27. FKŻJerozolimaProgram 27. FKŻBilety infoBilety on-linePress RoomSponsorzy | media | partnerzyAktualnościKONCERTY LIVERegulaminy koncertówNagrania wykładów 27. FKŻ

W ramach 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej odbyły się warsztaty dla młodzieży pt. "Odkrywanie Kazimierza", prowadzone przez Agnieszkę Wozowicz i Beatę Miligan.

Na trzydniowe warsztaty składały się dwa zwiedzania Kazimierza oraz spotkanie, podczas którego zrealizowane zostały filmy, opowiadające trzy legendy związane z Kazimierzem.

 

Polin - legenda o przybyciu Żydów do Polski

Polin to hebrajska nazwa Polski. Ale polin znaczy też 'tutaj odpoczniesz'.

Legenda przytoczona przez Gershoma Badera mówi, że prześladowani Żydzi zarządzili post i błagali Boga, by zakończył ten zły czas. Podczas modłów z nieba spadła karteczka z napisem: „Idźcie do Polski (Polin). Tam znajdziecie spokój”.

Podczas jednego z postojów w czasie wędrówki, rabini usłyszeli swiergot ptaków, który odczytali jako 'Po-lin' – to był znak, że dotarli do właściwego miejsca: do kraju, w którym znajdą odpoczynek od prześladowań.

 

Film zrealizowany przez Julię Sadowską, Marysię Wydra, Piotra Curzydło.

Sen Izaaka - jak powstała synagoga Izaaka na Kazimierzu

Mieszkający na Kazimierzu Izaak Jakubowicz miał sen o skarbie, który miał być zakopany pod mostem w czeskiej Pradze. Nie mając nic do stracenia, udał się w podróż, jednakże na miejscu okazało się, że most jest pilnowany przez żołnierzy i nie może szukać skarbu. Izaak opowiedział o swoim śnie jednemu z żołnierzy – ten roześmiał się i opowiedział z kolei swój sen o niejakim Izaaku z Krakowa, który nie wie, że w jego domu pod piecem jest ukryty prawdziwy skarb.

Jakubowicz wrócił do swojego domu, rozebrał piec i rzeczywiście znalazł pod nim wielki skarb: sporą część przeznaczył na ufundowanie synagogi, która otrzymała jego imię.

 

Film zrealizowany przez Antka, Franka i Staszka.

Monstrancja - jak ufundowano kościół Bożego Ciała na Kazimierzu

Ukradziona z kościoła św. Wawrzyńca monstrancja została przez złodziei porzucona w bagnach otaczających wieś Bawół, która dała początek miastu Kazimierz. Nad bagnami od tego czasu unosiła się niebieska poświata, dzięki której udało się monstrancję odnaleźć i zwrócić do kościoła. Król Kazimierz, z wdzięczności za znalezienie oraz w uznaniu cudu, który nastąpił, ufundował w miejscu znalezienia monstrancji kościół, zwany kościołem Bożego Ciała.

 

Film zrealizowany przez Janka, Deborę i Staszka. 

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader