Cheder
ProgramBiletyPress RoomSponsorzy i partnerzyOrganizatorzyPrzekaż darowiznęTransmisje na żywo

Witam Państwa w naszej Diasporze na Kazimierzu – żydowskim sercu Krakowa, które już od 28 lat jest domem dla Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poczujmy się przez te dni, jak byśmy żyli w lepszym świecie – świecie szacunku i otwartości na bliźniego. Weźmy te wartości ze sobą do naszych domów po to, aby każdy z nas mógł naprawiać swój świat. Niech to będzie nasze tikkun olam.

Nad rzekami Babilonu, tam siadaliśmy płacząc i wspominając Syjon. (PS 137,1)

Gdzież jest takie miejsce na ziemi, w którym żyją od pokoleń niezmiennie ci sami ludzie?

Gdy w 586 roku p.n.e. babiloński król Nabuchodonozor ponownie najechał i zburzył Jerozolimę, a mieszkańców miasta skazał na wygnanie, dał tym samym początek Diasporze.

Diaspora wykształciła dwie potężne cywilizacje żydowskie: aszkenazyjską i sefardyjską, które po dziś dzień oddziałują także na świat nieżydowski.

Pokażemy różnorodność i piękno kultury żydowskiej z całego świata. Głównym punktem odniesienia będzie Izrael, jako miejsce scalające Diasporę na nowo.

Paradoksalnie, siłą Państwa Izraela jest owa „diasporyczność”, czyli poszanowanie wszelkiej różnorodności, wewnętrznego pluralizmu kulturowego, wolności wyznania i wolności słowa.

Diaspora powstaje na skutek swego rodzaju „tektonicznego” przesunięcia ludów i tak naprawdę nie ma zakątka na ziemi, gdzie nie byłoby imigrantów, uchodźców, wygnańców, nadających nowy wymiar historii i kulturze miejsc, do których zawędrowali.

Będziemy więc mówili o Diasporze, a raczej – o Diasporach. Mam nadzieję, że zarówno doświadczenie żydowskie, jak i doświadczenie polskie posłuży nam do lepszego zrozumienia przemian, jakie zachodzą na naszych oczach.

Te przemiany budzą przerażenie, agresję i nienawiść tych, dla których świat definiowany jest przez jedną krew, jedną ziemię, jedną religię, jedną kulturę; przez wspólnotę plemienną, cokolwiek dzisiaj miałoby to znaczyć.

Diaspora j e s t światem…, a świat jest w każdym z nas.

26. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się pomiędzy 25 czerwca i 3 lipca 2016 roku. Szczegółowy program opublikujemy na naszej stronie w pierwszej połowie kwietnia 2016 roku. Internetową przedsprzedaż biletów na koncerty rozpoczniemy 4 maja, a kasa biletowa ruszy 18 czerwca.

Do zobaczenia na Kazimierzu!

Aktualności

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader