Jerozolima – Berlin – Kraków: wielokulturowość w przestrzeni miejskiej

Współcześni Polacy, Izraelczycy i Niemcy wciąż odczuwają ciężar historii, która rzuca się cieniem na budowanie wzajemnych relacji.

FKŻ, który od swojej pierwszej edycji zmienia ludzi dając im możliwość lepszego poznania się i zbudowania relacji ponad historycznymi podziałami, już po raz kolejny rusza za granicę, żeby dotrzeć ze swoją misję również poza Polskę. Po projektach realizowanych w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Francji – teraz czas na naszych najbliższych sąsiadów.

Nie będzie to jednakże tylko wyjazd do Berlina, ale duży trójstronny projekt, realizowany w Berlinie i Krakowie, wspólnie z partnerami z Niemiec i Izraela, we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej.

 

Projekt Jerozolima – Berlin – Kraków: wielokulturowość w przestrzeni miejskiej będzie realizowany przed oraz w trakcie 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, a jego celem jest umożliwienie wzajemnego poznania i doświadczenia współczesnej kultury tworzonej przez Polaków, Niemców i Izraelczyków – w kontekście Jerozolimy, która jest tematem tegorocznego FKŻ. Założeniem projektu są działania w przestrzeni miejskiej: to my wychodzimy do Was, do miejsc, które lubicie po to, by łatwiej było nam się spotkać.

Będziemy w berlińskim barze Yafo, krakowskim Chederze i na bulwarach Wiślanych. Będą z nami polscy, niemieccy i izraelscy DJe, projektanci, artyści video, muzycy i designerzy.

Na projekt składają się: Szabat w Berlinie, Szabat w Krakowie oraz seria wydarzeń podczas 27. FKŻ: specjalnie stworzona przestrzeń na Bulwarze Kurlandzkim, DJ party na Barce oraz koncert Oriego Albohera ze specjalnie przygotowanymi wizualizacjami Tobiasa Lasta. Zapraszamy!

Szabat @ Berlin

Yafo jest wegetariańską restauracją, którą zwie się najszczęśliwszym miejscem w Berlinie. Prowadzona przez izraelsko – niemiecki kolektyw, Yafo serwuje to, co na Bliskim Wschodzie najlepsze.

W sobotę, 6 maja, załoga Chederu dowodzona przez Sabinę Francuz przygotuje i zaserwuje tam szabatowy brunch, który będzie inspirowany daniami z wegetariańskiej książki kulinarnej w jidysz, wydanej przez Fanię Lawando w Wilnie w 1938 roku.

Aby ten Szabat był jeszcze szczęśliwszy – Tomasz Jurecki (PL) i Felix Offermann (DE), zagrają dla was to, co Bliski Wschód ma najlepsze – wprost z płyt winylowych.

fotorelacja z Szabatu w Berlinie (Facebook)

Szabat @ Kraków

Od ponad roku już tłumnie gromadzicie się na chederowych Szabatach, które nie tylko są fantastycznym doświadczeniem kulinarnym i muzycznym, ale przede wszystkim dają Wam to, co najważniejsze – uniwersalne doświadczenie Szabatu: czasu wyciszenia się, bliskości z rodziną i przyjaciółmi.

10 czerwca festiwalowy Cheder będzie gościł ekipę berlińskiego Yafo. Tego dnia to oni przygotują dla Was bliskowschodnie specjały, którymi na co dzień raczą podniebienia berlińczyków.

Podobnie, jak w Berlinie – szabatowy poranek umilą Wam Tomasz Jurecki i Felix Offerman.

Jerozolima, Berlin, Kraków @ 27. FKŻ

Seria wydarzeń realizowanych podczas 27. FKŻ to serce tego projektu. Na Bulwarze Kurlandzkim, tuż obok Barki powstanie festiwalowa przestrzeń do relaksu, edukacji i wspólnej zabawy.

 

To tam spędzicie swój czas słuchając muzyki przygotowanej przez telawiwski Teder i zaprzyjaźnionych z FKŻ polskich i niemieckich DJów.

Odpoczniecie na specjalnie zaprojektowanych przez BudCud meblach miejskich, weźmiecie udział w warsztatach z MiPolin, podczas których stworzycie mury na wzór obklejonych plakatami ścian jerozolimskiej dzielnicy Mea Szearim.

Tam też będziecie mogli napisać i zostawić swój kwitlech – karteczkę z prośbami – którą my zawieziemy do Jerozolimy i włożymy w szczeliny Kotelu, czyli Ściany Płaczu.

Do Waszej dyspozycji będzie też biblioteczka, a na Barce czekają na Was dania inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu, przygotowane przez Sabinę Francuz i załogę Barki.

Bulwar Kurlandzki stanie się faktyczną przestrzenią spotkań Polaków, Izraelczyków i Niemców. Poprzez wspólne spędzanie czasu i doświadczanie kultury będziecie mogli zobaczyć, jak można ponad podziałami znaleźć wspólny język i jak można budować wspólną przyszłość, wolną od balastu historii i wzajemnych uprzedzeń.

Koncert: Ori Alboher (IL) & Tobias Last (DE)

W nowych przestrzeniach Teatru Nowego na krakowskim Kazimierzu Ori Alboher, uwielbiany przez festiwalową i chederową publiczność Izraelczyk z Berlina, zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty. Specjalnie na ten koncert wizualizacje przygotuje niemiecki VJ – Tobias Last. Powstaną one na podstawie materiałów, jakie Tobias nakręci specjalnie na potrzeby projektu w Jerozolimie w maju 2017 roku.

Jeżeli podczas poprzednich koncertów Oriego w Chederze usłyszeliście Jerozolimę – ten koncert pomoże Wam ją zobaczyć. Albo Was do niej przeniesie.

szczegóły koncertu i bilety

Teder Weekender

Nazywana najlepszą imprezą klubową lata – wraca w tym roku, aby pokazać Wam, czym żyją współczesne klubowe Kraków, Berlin, Jerozolima.

Najlepsi DJe z trzech krajów, muzyka z Polski, Niemiec i Bliskiego Wschodu, wizualizacje przygotowane przez naszych przyjaciół z ElektroMoon Vision – to trzy spełnione przez nas warunki gwarantujące jedyne w swoim rodzaju doświadczenie wielokulturowości naszego świata.

szczegóły imprezy i bilety

Projekt Jerozolima - Berlin - Kraków jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader