OgieńCo w programie?Program wydarzeńSprawozdanie

30. Festiwal Kultury Żydowskiej | Ogień | co w programie?

Kiedy w 2019 rozpoczynaliśmy serię festiwali poświęconych czterem żywiołom, nie podejrzewaliśmy, jak bardzo aktualne będą to tematy.

Kiedy podczas 29. FKŻ zdecydowaliśmy się zaprosić Was na festiwalowe wydarzenia do Namiotu nie spodziewaliśmy się, że będzie to tak idealna i adekwatna formuła w nowej (post)pandemicznej rzeczywistości.

A kiedy w 2008 roku zaczynaliśmy transmitować na żywo festiwalowe koncerty nie myśleliśmy, że będzie to nie tylko dodatkowa atrakcja, ale jedna z głównych form prowadzenia naszej działalności.

Dzięki temu jednak zdobyliśmy doświadczenia, które pozwalają nam zaprosić Was na nasz okrągły jubileusz - w nowej formule, z nowymi pomysłami, tematami, nowymi partnerami - i ciągle z Wami: naszą niezawodną i jedyną w swoim rodzaju publicznością. Zobaczcie, co w tym roku pokażemy Wam na Kazimierzu.

Przez te ponad 30 lat, jakie minęły od pierwszej edycji FKŻ w 1988 roku, pokazaliśmy Wam, że zawsze byliśmy blisko Was, blisko tematów, które dla Was są ważne. Nie uprawialiśmy „sztuki dla sztuki”, ale mówiliśmy o tym, jak tradycja żydowska odnosi się do spraw ważnych dla nas wszystkich w codziennym życiu.

W tym roku nie będzie inaczej: odniesiemy się do tych spraw i problemów, które kształtują nasz dzień codzienny, wypełniają wiadomości, zajmują nasze serca i umysły.

Namiot FKŻ

Serce festiwalu, serce Kazimierza i serce kultury żydowskiej będzie biło właśnie tutaj – u zbiegu ulicy Józefa i Wąskiej. Parking zamieniony zostanie w przestronne, przewiewne i komfortowe miejsce spotkań. Od rana do wieczora czekamy tam na Was z wykładami, spotkaniami literackimi, dyskusjami, zajęciami dla seniorów, audycjami muzycznymi na żywo, filmami, śniadaniami szabatowymi, a także koncertami i imprezami DJskimi, o kawie z findżana nie mówiąc!

Codziennie rano z nowymi tematami i pomysłami powita Was Aga Kozak – jej wszechstronna osobowość to gwarancja wielu niespodzianek, które pozwolą Wam komfortowo i mądrze rozpocząć dzień. Anda Rottenberg, Ernest Niemczyk, Boaz Pash, Jacek Leociak i oczywiście Janusz Makuch powiedzą Wam o ogniu i jego różnych emanacjach i znaczeniach w żydowskiej tradycji – oraz w naszym codziennym życiu.

W Programie Literackim spotkacie się z twórczością Bernardo Kucińskiego, Stanisława Lema, Davida Grossmana, Piotra Smolara, posłuchacie rozmów Małgorzaty Szczurek, Michała Nogasia, Szymona Kloski, Grzegorza Jankowicza oraz opowieści Studni O.

Max Czollek poprowadzi was przez meandry współczesnej kultury: w rozmowach z gośćmi specjalnymi oraz komentując filmy usłyszycie  New Jewish Voices – czyli to jak żydowscy artyści (m.in. Sasha Marianna Salzman i Arkadij Khaet) widzą rolę współczesnej prozy, poezji, muzyki i teatru. I gdzie jest w nich ogień!

Namiot FKŻ to też miejsce projekcji filmowych (również takich z muzyką na żywo, jak Golem z muzyką na żywo w wykonaniu Sarapata x Marcela Rybska), audycji na żywo dla Off Radia Kraków; miejsce, w którym zjecie (albo odbierzecie) szabatowe śniadanie, ale też posłuchacie niebywałej muzyki. Ale o tym poniżej.

Do słuchania muzyki przygotuje Was międzynarodowa debata o współczesnej muzyce żydowskiej z udziałem Nety Elkayam, Franka Londona, Jeremiah Lockwooda i Raphaela Rogińskiego.

Na FKŻ wracają też filmy. Oprócz wspomnianego wcześniej przedwojennego Golema, zobaczycie też Mamboniks o tym, co Żydzi i Kubańczycy mają wspólnego oraz Masel Tov Coctail o życiu żydowskich imigrantów w Niemczech i .. psychodeliczny kolaż Kutimana pt. Wachaga.

Acha – a mówiliśmy Wam już, że FKŻ jeszcze nigdy nie była aż tak bardzo kobietą, jak w tym roku?

W tradycji żydowskiej kobiety pełnią bardzo ważną rolę – to one są odpowiedzialne za pielęgnowanie tradycji, za wychowanie dzieci, za to, aby dom żydowski był prawdziwie żydowski.

Jednakże we współczesnym społeczeństwie, Żydówki podejmują też inne role społeczne i mają wpływ na wszystkie dziedziny życia, nie są już tylko strażniczkami domowego ogniska, ale obywatelkami, które stoją na straży ognia tradycji i prawa nie tylko na poziomie domu, ale też całego społeczeństwa. O tym właśnie będzie mówił cykl spotkań przygotowanych wspólnie z Martą Majchrzak (założycielką Herstories.pl) pod wspólnym tytułem Sisterhood. Zobaczycie tam kobiety, które wpływają na losy świata i robią to w duchu tradycji żydowskiej, dla której naprawa świata jest pojęciem kluczowym.

Siłę kobiet żydowskich zobaczycie zresztą nie tylko w tej serii spotkań, ale też w wielu innych wydarzeniach – wykładach, koncertach, projektach artystycznych i innych festiwalowych propozycjach.

Muzyka FKŻ

Mamy świadomość, że dla wielu z Was muzyka jest magnesem przyciągającym Was na FKŻ. W tym roku, chociaż zabraknie kilku sztandarowych wydarzeń, otworzymy dla Was zupełnie nowe światy i konteksty muzyczne.

Lubicie klasycznie? To na pewno uwiedzie was Marimbazzi Duo z programem współczesnych żydowskich kompozytorów, albo może biały śpiew a capella w wykonaniu trzech pań z z zespołu Gurgilitza? A może zainteresuje Was nowe spojrzenie na muzykę jidysz, jakie zaprezentuje Jordan Lee Schnee? No a na pewno dla Was jest też koncert, które specjalnie na FKŻ przygotowuje Janek Młynarski?

Jeżeli wolicie bardziej chill – zapraszamy! Mamy dla Was nie tylko relaksujące sety DJskie (np. te w wykonaniu Adama Kvaśnicy), ale też koncerty na żywo z pustyni Negev o zachodzie słońca, a jak dotrwacie z nami do rana – przywitamy razem z muzyką wschód słońca.

FKŻ otworzymy nie tradycyjnym Koncertem Kantorów, ale koncertem izraelskiego duetu Dark Matter. To oni też sprawią, że na dziedziniec Collegium Maius powróci Kopernik  – w ich specjalnym prawdziwie nieziemskim projekcie przygotowanym  specjalnie dla nas wspólnie z polską wokalistką Erith.

Pamiętacie hiphopową noc w Alchemii w 2019 roku? No to teraz mamy dla Was coś specjalnego: w nowo otwartej hali Muzeum Inżynierii Miejskiej zagra Łona i Weber and The Pimps. Jeżeli zastanawiacie się dlaczego, to po prostu przyjdźcie – wtedy wszystko stanie się jasne. I bądźcie gotowi na wszystko. Podobnie, jak podczas koncertu kobiecego punkowego zespołu Jealous.

 

Prawdziwa rewolucja czeka na Was jednak na zakończenie 30. FKŻ. Wspominaliśmy, że inauguracją nie będzie Koncert Kantorów. Finałem nie będzie też Szalom na Szerokiej. Bowiem w tym roku finałem festiwalu będzie pierwszy w Polsce KONCERT KANTOREK!

Kumzits - sztuka wokół ognia

Od wielu już lat FKŻ wychodzi w przestrzeń Kazimierza – stworzyliśmy dwa murale, jubileuszowe festiwalowe miasteczko – Kwartał FKŻ, zapraszaliśmy Was na pikniki na Bulwarze Jerozolimskim, który zbudowaliśmy nad Wisłą, w końcu też do Namiotu FKŻ. W tym roku jednak idziemy znacznie dalej.

Zaprosiliśmy 10 artystów z wielu krajów świata, aby wspólnie z polskimi partnerami i przy użyciu możliwych w pandemii środków komunikacji stworzyli specjalnie dla nas projekty site-specific, które podczas festiwalu napotkacie w różnych miejscach na Kazimierzu, podczas swoich spacerów. I będą to nie tylko instalacje, czy też obiekty, odnoszące się do historii i tożsamości Kazimierza, ale też happeningi i działania angażujące Was w to, by stać się częścią zarówno Kazimierza, festiwalu , jak też jego tożsamości.

Co jeszcze?

Czy wyobrażacie sobie FKŻ bez kulinariów? No właśnie – nie zabraknie ich i podczas naszego jubileuszu. Oczywiście na co dzień możecie poznawać smaki Izraela w naszym Chederze, ale na festiwal musi być coś wyjątkowego!

Tak więc oprócz Szabatowego śniadania, o którym już mówiliśmy, zapraszamy Was też na … ognistą kolację! Nie kto inny, jak Robert Makłowicz zaprosi Was do tajemniczego miejsca za miastem, gdzie czeka Was nie tylko uczta kulinarna, ale też ekskluzywna podróż do świata Roberta Makłowicza.

Pracownia Seniora od zawsze wykracza poza sztampową ofertę dla starszych mieszkańców Krakowa. Podczas 30. FKŻ zaprosimy naszych dorosłych m.in. na warsztaty reportażu z Jakubem Janusem, panel dyskusyjny o emigrantach-seniorach prowadzony przez założycieli  Salam Lab, czy też warsztaty dialogu międzykulturowego z Rethinkinhg Refugees. 

Zaprosimy Was też na różnorakie podcasty, spacery po Kazimierzu i … no cóż – mamy w planie jeszcze kilka niespodzianek!

Spotkajmy się na Kazimierzu między 25 czerwca i 4 lipca 2021 roku!

A jeżeli nie możecie być z nami na Kazimierzu – wszystkie wydarzenia będziecie mogli zobaczyć bezpłatnie online! Szczegóły wkrótce!

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader