29. FKŻ Program 29. FKŻ Nagrania koncertów Nagrania wykładów Raport Sponsorzy

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Razem dzielimy wspólną ziemię, niezależnie od wiary ( lub braku wiary), która też nas dzieli. Ziemia jest jednym z czterech podstawowych żywiołów świata, który traktowany po ludzku (z miłością), odwdzięcza się owocami, zaś traktowany „po ludzku” – rozstępuje się i pochłania.

Judaizm uczy nas, jak szanować i ochraniać pierwotne dziedzictwo, jakim jest Ziemia. Tego uczy nas Rabbi Mojsze Isserles Remu, tego uczy nas Majmonides, ale nade wszystko – tego uczy nas Tora. Judaizm daje nam wiedzę, jak z miłością czynić sobie ziemię poddaną, jak mądrze czerpać z zasobów wody, dbać o czystość powietrza, którym oddychamy wspólnie. Wreszcie, jak wyrażać pokorę wobec ognia, który zawsze miał i miał będzie nad nami przewagę.

Ziemia – z której jesteśmy i do której wrócimy – jest nam dana na chwilę, zaś my w swej zachłannej głupocie, miast mądrze uprawiać, niszczymy ją nieodwracalnie.

W tym roku stawiamy namiot na naszej ziemi Kazimierza, na której przez wieki rozkwitała aszkenazyjska cywilizacja. Przez stulecia Kraków był centrum życia żydowskiego w Diasporze. Jego wspaniałość i wielkość służyła chwale Ludu Izraela, dlatego na wieczność otrzymał imię:

Ir va’em be’Yisrael – Miasto i Matka w Izraelu (2 Sam. 20,19)

Żydzi, wyrażając swoją tęsknotę za Jeruszalajim, mieli w zwyczaju mówić o swych miastach Mała JerozolimaMałą Jerozolimą przez wieki był Kraków. Zaś cywilizacja, którą tu stworzyli, łączyła ziemię Krakowa z ziemią Izraela.

Ziemia Krakowa i Kazimierza. Eretz Israel - Ziemia Izraela.

Polin / Izrael – ziemia obiecana, ziemia odebrana, ziemia miodem i mlekiem płynąca, ziemia krwi i popiołów, ziemia błogosławiona, ziemia przeklęta, ziemia Boga, ziemia szatana, ziemia ludzka, nieludzka ziemia, ziemia brzemienna, ziemia jałowa, ziemia miłosierdzia, ziemia nienawiści, ziemia owoców pełna, ziemia kamieni i kości, ziemia gościnna i ziemia utracona. Ziemia cmentarna. Ziemia odzyskana. Matka Ziemia.

Historia ziemi i jej dziedzictwo uczy nas i zmusza, by żyć odpowiedzialnie. Z pełną świadomością tego przesłania staramy się w wykładach, warsztatach, spotkaniach i koncertach szukać odpowiedzi, co zrobić, by uchronić naszą tożsamość nierozerwalnie związaną z ziemią.

Przez najbliższe siedem i siedemdziesiąt siedem lat będziemy odkrywać piękno czterech żywiołów świata wzbogaconych żydowską kulturą. Ziemię, w której tysiące lat temu cywilizacja żydowska zasiała swe wieczne ziarno, wybieramy jako pierwszą.

Janusz Makuch
twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej 

zdjęcia: Haim Yafim Barbalat, Bartosz Dittmar

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 21 i 30 czerwca 2019 roku. Szczegółowe informacje dotyczące programu opublikujemy na naszej stronie internetowej w pierwszej połowie marca, a internetowa sprzedaż biletów rozpocznie się 6 maja 2019 roku.

Koncert Kantorów odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca o godzinie 19.00 w synagodze Tempel, a koncert Szalom na Szerokiej – w sobotę, 29 czerwca od godziny 18.00.

Zachęcamy do śledzenia informacji na fanpage’u FKŻ na Facebooku, a także do zapisania się do festiwalowego newslettera.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o mailowy kontakt z biurem festiwalowym: office@jewishfestival.pl

Poprzednie edycje Festiwalu Kultury Żydowskiej

Pierwsza edycja FKŻ odbyła się w maju 1988 roku. Jak mówi Janusz Makuch – twórca i dyrektor festiwalu – Przez te 30 lat przeszliśmy symboliczną drogę od sztetla do Syjonu. W oczekiwaniu na kolejną odsłonę naszego największego na świecie festiwalu żydowskiego, zobaczcie, jakie były poprzednie edycje FKŻ.

Edycje FKŻ

Aktualności

Zapisz się do newslettera


Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

loader