzna tworzy media drukowane dla berlińskiego świata kultury. Ilona skończyła studia na Weissensee Academy of Art w Berlinie na kierunku Komunikacja wizualna oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu na kierunku Trendy i tożsamość.

Maya Muchawsky Parnas

Maya Muchawsky Parnas urodziła się w Izraelu w 1972, jest artystką wizualną pracującą głównie z materiałami ceramicznymi. Ukończyła Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie (licencjat) i Royal College of Art w Londynie (studia magisterskie), mieszka i pracuje w Jerozolimie jako wykładowczyni Zakładu Ceramiki i Szkła na Bezalel. W swojej pracy stara się przekazywać różne aspekty czasu i czasowości, inspirując się swoim codziennym otoczeniem. Maya została niedawno wybrana do udziału w prestiżowym programie Instytutu Izraelskiego, w ramach którego przez następny rok akademicki będzie uczyć i tworzyć na Washington University w St Louis. W 2013 roku zdobyła nagrodę Andy, a także była stypendystką Clore Foundation podczas studiów magisterskich w Londynie. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w Izraelu i za granicą, wchodzą też w skład kolekcji Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Muzeum Izraela w Jerozolimie, Knesetu oraz prywatnych na całym świecie.

Noa Arad Yairi

Noa Arad Yairi tworzy w Jerozolimie. Ukończyła komunikację wizualną na WIZO Academy of Design w Hajfie w 1988 roku. W latach 1989-2007 prowadziła własne studio designu. Od 2012 Noa współpracuje z grupą Empty House oraz z Musalla Group w zakresie projektów artystycznych w przestrzeni publicznej. Prowadzi zajęcia z rzeźby na Emuna Academic College of Art, jest doradczynią projektową w Bezalel Academy of Art and Design. Od 2009 roku Noa skupia się na tworzeniu rzeźb i instalacji. Pracuje w studiu, jak również tworzy sztukę site-specific, wychodzącą z historycznej, kulturowej i politycznej narracji związanej z danym miejscem. Jej dzieła były prezentowane na wystawach i w ramach projektów site-specific w Izraelu i za granicą, m.in. Synecdoche, galeria Tzadik, Tel Awiw (2011); Infiltration (Beyond the 100 meter radius), performens, He’ara 13, Sala Manca Group (2020); If they show me blood, “The 11th Sybil”, galeria Beita, Jerozolima (2019); Splitting “Hinter/vor und nach der Mauer” (Za/przed i po Murze), Klostergalerie Zehdenick, Niemcy (2019); Absent, “The Schneller Order”, Schneller Compound, Jerozolima (2019); The Dream of those who are awake, instalacja, “Hope”, Muzeum w Rishon LeZion (2019); FKŻ, “Sambation” (2018); Madonnas, “New Members”, Dom Artysty w Jerozolimie (2018); Splittings, 8. Izraelskie Biennale Ceramiki, Muzeum Eretz Israel, Tel Awiw (2016).

Pablo Cabrera Ferralis

Pablo Cabrera Ferralis jest chilijskim architektem, pisarzem i artystą mediów mieszanych, tworzącym w Berlinie i Lipsku. Jego głównym obszarem zainteresowań jest malarstwo abstrakcyjne oraz pejzaże miejskie i naturalne. W swoich pracach wychodzi poza tradycyjne ramy tych obszarów w kierunku innych dyscyplin artystycznych takich jak malowanie na żywo i recitale poetyckie, poszerzając swoje doświadczenie i obszar eksperymentowania artystycznego. Przez ostatnie dwa lata tworzył głównie kolaże, poezję i narracje, prezentowane na wydarzeniach poetyckich i wydawane w niezależnych czasopismach. Cały czas szuka okazji do współpracy artystycznej i budowania relacji między ludźmi, którzy chcą rozwijać idee, nadawać im kształt i wyraz.

R. Stein Wexler

Stein Wexler jest queerową żydowską artystką i urbanistką z podwójnym obywatelstwem Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Pracuje w publicznej przestrzeni miejskiej, gdzie projektuje i kuruje dzieła sztuki, które podkreślają istnienie uciszanych tożsamości. Obecnie zgłębia niemiecką “Wilkommenskultur” i rolę, jaką ta wartość odgrywa (lub nie) w biurokratycznym procesie imigracyjnym. Pracuje również nad projektem odkrywającym warstwy historii pod berlińskim Haus der Statistik, w dawnej modelowej dzielnicy radzieckiej, która niedługo ma zostać uznana za obiekt dziedzićtwa UNESCO, ale również w miejscu, gdzie niegdyś stał żydowski dom seniora. Poprzednio Wexler była kuratorką publicznych interwencji artystycznych w centrum miasta Durham w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone), gdzie rozwinęła pierwszy program sztuki publicznej i pomogła w kształtowaniu miejskiej polityki artystycznej jako członkini Rady Doradztwa Kulturalnego. Stein tworzy także prace studyjne z papieru i metalu.
Posiada dyplom magisterski z planowania miejskiego i regionalnego, z naciskiem na rozwój gospodarczy poprzez sztukę, który uzyskała na UNC Chapel Hill, gdzie była stypendystką Parkera, a jej projekt magisterski został oceniony jako jeden z najlepszych. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie z literatury angielskiej na UC Berkeley. Urodzona i wychowana w Kalifornii, obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest członkinią Fundacji Alexandra von Humboldta w ramach berlińskiego Zentrum für Kunst und Urbanistik.

Yael Serlin

Yael Serlin jest izraelską artystką mieszkającą w Jerozolimie. Jej prace są interdyscyplinarne, łącząc rysunek, malarstwo, rzeźbę, instalację i wideo. Yael ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na Wyższej Szkole Sztuki i Edukacji “Emunah” i zdobyła dyplom magistra na Wydziale Sztuki “Hamidrasha” na Beit Berl College. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w Izraelu i za granicą. Niedawno Yael uczestniczyła w prestiżowym programie Apexart w Nowym Jorku i miała własną wystawę w galerii Podroom w Belgradzie. W 2020 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sportu w dziedzinie sztuk wizualnych i dizajnu, w kategorii nagród dla młodych artystów.

Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader