Klasyka w południe - seria koncertowa w Chederze

Kameralne koncerty muzyki klasycznej były tradycją wielu przedwojennych krakowskich (i nie tylko) kawiarni. Niestety, tradycja ta została przerwana przez lata wojny i komunizmu, a muzyka klasyczna zamiast towarzyszyć nam i uprzyjemniać codzienne życie – została zamknięta w salach koncertowych, filharmoniach i innych obiektach.

Klasyka w południe to seria bezpłatnych niedzielnych koncertów, organizowanych w festiwalowej kawiarni Cheder. Chcemy nie tylko nawiązać do przedwojennej tradycji koncertów w kawiarniach, ale też zbudować nową przestrzeń integracji społeczności lokalnych, tak bardzo potrzebnej na Kazimierzu; zwiększyć dostęp do kultury, ale też dać młodym muzykom szansę zaprezentowania się szerszej publiczności jako soliści i kameraliści, a nie tylko jako członkowie orkiestr i dużych projektów muzycznych.

zdjęcia: Bartosz Dittmar, Szymon Makuch

Regularna seria koncertów rozpoczęła się w styczniu 2019 roku, ale już w ciągu roku 2018 odbywały się koncerty pilotażowe.

Podczas koncertów prezentujemy popularny repertuar muzyki klasycznej, ale też muzyka mniej znana, w tym współczesnych polskich kompozytorów, a także muzyka kompozytorów żydowskich, aby koncerty miały również walor popularyzatorski.

Dotychczas na chederowej scenie wystąpili m.in.: Łukasz Laxy (wiolonczela), Natalia Moszumańska (skrzypce barokowe), Anna Huszczo (klawesyn), kwartet smyczkowy Amelior (Gabriela Opacka, Karolina Chlipała, Wojciech Witek, Jacek Francuz ), Julia Kotarba i Pola Benke (wiolonczele), Kwartet saksofonowy: Aneta Baziak, Maria Gęgotek, Karolina Procner i Przemysław Cetnarowski, Viktor Yankovskyi (baryton), Airis Quartet (Aleksandra Czajor, Grażyna Zubik, Malwina Tkaczyk, Mateusz Mańka).

Klasyka w południe to także sposób na wprowadzenie kultury wysokiej na Kazimierz, który coraz bardziej ulega komercjalizacji i ważne narzędzie w budowaniu relacji pomiędzy mieszkańcami dzielnicy i odwiedzającymi ją turystami.

Klasyka w południe to obok szabatowych Drugich śniadań, Programu Literackiego, Pracowni Seniora i autorskiej serii publikacji O-KAZ. Nowa literatura o Kazimierzu – najbardziej popularny wśród pub liczności program realizowany w Chederze – oficjalnym klubie Festiwalu Kultury Żydowskiej. 

Mecenasem projektu jest Województwo Małopolskie.

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader