realizacja filmu: Haim Yafim Barbalat (IL),
muzyka: Lola Marsh (IL), zdjęcie: Mateusz Torbus, Studio Otwarte, 2015
Cheder to kawiarnia, w której napijesz się dobrej kawy, w tym również naszej specjalności – kawy parzonej w findżanie, oryginalnym izraelskim tyglu; herbaty z miętą; zjesz najlepszy humus w mieście i dania inspirowane bliskowschodnią kuchnią, ale też weźmiesz udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.
Nawiązując do oryginalnego znaczenia naszej nazwy, umożliwiamy spotkanie ze współczesną kulturą żydowską, zarówno z Diaspory, jak i z Izraela. Jako festiwalowy „dom kultury”, Cheder realizuje całoroczny program wydarzeń: koncertów, wykładów, warsztatów, spotkań, wydarzeń dla dzieci, w ramach których można poznać i osobiscie doświadczyć różnych aspektów kultury żydowskiej.
Od 1890 r. w kamienicy przy Józefa 36, dokładnie tu, gdzie dzisiaj jest Cheder, istniał żydowski dom modlitwy Chewra Ner Tamid (Bractwa Wiecznego Światła). Zbeszczeszczony w trakcie wojny, nigdy już nie powrócił do swojej pierwotnej roli. Przez wiele powojennych lat w pomieszczeniach modlitewni działało charytatywne stowarzyszenie im. Brata Alberta.
W 2008 Festiwal Kultury Żydowskiej, po odrestaurowaniu i stworzeniu przestrzeni na nowo, otworzył Cheder, nawiązując do pierwotnego znaczenia nazwy, czyli podstawowej szkoły żydowskiej. W lutym 2009 w Chederze ruszyła również kawiarnia.