Program 28. FKŻBiletyPress roomSponsorzy | partnerzyRegulaminyKoncerty na żywoAktualności

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: Syjon

28. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 22. czerwca i 1. lipca 2018 roku.

Będzie to rok 70. rocznicy powstania Państwa Izraela, 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, 50. rocznica wydarzeń marcowych, a także – dokładnie 30 lat od pierwszej edycji FKŻ.

 

Tegoroczny Festiwal poświęcamy Syjonowi – temu realnemu i temu ze snów. Bo tylko on jest nieporuszony i trwa wiecznie.

Góra Syjon jest nieporuszona i trwa wiecznie. Metaforycznie i dosłownie.

Syjonizm jest niczym więcej, jak miłością Syjonu. Syjon jest w znaczeniu dosłownym i metaforycznym Ziemią Izraela z leżącą pośrodku tej ziemi odwieczną stolicą – Jerozolimą.

Rozumiem miłość wielu do Krakowa, do Polski, bo sam ją podzielam, co nie przeszkadza mi kochać Ziemię Izraela i Jeruszalajim.

Jeruszalajim i Syjon są dla mnie stanem świadomości. Jej światłem. Niepodległością ducha, pieczęcią w księdze życia.

Żyję wystarczająco długo, by nie mieć złudzeń, że cokolwiek w życiu jest nam dane na wieczność. Tracimy prędzej, czy później, bo albo to coś jest nam odbierane za życia, albo tracimy życie i to coś nie ma już znaczenia.

Znaczenie ma dla mnie fakt, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. I jednocześnie siedemdziesiątą rocznicę państwa Izraela. Oba kraje – jeden po dwóch tysiącach lat, drugi po 123 latach odzyskały swój „Syjon”. Nie chciałbym, aby za dni moich czy kiedykolwiek, którekolwiek z tych państw ponownie go straciło.

Janusz Makuch, założyciel i dyrektor FKŻ

Szczegółowe informacje na temat programu najbliższej edycji FKŻ pojawią się na naszej stronie internetowej w marcu 2018 roku. Koncert Szalom na Szerokiej odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2018 roku o godzinie 18.00. Przedsprzedaż biletów przez internet rozpocznie się 7 maja 2018 roku – szczegóły będą dostępne na festiwalowej stronie www.

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać na bieżąco informacje na temat zbliżającej się edycji FKŻ –  zapraszamy do subskrypcji newslettera (u dołu strony) oraz do polubienia fanpage’a FKŻ na Facebooku.

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader