
175 wydarzeń w programie głównym, niemalże 30 000 gości z całego świata, 168 artystów, 64 wolontariuszy, 123 akredytowanych dziennikarzy i 430 informacji w mediach – ta statystyka nie oddaje jednak wspaniałej energii, jaka po raz kolejny zagościła na Kazimierzu dzięki FKŻ.
Postanowiliśmy wrócić do źródeł FKŻ – do żydowskiego Kazimierza, bez którego nie byłoby festiwalu.
Zobaczcie, jaki był 25. FKŻ.
Kazimierzowi i innym żydowskim dzielnicom poświęciliśmy serię wykładów. Ruth Gruber (USA),Martin Pollack (AT), Monika Murzyn-Kupisz (PL), Meron Benvenisti (IL), Adam Schonberger (HU), Sam Norich(USA) oraz Francesco Spagnolo (USA) pokazali kontekst historyczny, społeczny i demograficzny dzielnic żydowskich w Krakowie, Nowym Jorku, Jerozolimie, Wenecji, Budapeszcie, Galicji, a Chris Silver (USA) – w serii słuchowisk zaprezentował dziedzictwo muzyczne żydowskich dzielnic Maroka, Algierii i Tunezji. O największym kwartale żydowskim na świecie – Izraelu – mówiła również Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, która rozprawiła się ze stereotypowym postrzeganiem Izraela pokazując jego nowoczesne oblicze.
To specjalnie na czas FKŻ zbudowane mini-miasteczko, zaprojektowane przez BudCud.
Znalazły tam swoje miejsce: kawiarnia Cheder, Czytelnia oraz Biuro Podróży Gola Tours, w których mieszkańcy Kazimierza i goście festiwalowi mogli wspólnie i aktywnie spędzać czas, jak również uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.
Wieczory w Kwartale FKŻ wypełniała muzyka – koncerty świetnych młodych izraelskich i polskich zespołów przeplatane były imprezami DJskimi: czołówka krakowskich i izraelskich DJów co wieczór grała najlepszą muzykę z klubów Krakowa i Tel Awiwu.
Wystawa Widok na Kwartał, prezentująca fotografie Eugeniusza Wilczyka (PL) i Susanne Guzei-Taschner (AT), pokazała Kazimierz w czasach, kiedy tracił on swoją żydowską tożsamość, a jego nowi mieszkańcy próbowali oswoić przestrzeń naznaczoną historią. Wystawę zorganizowaliśmy w pustym mieszkaniu w kamienicy Józefa Bosaka, który po wojnie wyemigrował ze swoją rodziną do Izraela. Żydowski świat przedwojennego Kazimierza, opowiedziany przez Pana Józefa, powojenny nieżydowski Kazimierz na fotografiach i współczesny – na nowo żydowski Kazimierz za oknami, spotkały się w jednym miejscu podczas 25. FKŻ.
Jubileuszowy charakter 25. FKŻ najbardziej był widoczny w programie muzycznym. Zaprosiliśmy muzyków i zespoły, które w 27-letniej historii FKŻ były niejako kamieniami milowymi: The Klezmatics (USA), La Mar Enfortuna(USA), Shlomo Bara & Habrera Hativeet (IL), Alte Zachen (PL), Franka Londona (USA) oraz Davida Krakauera(USA). Nie zabrakło również uwielbianego kantora Benziona Millera, który w tym roku zaprezentował koncert pieśni Shlomo Carlebacha.
Ale obok nich na scenie w synagodze Tempel, w Chederze, w Alchemii i w Kwartale FKŻ wystąpili ci, którzy tworzą współczesne i przyszłe brzmienie muzyki żydowskiej: Shai Tsabari Future Orchestra & Ahuva Ozeri (IL), Kutiman Orchestra (IL), Garden City Movement (IL), Lola Marsh (IL), Buttering Trio (IL), Bemet (IL), Berjozkele (PL). Nie zabrakło również kultowej już i wyczekiwanej w Krakowie imprezy Tederu na Barce, a tradycyjną kulminacją był jak co roku 7-godzinny koncert 'Shalom na Szerokiej’, w którym wzięło udział niemalże 20 000 osób.
Program festiwalu to także serie warsztatów i zwiedzań. Oprócz tych, które były kontynuacją zajęć z poprzednich edycji, zaproponowaliśmy kilka nowych możliwości: warsztaty pieczenia chałki żydowskiej i polskiej z Uri Scheftem (IL) i Wojciechem Smętkiem (PL) w przedwojennej piekarni Józefa Bajgla, która dzisiaj jest kultową Piekarnią Mojego Taty,
warsztaty wokalne z Shaiem Tsabari (IL), warsztaty filmowe z Aleksandrem Prugarem(PL) oraz warsztaty żydowskiego hip-hopu z Verą Hannush (USA). Naszą dzielnicę można było zwiedzić nie tylko śladami synagog i domów modlitw, ale też śladami żydowskich architektów, jak również szlakiem architektury przemysłowej.
Obok wydarzeń związanych z kwartałem, w programie 25. FKŻ znalazły się też inne wydarzenia. Agnieszka Legutko i Anna Rozenfeld w serii spotkań i warsztatów pokazały różnorodność i piękno świata języka i literatury jidysz, Shana Penn, Joanna Lisek i Edyta Gawron omówiły rolę kobiet i ich emancypację w społeczeństwie żydowskim, Chava Karavan podzieliła się swoją fascynacją twórczością Tadeusza Kantora, Michael Alpertnakreślił dzieje muzyki żydowskiej w USA, a Janusz Makuch – twórca i dyrektor FKŻ – pokazał muzyczną ewolucję festiwalu. Swoje spotkanie autorskie miał też Ryszard Horowitz.
Ponadto nasi partnerzy zorganizowali program wydarzeń towarzyszących, które w dużej mierze prezentowały zainteresowania i twórczość krakowskich młodych Żydów.
Jubileuszowa edycja największego żydowskiego festiwalu na świecie nie była więc podsumowaniem naszych osiągnięć. Była dokładnym opisaniem miejsca, czasu i przestrzeni, w jakiej znajdujemy się teraz, po 27 latach i 25 zrealizowanych festiwalach – opisaniem punktu wyjścia do kolejnych edycji i naszej drogi w przyszłość.
299 ilość wydarzeń .25 FKŻ | 175 wydarzeń w programie głównym | 124 wydarzenia towarzyszące | 168 artyści, wykładowcy, instruktorzy |
64 wolontariusze | 30 000 publiczność | 123 akredytowanie dziennikarze | 430 informacje medialne |
172 000 oglądalność retransmisji koncertu Szalom na Szerokiej w TVP2 | 10 253 fani strony festiwalowej na Facebook | 46 307 wejścia na stronę www festiwalu | 1 282 oglądający transmisję koncertu Szalom na Szerokiej na ninateka.pl |
22 134 oglądający transmisję na żywo koncertów na stronie actv.pl | 1 110 oglądający transmisję na żywo imprezy DJskiej Tederu Night in Tel Aviv |