KumzitsArtyściProjektyKuratorzyOdbiorcy

Kumzits

Kumzits to prezentacja sztuki publicznej site-specific, tworzonej zdalnie przez międzynarodową grupę artystów i kuratorów specjalnie dla 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (25 czerwca – 4 lipca 2021).

Przyjdź i usiądź, Come and sit, בוא/י שב/י

Brakowało nam wspólnych spotkań, bycia razem. Dlatego  stworzyliśmy Kumzits, co po hebrajsku oznacza ognisko.  Jesteśmy z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Wspólnie przygotowaliśmy 8 projektów artystycznych, które umieściliśmy w przestrzeni miasta. Stały się naszym symbolicznym ogniskiem. Choć większości z nas nie było tu osobiście, mogliście nas spotkać na całym Kazimierzu i spędzić z nami chwilę.

Kumzits to eksperymentalny program współpracy artystycznej pomiędzy Berlinem, Jerozolimą i Krakowem, składający się z ośmiu projektów artystycznych i interwencji miejskich na Kazimierzu, historycznej dzielnicy żydowskiej w centrum Krakowa. Od rzeźby, instalacji i plakatów po spacery z materiałem audio, sesjami rysunku na żywo i warsztatami haftu, dziesiątka artystów z Berlina i Jerozolimy stworzyła zdalnie dzieła site-specific w bliskiej współpracy z lokalnymi artystami, rzemieślnikami, performerami i mediatorami, a także zespołem kuratorskim.

Projekt ten został specjalnie przygotowany na jubileuszową edycję krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. W kontekście motywu przewodniego 30. festiwalu w 2021 roku – ognia – nazwaliśmy go hebrajskim słowem kumzits (קומזיץ), oznaczającym spotkanie przy ognisku. Wywodzące się z dwóch słów w języku jidysz: קום (przychodzić) and זיץ (siadać), pojęcie to pierwotnie oznaczało wspólnotowe posiłki na otwartym powietrzu albo spotkania wokół ogniska.

W ramach projektu opisuje ono ideę doświadczenia wspólnotowego w czasach, gdy gromadzenie się nie jest już czymś oczywistym, danym raz na zawsze.

pobierz program Kumzits (plik pdf)

zdjęcia: Edyta Dufaj, Karolina Moskała, Michał Ramus
video: Dawid Makiel, Eventstream
projekt identyfikacji wizualnej: Studio Otwarte

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader