30. FKŻ | Ogień | podsumowanie

Kolejny z żywiołów - ogień - zawładnął 125 wydarzeniami jubileuszowej 30. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, która odbyła się pomiędzy 25 czerwca i 4 lipca 2021 roku. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać jego twórczą, inspirującą i łączącą ludzi naturę.

Ogień jest jednym z czterech podstawowych żywiołów powstałych w akcie stworzenia świata. Bóg jako pierwszą stworzył Światłość, a widząc, że jest dobra, oddzielił ją od ciemności.

Ogień – Światłość – Płomień – Blask odgrywają istotną rolę w judaizmie. I w naszym codziennym życiu. Dopóki rozpala nas ogień pasji i miłości, dopóty tli się w nas życie.

Nas, ludzi skupionych wokół Festiwalu łączy płomień wspólnej fascynacji i miłości do świata kultury żydowskiej. Kultury równie żywej i zmiennej, jak ogień, z którego się zrodziła.

Gdy mówimy o ogniu w kontekście żydowskiej historii, dla niektórych skojarzenie może być bolesne – ogień Zagłady. Zimny ogień Zagłady dogasa w popiołach. Ogień miłości nigdy nie gaśnie i rozjaśnia życie.

Upadły i przeminęły wszystkie cywilizacje, którym się roiło prawo do wieczności. Cywilizacja żydowska przetrwała. I trwa nadal. Jest jak „ner tamid” – ogień, który płonie, ale się nie spala, wieczne światło w którym przeglądają się dobro i zło, mądrość i głupota. Nasz Festiwal istnieje dzięki temu światłu: od ponad 30 lat wchłania je w siebie i jednocześnie promieniuje żywym światłem kultury żydowskiej.

I zobaczyłem, że lepsza jest mądrość niż głupota, tak jak lepsze jest światło niż ciemność. (Eklezjasta, 2,13 tł. Cz. Miłosz)

Janusz Makuch
założyciel i dyrektor FKŻ

Jubileusz, Namiot i Kumzits

Planując jubileuszową edycję FKŻ nie wiedzieliśmy, w jakich warunkach będziemy ją realizować. Staraliśmy się planować tak, aby niezależnie od obowiązujących przepisów pandemicznych, festiwal mógł się odbyć nie tylko w formie online, ale żebyśmy mogli faktycznie spotkać się na Kazimierzu.

Mieliśmy świadomość, że z powodów logistycznych z niektórych wydarzeń będziemy musieli zrezygnować. Najtrudniejszą decyzją było oczywiście odwołanie Szalom na Szerokiej. Wiemy, że dla wielu z Was ten koncert to kwintesencja Festiwalu Kultury Żydowskiej, ale uruchamianie tak ogromnej maszyny, nie mając pewności, że koncert będzie mógł się w ogóle odbyć – byłoby bardzo nieodpowiedzialne.

Myśląc o 30. FKŻ chcieliśmy, aby stał się on – jak w poprzednich latach – miejscem spotkań. Spotkań z kulturą żydowską i spotkań między Wami.

Dlatego zdecydowaliśmy, że większość wydarzeń odbędzie się na zewnątrz: aby komfort przebywania w przestrzeni FKŻ był jak największy. Namiot FKŻ, który zadebiutował jako główne miejsce festiwalowe na Kazimierzu w 2019 roku, był dla nas naturalnym i jedynym wyborem również na tegoroczną edycję.

NAMIOT FKŻ gościł ponad 90% festiwalowych wydarzeń: wykładów, debat, spotkań, warsztatów, ale też koncertów, audycji radiowych na żywo i słuchowisk.

To tutaj odbywały się również rozmowy kobiet o siostrzeństwie, zajęcia Pracowni Seniora, Poranne Prasówki, wydarzenia Programu Literackiego i wiele innych wydarzeń.

Namiot FKŻ był sercem jubileuszowego festiwalu, centrum całego Kazimierza i żydowskiego Krakowa. Wszystkie wydarzenia, jakie się tam odbywały, były transmitowane na żywo na specjalnie w tym celu stworzonej platformie streamingowej. W ten sposób 30. FKŻ odbywał się w tym samym czasie w Namiocie na Kazimierzu i w Waszych domach na całym świecie!

Po miesiącach spędzonych w izolacji, postanowiliśmy zaprosić Was na spacer – oczywiście: festiwalowy spacer po Kazimierzu.

KUMZITS, czyli seria działań artystycznych w przestrzeni Kazimierza miał właśnie spełnić tę funkcję. Artyści z całego świata, wybrani przez kuratorów projektu w ramach otwartego naboru, stworzyli zdalnie 8 projektów mocno osadzonych w historii i teraźniejszości dzielnicy. Przy pomocy ich lokalnych współpracowników, dzięki internetowi i nowym formom komunikacji udało się je zrealizować, a Kumzits – obok Namiotu FKŻ – stał się najbardziej widocznym elementem jubileuszowego FKŻ na Kazimierzu.

Ograniczenia w podróżowaniu uniemożliwiły przyjazd na festiwal nie tylko wielu naszym stałym gościom spoza Polski i Europy, ale też wielu artystom, przez co ta edycja festiwalu stała się bardzo lokalna i – jeszcze bardziej, niż zazwyczaj – mocno osadzona w realiach otaczającego nas świata.

Ogień, kobiety i koncert kantorek - specjalnie dla FKŻ

Tematem przewodnim 30. FKŻ był ogień. Anda Rottenberg, prof. Ernest Niemczyk, prof. Jacek Leociak i Janusz Makuch omówili różne aspekty ognia w kulturze, historii, sztuce, a rabin Boaz Pash opowiedział o świetle w judaizmie.

Postanowiliśmy też w tym roku oddać głos kobietom, aby pokazać żydowski i nieżydowski świat z ich punktu widzenia oraz aby porozmawiały o ogniu. Zdecydowana większość wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej została stworzona przez kobiety lub grały one w nich wiodącą rolę.

Na nasze zaproszenie Marta Majchrzak, założycielka herstories.pl przygotowała serię czterech paneli pod wspólnym tytułem Siostrzeństwo. Wzięły w nim udział znane artystki i aktywistki: m.in. Monika Krajewska, Zuzanna Hertzberg, Joanna Pawlik, Betty Q, Maria Świetlik.

Serię spotkań pod wspólnym tytułem Poranna prasówka przygotowała dla nas dziennikarka, promotorka dobrego życia Aga Kozak. Ten nowy dla FKŻ format to nie tylko omówienie ciekawych artykułów z bieżącej prasy, ale też okazja do rozmowy na różne aktualne tematy z zaproszonymi gośćmi: Joanną Grzymała – Moszczyńską, Yael Sherill, Bartkiem Kieżunem, Przemkiem Krupskim i Wojciechem Skulskim.

Symbolicznym dla 30. FKŻ, ale też pokazującym kierunek na przyszłość, był kończący festiwal Koncert Kantorek w synagodze Tempel. Po raz pierwszy w kilkusetletniej historii tej świątyni i po raz pierwszy w Polsce, pieśni liturgiczne zaśpiewały kobiety – kantorki: Sveta Kundish, Rachel Weston i Aviv Weinberg, którym towarzyszyła specjalnie w tym celu stworzona z muzyków polskich i zagranicznych orkiestra.

Koncert Kantorek, seria Siostrzeństwo, Poranne Prasówki,  czy też Kumzits to nie jedyne projekty stworzone specjalnie na jubileuszową edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej. 

Kolejnym był polsko – izraelski koncert inspirowany odkryciem Mikołaja Kopernika. Na dziedzińcu Collegium Maius, rozświetlonym mappingiem, tuż obok rękopisu największego dzieła polskiego astronoma zabrzmiały napisane na tę okazję utwory izraelskiego duetu Dark Matter i polskiej wokalistki Erith.

Miłość i wygnanie. Kresy – Warszawa – Izrael to tytuł słuchowiska i koncertu, jaki na nasze zamówienie przygotował Jan Młynarski wraz z Combo Salonowym. Była to podróż po przedwojennej i powojennej muzyce polskich Żydów, wplecionej w trudną historię, ale też tej, która stała się ważną częścią polskiej muzyki rozrywkowej.

Gad Tidhar – izraelski wirtuoz oud, nagrał specjalnie dla nas na pustyni Negew koncert Baharim, który odtworzyliśmy w Namiocie FKŻ, serwując gościom izraelską herbatę z miętą.

Max Czollek – znany niemiecki działacz społeczny i artysta – stworzył dla nas serię wydarzeń pokazujących, jak w ostatnich latach zmieniła się sytuacja Żydów w niemieckim społeczeństwie, ale też jaka jest ich współczesna tożsamość.

Jak co roku również wolontariusze FKŻ – The Machers – przygotowali serię wydarzeń dla starszych festiwalowych gości – Pracownię Seniora.

Muzyka przyciąga na festiwal najwięcej osób - przez ponad 30 lat stałą się ona naszym znakiem jakości, zawsze doskonale oddaje różnorodność świata kultury żydowskiej. Nie inaczej było i na jubileuszowej edycji.

Oprócz wspomnianej muzyki kantoralnej w wykonaniu Svety Kundish, Aviv Weinberg i Rachel Weston z zespołem, polskich tang zaprezentowanych przez Janka Młynarskiego z zespołem oraz elektronicznej, zaprezentowanej przez Dark Matter i Erith, na 30. FKŻ można było posłuchać również muzyki klezmerskiej w wykonaniu trzech młodych skrzypaczek (Oksana Balatsko, Małgorzata Spiechlanin, Zofia Wydra) podczas ceremonii Zahor; nowoczesnej muzyki w jidisz w wykonaniu Jordana Lee Schnee oraz pieśni różnych mniejszości narodowych zaśpiewanych a capella przez trio Gurgulitza.

Dużym zaskoczeniem dla części naszej publiczności był koncert jednego z najpopularniejszych polskich duetów hiphopowych: Łony i Webbera, którzy zagrali utwory z płyty Śpiewnik domowy, mocno osadzonej w muzyce polskich Żydów i innych mniejszości. Równie nieoczywisty dla wielu był koncert izraelsko-niemieckiego tria punkowego Jealous.

Nie mogło oczywiście zabraknąć setów DJ-skich, które w tym roku zagrali: Adam Kvasnica, Kixnare, Falafel, Eta Hox i Daniel Drumz, jak też muzyki klasycznej: w serii Klasyka w południe zaprezentowało się Duo Marimbazzi. Koncert ten transmitowany był na żywo do trzech krakowskich parków.

Wśród wydarzeń muzycznych znalazły się nie tylko koncerty i sety DJ-skie, ale również audycje radiowe (również te realizowane na żywo z Namiotu FKŻ), słuchowiska, projekcje filmów muzycznych (m.in. Kutimana), projekcja przedwojennego filmu Golem z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Sarapata z Marcelą Rybską, dyskusja o współczesnej muzyce żydowskiej z udziałem Franka Londona, Nety Elkayam, Jeremiah Lockwooda i Raphaela Roginskiego, jak również rozmowa o muzyce kantoralnej z wieloletnim producentem festiwalowych Koncertów Kantorów – Yossim Notkowitzem.

Muzyka po raz pierwszy również stała się częścią Programu Literackiego, przygotowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Oprócz spotkań z takimi autorami, jak David Grossman, Bernardo Kuciński, czy Piotr Smolar odbył się też koncert zespołu Vysokie Celo oraz dwa spotkania ze Studnią O – prezentujące żydowskie opowiadania w formie storytellingu.

FKŻ w kuchni

Nie mogło na jubileuszowym FKŻ zabraknąć wątków kulinarnych.

Oprócz tradycyjnego Śniadania Szabatowego z muzyką na żywo w festiwalowym Chederze, zaprosiliśmy naszych gości na specjalną kolację do położonego w środku lasu pod Krakowem restobaru Ogień. Gospodarzem tego wieczoru był Robert Makłowicz, a menu przygotował Aleksander Baron.

Transmisje wydarzeń

Niemalże wszystkie wydarzenia 30. FKŻ były transmitowane na żywo w internecie, na specjalnie w tym celu stworzonej platformie. Zapisy wydarzeń są dostępne bezpłatnie zarówno na platformie 30.jewishfestival.pl, jak też w naszym serwisie na Vimeo.

Platforma streamingowa 30. FKŻ jest zadaniem publicznym finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2021”.

To był nasz ognisty jubileuszowy 30. Festiwal Kultury Żydowskiej. W przyszłym roku zapraszamy na spotkanie z kolejnym żywiołem - o tym, czy będzie to woda, czy powietrze dowiecie się już wkrótce.

30. FKŻ W LICZBACH

125

wydarzeń 30. FKŻ
(szczegóły poniżej)

141

artystów, wykładowców, instruktorów

55

wolontariuszy

15

krajów pochodzenia wolontariuszy
(lista poniżej)

5 518

uczestników wydarzeń na żywo

17 349

odbiorców wydarzeń online

28 705

użytkowników strony www

134 123

ilość odsłon strony www

22 967

ilość obserwujących
na Facebooku

13 200

ilość subskrypcji na
YouTube

3 180

ilość followersów
na Instagramie

265 177

zasięg w social mediach

297

wzmianek w mediach

422 037

odbiorców informacji medialnych
(poza social media)

161 180 PLN

ekwiwalent reklamowy (AVE)

Powyższe dane dotyczą czasu trwania kampanii promocyjnej 30. FKŻ (1 czerwca – 10 lipca 2021 roku), bazują na statystykach strony internetowej, Facebooka, YouTube oraz Instagrama oraz danych z portalu Brand24.

Sponsorzy 30. FKŻ

Pełną listę sponsorów, darczyńców i partnerów zobaczycie po kliknięciu w grafikę powyżej.

 

 

organizatorzy 30. FKŻ

Przewodniczący Stowarzyszenia i Dyrektor Festiwalu: Janusz Makuch

Biuro Stowarzyszenia i Festiwalu: Edyta Gawlak, Robert Gądek, Paweł Kowalewski, Julia Lorenc, Katarzyna Wydra

Księgowość: Maria Bobrowska, Klaudia Czaja, Monika Dyrlaga, Elżbieta Woch-Stopa

Obsługa social media: Michalina Pieczonka

Koordynacja wolontariatu: Łukasz Drużkowski, Michał Dziewit, Maria Kistowska, Paulina Kowalska, Monika Krawczyk, Grzegorz Mikunda, Aleksandra Trakul, Małgorzata Wolska

Obsługa techniczna wydarzeń: Agencja Artystyczna Duo Marek Suszkiewicz, FS Audio Maciej Fryc

Obsługa transmisji i edycja materiałów online: Eventstream Wojciech Sadowski, Grzegorz Staszek, Artur Staszek

Identyfikacja wizualna 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz platforma streamingowa została przygotowana przez Studio Otwarte /zobacz InstaStories o identyfikacji 30. FKŻ

Serwis fotograficzny: Edyta Dufaj, Wojciech Krysiak, Karolina Moskała, Michał Ramus

Projekt Namiotu FKŻ: Marta Staszków

przydatne linki

szczegółowa lista wydarzeń 30. FKŻ

Koncerty, DJ-sety

  • Koncert otwarcia: Dark Matter | Ira Nussbaum, Nadav Direktor
  • Szabat: drugie śniadanie | DJ set : Adam Kvasnica
  • DJ-set: DJ Kixnare | support koncertu
  • Łona i Webber + The Pimps | Andrzej Mikosz – sampler, synth, Adam Zieliński – wokal, Jose Manuel Alban Juarez – perkusja, Maciej Kałka – gitara basowa, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Michał Kowalski – instrumenty klawiszowe, Paweł Bokun – wokal, Tomasz Licak – sax, klarnet, Fabian Kubiszyn – puzon, puzon basowy, Joachim Rufael – trąbka
  • Klasyka w południe: Marimbazzi Duo | Jakub Kołodziejczyk, Paweł Dyyak – marimby |transmisja audio live: Alchemia (plac Nowy), ogródek Karmy przy ul. św. Wawrzyńca 9 oraz Planty (skwer u wylotu ul. Jagiellońskiej)
  • Zahor | koncert | Oksana Balatsko – skrzypce, Małgorzata Spiechlanin – skrzypce, Zofia Wydra – skrzypce,
  • Jealous | koncert | Adi Kum – bas, wokal, Paz Bonfil – gitara, wokal, Uri Rennert – perkusja
  • Copernicus – a Dark Matter Experience | Koncert | Dark Matter – muzyka, wizuale i mapping, Erith – wokal. Projekt powstał specjalnie dla 30. FKŻ i został zaprezentowany na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Golem | projekcja filmu w reż. Paula Wegenera (1920) z muzyką na żywo: SARAPATA x Marcela Rybska (Michał Sarapata, Mateusz Sarapata, Marcela Rybska). Współpraca: Goethe Institut
  • Baharim. Koncert z pustyni Negew | Gad Tidhar – oud
  • Jan Młynarski i Combo Salonowe prezentują: Miłość i wygnanie. Kresy – Warszawa – Izrael | koncert | Jan Młynarski – śpiew, mandolina, perkusja, Joanna Nawojska – śpiew, Grzegorz Tarwid – pianino, instrumenty klawiszowe, Lesław Matecki – gitara, Jarosław Bothur – saksofon tenorowy
  • The Mapscrambler: Autorska poezja i muzyka w jidysz | koncert | Jordan Lee Schnee, feat. Ignacio Z. Salvadores, Hotte Schulz
  • DJ-set | DJ Falafel, współpraca: OFF Radio Kraków
  • Muzyka na wschód słońca | Eta Hox & Daniel Drumz | współpraca: OFF Radio Kraków
  • Koncert Kantorek | kantorka Sveta Kundish, kantorka Aviv Weinberg, kantorka Rachel Weston, Patrick Farrell – aranżacje, akordeon, fortepian, Christian Dawid – klarnet, saksofon, Sebastian Flaig – perkusja, Frank London – trąbka, Irena Czubek-Davidson – harfa, Bartosz Sałdan – marimba, wibrafon, Marlena Skoczylas – puzon, Małgorzata Tracz – waltornia, Martyna Bachowska – kontrabas. Koncert powstał na specjalne zamówienie SFKŻ, był dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka, organizowany we współpracy z Kulczyk Foundation.
  • Koncert zamknięcia: Gurgulitza | Madlen Stange, Netta Shahar, Nitsan Bernstein – wokal
  • Vysoké Čelo | Janusz Jurga – elektronika, Maciej Jurga – elektronika, Damian Wolski – gitara, Filip Sroka – gitara – we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, w ramach Programu Literackiego

KUMZITS. Come and Sit. Przyjdź i usiądź.

Projekt powstał na zamówienie SFKŻ we współpracy z Curatorial Collective for Public Art Z Berlina i HaMiffal z Jerozolimy i był współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Goethe Institut i Urzędu Miasta Jerozolimy.

  • Phone Home | Ilona Marti
  • The Artist is Absent | Noa Arad Yairi
  • Sit With Me. Your Own Krakow. Souvenirs For Free | Pablo Cabrera Ferralis – 10 wydarzeń
  • Tent Of Assembly | Dan Farberoff & David Behar Perahia, współpraca: Adam Zduńczyk – 10 wydarzeń
  • Hanging by a Thread | Maya Muchawsky Parnas – 10 wydarzeń
  • HaMapah | Yael Serlin – 10 wydarzeń
  • 64.000 Stones | R. Stein Wexler
  • Nashkevellin | Andi Arnovitz & Cornelia Renz, we współpracy: Hila Lulu LinFarah Kufer Birim, Iwona Demko, Angela Hampel, Malwina Niespodziewana, Joanna Pawlik, Tanja Seltzer, Naomi Tannhauser – 3 wydarzenia
  • Spacery kuratorskie | PL i EN | Meydad Eliyahu, Julia Kawka, Paweł Kowalewski, Lianne Mol, Yael Sherill | łącznie 10 spacerów

Wykłady, spotkania, słuchowiska

  • Żywioł ognia w architekturze – od prehistorycznych reliktów i pomników antycznych do Świątyni Salomona | wykład | PL | prof. Ernest Niemczyk
  • Ner Tamid. W poszukiwaniu Wiecznego Światła | wykład | PL | Janusz Makuch
  • Kolory Kabały. Zobacz, jak światło przenika przez pryzmat | wykład | PL | rabin Boaz Pash
  • Sekret światła dwunastu kamieni | wykład | PL | rabin Boaz Pash
  • Blue Gas-Eyes |wykład | PL | Anda Rottenberg
  • Podziemny Muranów jako Archiwum Zagłady | wykład | PL | prof. Jacek Leociak
  • From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna | promocja książki Andy Rottenberg | PL | prowadzenie: Anna Wacławik-Orpik; współpraca: Wydawnictwo Stentor
  • Producent z Tel Awiwu: Magia ognia i kantorzy | spotkanie | EN | Yosi Notkowitz, prowadzenie: Janusz Makuch
  • Sh’virat Ha-Kelim. Rozproszone iskry muzyki żydowskiej – audycja Janusza Makucha dla Radia Kraków
  • Sh’virat Ha-Kelim. Rozproszone Iskry Muzyki Żydowskiej | dyskusja online | Frank London, Jeremiah Lockwood, Neta Elkayam, Raphael Roginski | emisja w dwóch częściach
  • Radio Diaspora |audycja radiowa na żywo | PL | Paulina Bisztyga, współpraca: Radio Kraków, OFF Radio Kraków
  • Muzyczni nomadzi | słuchowisko | EN | Adam Kvasnica
  • Spotkanie z Frankiem Londonem | tłumaczenie: Katarzyna Spiechlanin
  • Kobiety – IV tom serii ‘Żydowscy obywatele Krakowa’ Ewy Mańskowskiej | spotkanie autorskie | PL | prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Joanna Geller; współpraca: Muzeum Etnograficzne, wydawnictwo EMG

Program Literacki

Program Literacki powstaje we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

  • Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas | dyskusja | Szymon Kloska, Aleksandra Przegalińska
  • Piotr Smolar: Zły Żyd | spotkanie autorskie | PL | prowadzenie: Małgorzata Szczurek
  • David Grossman: W ogniu opowieści |spotkanie autorskie | EN prowadzenie: Grzegorz Jankowicz
  • Opowiadane na żywo: Głupcy z Chełma | storytelling | PL | Grupa Studnia O.: Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek
  • Opowiadane na żywo: Przysięga wierności Szmuela Josefa Agnona | storytelling | PL | Grupa Studnia O.: Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek
  • Bernardo Kucinski: Długi cień kata | spotkanie autorskie | PT / PL | prowadzenie: Michał Nogaś

Poranna Prasówka

Cykl spotkań przygotowanych specjalnie na 30. FKŻ przez Agę Kozak

  • Ogień mnie wypędził, ogień mnie prowadzi | PL | Aga Kozak, gościni: Joanna Grzymała-Moszczyńska
  • Ogień duszy mojej, ogień ciała mego |spotkanie | PL | Aga Kozak, gościni: Marta Majchrzak
  • Mrs. Maisel. Ognista brunetka z dala od domowego ogniska | spotkanie | PL | Aga Kozak, goście: Wojciech Skulski, Przemek Krupski
  • Ogień pod kuchnią |spotkanie | PL | Aga Kozak, gość: Bartek Kieżun
  • Dom mój tam, gdzie rozpalę ogień | spotkanie | EN | Aga Kozak, gościni: Yael Sherill

Pracownia Seniora

Cykl spotkań przygotowanych przez wolontariuszy FKŻ – The Machers

  • „Odległość” na odległość | warsztaty kolażu | PL / EN | Akuratnie Studio oraz Jackob Yona Art / HaMiffal
  • Opowieść o własnym miejscu |warsztaty reportażu | PL | Jakub Janus
  • Rethinking Cafe: Kiedy gaśnie ogień wojny. Rozmowa o budowaniu pokoju i doświadczeniu Uchodźstwa | dyskusja | EN / PL | Anna Wilczyńska (Salam Lab)
  • Rethinking Cafe. Warsztaty dialogu międzykulturowego |warsztat | EN/PL | Sindhuja Sankaran, Fioana Rowand
  • Rethinking Cafe. Opowieści przy herbacie |warsztat | PL / EN | Adam Gajda

Siostrzeństwo

Cykl spotkań przygotowanych specjalnie na 30. FKŻ we współpracy z Martą Majchrzak (herstories.pl)

  • Ogień w sercu – twórczy ogień | dyskusja | PL | Joanna Pawlik, Iwona Demko, Zuzanna Hertzberg, Patrycja Dołowy
  • Ogień gniewu i niezgody: kobiety przeciwko dziaderstwu | dyskusja | PL | Agnieszka Glińska, Maria Świetlik, Betty Q, Iwona Demko, prowadząca: Magdalena Kicińska
  • Ogień w głosie: Kantorki – sięganie po niedostępne. Feministyczny śpiew liturgiczny kobiet | dyskusja | EN | kantorka Sveta Kundish, kantorka Aviv Weinberg, prowadzenie: Aga Kozak
  • Ogień w głosie: Gurgulitza – ogień, który wskrzesza muzykę z przeszłości | dyskusja | EN | Madlen Stange, Netta Shahar, Nitsan Bernstein, prowadzenie: Aga Kozak

New Jewish Voices From Germany

Seria wydarzeń przygotowanych dla SFKŻ przez kuratora Maxa Czollka, współpraca: Goethe Institut, Filmakademie Baden-Württemberg

  • Mazzel Tov Cocktail, reż. Arkadij Khaet & Mickey Paatzsch | projekcja filmu
  • Das Beste Abendmahl, reż. Moritz Richard Schmidt | projekcja filmu
  • JewsNewsToday, reż. Moritz Richard Schmidt | projekcja filmu
  • De-Integration. The Making and Breaking of Jewish Identity in a Post-Migrant Germany |wykład | EN | Max Czollek
  • New Jewish Voices From Germany | dyskusja online | EN / PL | Max Czollek, Talya Feldman, Sasha Salzman

Inne wydarzenia

  • Kolacja w plenerze: Ogień w kuchni | RestoBar Ogień | szef kuchni: Aleksander Baron, gospodarz wieczoru: Robert Makłowicz
  • Kazimierz – opowieść osobista | spacer | PL | Janusz Makuch
  • Mamboniks | projekcja filmu | EN | reż. Lex Gillespie
  • Wachaga | projekcja filmu muzycznego | reż. Kutiman
  • Zahor | Ceremonia upamiętniająca krakowskich Żydów | prowadzenie: Janusz Makuch
  • Szabat: drugie śniadanie | menu: Jacek Mochnal i Cheder crew
  • Cyfrowy Kazimierz: KAZ_LAB 2021 | warsztat multimedialny | PL | Małgorzata Łuczyna, Jacek Złoczowski [memorymorph.pl] – 3 spotkania
  • Światło anamnezy | wernisaż wystawy | artyści: Andrzej Bednarczyk, Tomasz Dobiszewski, Mirosław Filonik, Nadia Issa, grupa not a Number, Włodzimierz Szymański. Kuratorki: Alicja Panasiewicz, Diana Wasilewska; współpraca: Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • Sekrety Kazimierza | spacer | PL | Krystyna Patykowska; współpraca: Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Oczom nie wierzę – warsztaty dla dzieci | PL | Jadwiga Marchwica; współpraca: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader