O FestiwaluEdycje FKŻWykładyKoncertyPodcastyPlakatyBiuro | kontakt

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie.

W 1988 roku Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu żydowską historię Polski i wkład Żydów w rozwój naszego kraju, jego kultury i społeczeństwa. Była to udana próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych.

Z kameralnego wydarzenia FKŻ urósł do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta i kraju, jednym z najbardziej znanych poza granicami Polski. Jest jedną z najlepiej kojarzonych marek naszego miasta.

Każdego roku 10-dniowy festiwal  prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej. Autentyczność i prawda są dla nas najważniejszymi wartościami.

Celem FKŻ jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej z całego świata. Głównym punktem odniesienia jest Izrael, gdzie rozwija się ona w sposób najbardziej naturalny.

W roku 2012 na zaproszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej izraelski multiinstrumentalista i artysta video – Kutiman – nakręcił klip pt. „Thru Krakow”,  promujący Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Była to część jego projektu „Thru the City”, w którym prezentuje Jerozolimę, Nowy Jork i Tokio.

Janusz Makuch, twórca i dyrektor FKŻ:

FKŻ  rokrocznie prezentuje stan współczesnej kultury żydowskiej tworzonej we wszystkich zakątkach świata. Program jest w pełni arbitralny – ukazuje naszą osobistą wizję kultury żywej, pełnej zaskakujących przemian w czasie, wyrastającej z  różnorodnych źródeł inspiracji i inspirującej artystów wielu innych kultur.

Szanujemy przeszłość w jej czystej formie, jednak podążamy tam, gdzie z Tradycją zderza się Awangarda.

Najciekawsze zjawiska mają miejsce poza murami kulturowych skansenów i nigdy nie schlebiają oczekiwaniom większości.

Od 1988 roku prezentujemy w większości niepokorną mniejszość żydowskich twórców, którzy czerpiąc mądrze i odważnie z przeszłości, otwierają nowy rozdział jednej z najstarszych i najciekawszych kultur świata.

FKŻ jest dowodem na to, że obok siebie istnieć mogą Tradycja i Awangarda, historia i współczesność, dogmatyzm i herezja, bez której wszelki postęp w kulturze byłby niemożliwy.

Paradoks polega na tym, że idąc nieustannie pod prąd, idziemy z duchem czasu, a nawet go wyprzedzamy! Zmieniamy się. Im starsi jesteśmy – tym młodsi jesteśmy. Zmienia się nasz język komunikacji ze światem, bo w zawrotnym tempie zmienia się sam świat.

Dlatego mówimy do Was nowym językiem – językiem obrazów, gestów i dźwięków. Dzielimy się w zaskakujący sposób wiedzą wcale nie tajemną i wprowadzamy  w świat  muzyki, która niezależnie, czy inspirowana Biblią, rockiem, klezmer, afrobeatem, czy tysiącem innych źródeł – odzwierciedla żydowską współczesność i współczesne życie.

W kulturze powiedziano już niemal wszystko, niemal wszystko już było. Dlatego nieustannie poszukujemy nowych form artystycznego wyrazu dla fundamentalnych  prawd i wartości żydowskiego życia. A także po to, aby odnaleźć kiedyś owo „niemal”.

FKŻ jest lustrem, w którym odbija się i skupia wszystko to, co wyznacza rytm i miejsce żydowskiej kultury w świecie. We współczesnym świecie. Od ponad ćwierć wieku jesteśmy w centrum tego świata.

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader