29. FKŻProgram 29. FKŻNagrania koncertówNagrania wykładówRaport Sponsorzy

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Razem dzielimy wspólną ziemię, niezależnie od wiary ( lub braku wiary), która też nas dzieli. Ziemia jest jednym z czterech podstawowych żywiołów świata, który traktowany po ludzku (z miłością), odwdzięcza się owocami, zaś traktowany „po ludzku” – rozstępuje się i pochłania.

Judaizm uczy nas, jak szanować i ochraniać pierwotne dziedzictwo, jakim jest Ziemia. Tego uczy nas Rabbi Mojsze Isserles Remu, tego uczy nas Majmonides, ale nade wszystko – tego uczy nas Tora. Judaizm daje nam wiedzę, jak z miłością czynić sobie ziemię poddaną, jak mądrze czerpać z zasobów wody, dbać o czystość powietrza, którym oddychamy wspólnie. Wreszcie, jak wyrażać pokorę wobec ognia, który zawsze miał i miał będzie nad nami przewagę.

Ziemia – z której jesteśmy i do której wrócimy – jest nam dana na chwilę, zaś my w swej zachłannej głupocie, miast mądrze uprawiać, niszczymy ją nieodwracalnie.

W tym roku stawiamy namiot na naszej ziemi Kazimierza, na której przez wieki rozkwitała aszkenazyjska cywilizacja. Przez stulecia Kraków był centrum życia żydowskiego w Diasporze. Jego wspaniałość i wielkość służyła chwale Ludu Izraela, dlatego na wieczność otrzymał imię:

Ir va’em be’Yisrael – Miasto i Matka w Izraelu (2 Sam. 20,19)

Żydzi, wyrażając swoją tęsknotę za Jeruszalajim, mieli w zwyczaju mówić o swych miastach Mała JerozolimaMałą Jerozolimą przez wieki był Kraków. Zaś cywilizacja, którą tu stworzyli, łączyła ziemię Krakowa z ziemią Izraela.

Ziemia Krakowa i Kazimierza. Eretz Israel - Ziemia Izraela.

Polin / Izrael – ziemia obiecana, ziemia odebrana, ziemia miodem i mlekiem płynąca, ziemia krwi i popiołów, ziemia błogosławiona, ziemia przeklęta, ziemia Boga, ziemia szatana, ziemia ludzka, nieludzka ziemia, ziemia brzemienna, ziemia jałowa, ziemia miłosierdzia, ziemia nienawiści, ziemia owoców pełna, ziemia kamieni i kości, ziemia gościnna i ziemia utracona. Ziemia cmentarna. Ziemia odzyskana. Matka Ziemia.

Historia ziemi i jej dziedzictwo uczy nas i zmusza, by żyć odpowiedzialnie. Z pełną świadomością tego przesłania staramy się w wykładach, warsztatach, spotkaniach i koncertach szukać odpowiedzi, co zrobić, by uchronić naszą tożsamość nierozerwalnie związaną z ziemią.

Przez najbliższe siedem i siedemdziesiąt siedem lat będziemy odkrywać piękno czterech żywiołów świata wzbogaconych żydowską kulturą. Ziemię, w której tysiące lat temu cywilizacja żydowska zasiała swe wieczne ziarno, wybieramy jako pierwszą.

Janusz Makuch
twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej 

zdjęcia: Haim Yafim Barbalat, Bartosz Dittmar

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 21 i 30 czerwca 2019 roku. Szczegółowe informacje dotyczące programu opublikujemy na naszej stronie internetowej w pierwszej połowie marca, a internetowa sprzedaż biletów rozpocznie się 6 maja 2019 roku.

Koncert Kantorów odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca o godzinie 19.00 w synagodze Tempel, a koncert Szalom na Szerokiej – w sobotę, 29 czerwca od godziny 18.00.

Zachęcamy do śledzenia informacji na fanpage’u FKŻ na Facebooku, a także do zapisania się do festiwalowego newslettera.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o mailowy kontakt z biurem festiwalowym: office@jewishfestival.pl

Poprzednie edycje Festiwalu Kultury Żydowskiej

Pierwsza edycja FKŻ odbyła się w maju 1988 roku. Jak mówi Janusz Makuch – twórca i dyrektor festiwalu – Przez te 30 lat przeszliśmy symboliczną drogę od sztetla do Syjonu. W oczekiwaniu na kolejną odsłonę naszego największego na świecie festiwalu żydowskiego, zobaczcie, jakie były poprzednie edycje FKŻ.

Edycje FKŻ

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader