27. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie był poświęcony Jerozolimie.

Dokładnie 50 lat po zjednoczeniu Jerozolimy, postanowiliśmy dedykować temu miastu całą edycję FKŻ. Chcieliśmy pokazać historię, współczesność, złożoność, wielowarstwowość, bogactwo i piękno stolicy Izraela, ale przede wszystkim pragnęliśmy dać naszej publiczności doświadczenie Jerozolimy: aby każdy mógł odkryć swoją Jerozolimę i Jerozolimę dla siebie.

Klip promocyjny 27. FKŻ, realizacja: Studio Otwarte, Iggy Pacanowski, muzyka: Dudu Tassa

Jerozolima była obecna jako temat i inspiracja we wszystkich niemalże z 212 wydarzeń 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Problematyka historyczna, społeczna, kulturowa była przedmiotem serii wykładów, jakie odbyły się w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej. Zainaugurował je swoją opowieścią o bramach Jerozolimy Janusz Makuch, dyrektor FKŻ, a w kolejnych dniach wystąpili: prof. Dan Bahat (IL), Konstanty Gebert (PL), Naomi Bloch-Fortis (IL), Paweł Trzopek OP (PL), Abigail Wood (IL), Yossi Klein Halevi (IL), Stanisław Krajewski (PL), a także Katarzyna Zimmerer (PL), Eyal Rob (IL) i Emmanuel Witzthum (IL).

Program literacki od kilku lat jest już stałą częścią każdej edycji FKŻ. Przygotowywany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, daje festiwalowej publiczności możliwość spotkania znanych i cenionych autorów – w tym roku byli to: Wojciech Jagielski, Charles King, Paweł Smoleński, Marcin Gutowski, Irena Klepfisz. Podczas 27. FKŻ odbyła się również dyskusja na temat syndromu jerozolimskiego, spacer po Kazimierzu z urodzonym tutaj Łukaszem Orbitowskim oraz warsztaty introligatorskie z Józefem Rakoczym.

Na naszej stronie udostępniamy nagrania wykładów i spotkań, jakie odbyły się podczas 27. FKŻ. 

WYKŁADY 27. FKŻ

Marka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie opiera się głównie na programie muzycznym, który zawsze jest gwarancją jakości i prezentuje takie projekty, których poza festiwalem usłyszeć w Polsce nie można. Częstokroć są to polskie premiery albo nawet projekty tworzone specjalnie dla FKŻ.

W tym roku festiwalowe koncerty miały za zadanie pokazać różnorodność kulturową Jerozolimy.

Bezpośrednim nawiązaniem do Jeruszalajim była już impreza otwarcia 27. FKŻ: DJ-party na Placu Targowym przy Hali Grzegórzeckiej – na wzór tego, co dzieje się na jerozolimskim targu Mahane Yehuda po zamknięciu straganów.

Na scenie głównej FKŻ – w synagodze Tempel – zaprezentowaliśmy koncert chóru Kolot Min Hashamayim im. Shoshany Zilberstein pod dyrekcją Rafaela Bittona, z towarzyszeniem kantorów: Tzudika Greenwalda, Berela Tzukera i Moshe Fishela, trzy koncerty muzyki klezmerskiej: Klezmer Small Stars (PL/UA/US), Poyln zespołu Veretski Pass (US) oraz Leopold Kozłowski: Mistrz i jego uczniowie (PL).

Paul Shapiro (US) w swoim projekcie Shofarot Verses zaprezentował jazzowe utwory inspirowane żydowską tradycją religijną; Dudu Tassa & The Kuwaitis (IL) zagrał muzykę Żydów z Bagdadu, Neta Elkayam (IL) złożyła hołd żydowskiej pieśniarce z Maroka – Zohrze Al Fassiji, a Shye Ben Tzur (IL) wraz z indyjskim Rajasthan Express w projekcie Junun połączyli duchowe tradycje Izraela i Indii.

Nowa scena muzyczna FKŻ w Teatrze Nowym gościła dwa festiwalowe projekty: Time Groove Nitaia Hershkovitsa (IL) oraz specjalnie dla festiwalu stworzony projekt Oriego Albohera (IL/DE) i Kiritana Fluxa (DE), łączący sensualną muzykę Oriego z wizualizacjami Kiritana.

 

Muzykę Żydów etiopskich w wykonaniu Gili Yalo (IL) można było usłyszeć w Alchemii, gdzie odbył się również koncert Adi Ulmansky (IL), Hynom (IL) oraz seria imprez DJ-skich. Na zakończenie 27. FKŻ Cheder gościł izraelski zespół REO.

Nie mogło zabraknąć oczywiście sztandarowego koncertu każdej edycji FKŻ - Szalom na Szerokiej, czyli 7-godzinnej prezentacji muzyki żydowskiej z Izraela i Diaspory.

Oprócz Dudu Tassa, Nety Elkayam, Paula Shapiro, Gili Yalo i projektu Junun, na scenie przed Starą Synagogą wystąpił gość specjalny: Klezmerska Orkiestra Teatru Sejneńskiego.

Nagrania z koncertu Szalom na Szerokiej dzięki Telewizji Polskiej TVP2 oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. 

Specjalnie na potrzeby 27. FKŻ stworzyliśmy na Bulwarach Wiślanych Bulwar Jerozolimski: miejsce festiwalowego odpoczynku, edukacji, zabawy i doświadczania wielokulturowości. więcej o Bulwarze Jerozolimskim

To tam skoncentrowany był duży program setów DJ-skich, który swoją kulminację miał w piątkową noc na zacumowanej przy Bulwarze Barce, gdzie odbyła się kultowa już impreza Teder Weekender: Krakow Meets Tel Aviv. Kuratorem programu DJ-skiego był telawiwski Teder.

Tak ogromna różnorodność wydarzeń muzycznych to nie tylko chęć dotarcia do jak najbardziej zróżnicowanych odbiorców, ale też chęć pokazania dźwięków, które można usłyszeć we współczesnej Jerozolimie: od śpiewu kantorów i muzyki klezmerskiej, poprzez muzykę Żydów z różnych stron świata, zamieszkujących miasto, aż po klubowe brzmienia wypełniające nie tylko Zachodnią Jerozolimę.

Poczuć Jerozolimę zmysłami na 27. FKŻ

Na nasze zamówienie powstała niezwykła wystawa Jerozolima utrwalona. Nigdy wcześniej niepublikowane fotografie Jerozolimy z XIX i XX wieku, znajdujące się w kolekcji dominikańskiej Ecole Biblique et Archeologique, pokazaliśmy na przepięknie zaaranżowanej wystawie w krużgankach Klasztoru Dominikanów w Krakowie. Kuratorką wystawy była Iza Wałek. Wystawę można oglądać do 30 września 2017 roku. więcej informacji o wystawie

TaxiLink: Kraków – Jerozolima to okazja do przejażdżki ulicami Jerozolimy, bez ruszania się z Krakowa! Pasażerowie specjalnej taksówki stojącej na Kazimierzu mogli zamówić kurs do dowolnego miejsca w Jerozolimie, porozmawiać z taksówkarzem, a na monitorach obserwować obraz z ulic miasta wzdłuż pokonywanej trasy.

Dzięki projektowi Kwitlech Box, przygotowanemu wspólnie z MiPolin, można było zostawić swoją karteczkę z prośbą, którą już po festiwalu Janusz Makuch zawiózł pod Kotel i wspólnie z Rabinem Boazem Pashem włożył w szczeliny Ściany Płaczu. zobacz więcej

Seria wydarzeń kulinarno – muzycznych, przygotowanych wspólnie z Narodową Biblioteką Izraela pozwoliła festiwalowej publiczności poczuć smaki i zapachy Jerozolimy: zioła, przyprawy, charakterystyczne potrawy.

Warsztaty kulinarne z Sabiną Francuz oraz uroczysta kolacja w Teatrze Nowym pokazały kuchnię aszkenazyjską, a w Chederze można było się rozsmakować w kuchni Żydów perskich podczas wieczoru przygotowanego przez Menashe Sassona i jego rodzinę. Tradycyjny i oblegany brunch Szabat @ Cheder również inspirowany był kuchnią jerozolimską.

Kolejne dwa projekty, jakie powstały specjalnie na zamówienie FKŻ to: Jerusalem Soundscape – seria czterech instalacji dźwiękowych Emmanuela Witzthuma: na Placu Targowym można było usłyszeć odgłosy targu Mahane Yehuda, dźwięki przyrody – w ogrodzie Karma na Kazimierzu, odgłosy modlitw w krużgankach Kościoła św. Katarzyny, a odgłosy Starego Miasta – na dziedzińcu synagogi Poppera. więcej o projekcie

Telawiwski kolektyw LaCulture ogłosił wśród młodych izraelskich grafików konkurs na pracę ilustrującą hasło 'świętość’ – często powtarzane w kontekście Jerozolimy. Efekty tego konkursu można było zobaczyć na wystawie pt. Świętość / Holiness w Galerii BB na Kazimierzu.

Pracownia Seniora to nowy projekt wymyślony i realizowany przez naszych wolontariuszy – The Machers. W ramach 27. FKŻ zorganizowali oni 5 wydarzeń, adresowanych specjalnie do krakowskich seniorów: warsztaty tańca izraelskiego z grupą Kachol, zwiedzanie Kazimierza, które prowadzili wolontariusze: Alicja Barć, Michał Jaczyński, Małgorzata Wolska, warsztaty sztuki żydowskiej z Moniką Krajewską, warsztaty antydyskryminacyjne z Małgorzatą Majewską i Maciejem Bisem oraz specjalny koncert zespołu Veretski Pass.

Pośród 75 wolontariuszy z 10 krajów świata, po raz pierwszy było również 5 wolontariuszy-seniorów.

Wokół Jerozolimy krążyły też inne warsztaty 27. FKŻ: warsztaty designu żydowskiego  z MiPolin (PL), warsztaty dla dzieci z Anną Rozenfeld (PL), Spotkania Otwarte z Anną Dodziuk i Tanną Jakubowicz-Mount (PL), warsztaty śpiewu marokańskiego z Netą Elkayam i Amitem Hai Cohenem (IL) oraz warsztaty śpiewu jidysz z Jeffem Warschauerem (US), jak też warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss (US) i Sanne Morricke (DE).

Podczas warsztatów dla młodzieży pt. Odkrywanie Kazimierza powstały trzy etiudy filmowe ilustrujące legendy związane z dzielnicą. zobacz filmy

Festiwalowe zwiedzania pomogły lepiej poznać sam Kazimierz oraz żydowskie zabytki na Starym Mieście, ale też odkryć tam nawiązania i podobieństwa do Jerozolimy.

W opinii uczestników 27. FKŻ, tegoroczna edycja była jedną z najciekawszych i najlepiej przygotowanych w całej niemal 30-letniej historii Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Jak  napisał Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim: Była to jedna z najlepiej przemyślanych programowo odsłon tego wydarzenia. (…) staje się znakiem, jak długą drogę przeszedł Festiwal Kultury Żydowskiej. Od imprezy skupionej na żydowskiej tradycji Kazimierza do wydarzenia chcącego być spojrzeniem na współczesną kulturę izraelską.

Statystyki, zasięg

27. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej odbiła się szerokim echem w mediach polskich oraz zagranicznych.

Pisali o nas m.in. Gazeta Wyborcza, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Tygodnik Powszechny, Haarpers Bazaar, Twój Styl, Super Express, a za granicą: The Jerusalem Post, Jewish Telegraphic Agency, Reuters.

Zapowiedzi i relacje z festiwalu można było usłyszeć na antenach Polskiego Radia (lokalnego i ogólnopolskiego) oraz zobaczyć w Telewizji Polskiej – która retransmitowała obszerne fragmenty koncertu Szalom na Szerokiej.

27. FKŻ w liczbach

212
ilość wydarzeń 27. FKŻ
139
wydarzeń w programie głównym
73
wydarzeń towarzyszących
206
artyści, wykładowcy, instruktorzy
75
wolontariuszy
33 000
publiczność
146
akredytowani dziennikarze
533
informacji medialnych
43 456
oglądalność transmisji koncertów 27. FKŻ w internecie (strona www oraz Facebook)
319 558
oglądalność retransmisji koncertu Szalom na Szerokiej w TVP2
2 970
oglądalność transmisji koncertu Szalom na Szerokiej na ninateka.pl
114 672
ilość odsłon strony internetowej FKŻ
14 045
fani strony festiwalowej na Facebook
1 503 238
wyswietleń klipów na kanale FKŻ w serwisie YouTube
2 433
subskrybentów kanału FKŻ na YouTube
830
obserwujących na Instagramie

Więcej informacji o 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Zdjęcia: Bartosz Dittmar, Szymon Makuch, Michał Ramus

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader