Program 28. FKŻBiletyPress roomSponsorzy | partnerzyRegulaminyKoncerty na żywoAktualności

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: Syjon

28. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 22. czerwca i 1. lipca 2018 roku.

Będzie to rok 70. rocznicy powstania Państwa Izraela, 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, 50. rocznica wydarzeń marcowych, a także – dokładnie 30 lat od pierwszej edycji FKŻ.

 

Tegoroczny Festiwal poświęcamy Syjonowi – temu realnemu i temu ze snów. Bo tylko on jest nieporuszony i trwa wiecznie.

Góra Syjon jest nieporuszona i trwa wiecznie. Metaforycznie i dosłownie.

Syjonizm jest niczym więcej, jak miłością Syjonu. Syjon jest w znaczeniu dosłownym i metaforycznym Ziemią Izraela z leżącą pośrodku tej ziemi odwieczną stolicą – Jerozolimą.

Rozumiem miłość wielu do Krakowa, do Polski, bo sam ją podzielam, co nie przeszkadza mi kochać Ziemię Izraela i Jeruszalajim.

Jeruszalajim i Syjon są dla mnie stanem świadomości. Jej światłem. Niepodległością ducha, pieczęcią w księdze życia.

Żyję wystarczająco długo, by nie mieć złudzeń, że cokolwiek w życiu jest nam dane na wieczność. Tracimy prędzej, czy później, bo albo to coś jest nam odbierane za życia, albo tracimy życie i to coś nie ma już znaczenia.

Znaczenie ma dla mnie fakt, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. I jednocześnie siedemdziesiątą rocznicę państwa Izraela. Oba kraje – jeden po dwóch tysiącach lat, drugi po 123 latach odzyskały swój „Syjon”. Nie chciałbym, aby za dni moich czy kiedykolwiek, którekolwiek z tych państw ponownie go straciło.

Janusz Makuch, założyciel i dyrektor FKŻ

Szczegółowe informacje na temat programu najbliższej edycji FKŻ pojawią się na naszej stronie internetowej w marcu 2018 roku. Koncert Szalom na Szerokiej odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2018 roku o godzinie 18.00. Przedsprzedaż biletów przez internet rozpocznie się 7 maja 2018 roku – szczegóły będą dostępne na festiwalowej stronie www.

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać na bieżąco informacje na temat zbliżającej się edycji FKŻ –  zapraszamy do subskrypcji newslettera (u dołu strony) oraz do polubienia fanpage’a FKŻ na Facebooku.

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader