שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְיָ אֱלֹהֵֽינוּ יְיָ אֶחָד

Słuchaj, Jisraelu – Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest Jedyny

Jak i o czym mówić podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w cieniu wojny? Głosimy miłość, wzajemny szacunek i pokój. Jak kruche są to wartości, zarazem jak niezbędne do życia – wiemy aż do bólu.

Szema Jisrael towarzyszy każdemu Żydowi: wypowiadana dwa razy każdego dnia jest też umieszczona w mezuzie na każdych drzwiach wejściowych i na tefilinie zakładanym do modlitwy.

Po 7 października stała się też symbolem niezłomności, siły i wiary w trwanie Izraela. Dlatego też staje się naszym tegorocznym mottem.

Słuchaj Izraelu – modlitwa / medytacja, która jest istotą judaizmu, niezachwianą deklaracją wiary w sens Przymierza Boga z Narodem Wybranym. Niczym w soczewce skupia się w niej sens pamięci i ciągłości pokoleniowej – siła przetrwania.

Szema Jisrael, jest głosem miłości, solidarności i współczucia z Izraelem i Narodem Żydowskim na całym świecie. Stoimy po stronie naszych żydowskich braci i sióstr, współczując wszystkim niewinnym ofiarom tego konfliktu. To dzięki nim nasz głos jest donośny.

Szema oznacza „słuchaj i usłysz”. Otwórz swój umysł, wyzwól go z pęt samouwielbienia i nienawiści, wejdź w świat żywej, żydowskiej kultury i usłysz nasze przesłanie miłości na wielu poziomach jednocześnie.

Słuchaj Izraelu – masz walczyć o lepszy świat, a to oznacza, że musisz walczyć przede wszystkim o swój bezpieczny dom, o prawo do życia w pokoju, o swoją ziemię z której cię wygnali, a której nigdy nie opuściłeś, o prawo do uznania i szacunku w oczach największych wrogów, masz walczyć, bo świat nie daje ci innego wyboru.

Szema Jisrael to najkrótsza forma wyrażenia żydowskiej tożsamości, a poprzedza ją i zaraz po niej następuje błogosławieństwo i przykazanie miłości.

Ahava אהבה Miłość

I o tym będzie 33. Festiwal Kultury Żydowskiej.

Am Jisrael Chaj!
Janusz Makuch

zdjęcia: Edyta Dufaj, Janusz Makuch

Zapisz się do newslettera    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader