Porządkowanie terenu byłego cmentarza żydowskiego w Jędrzejowie

Cmentarz żydowski w Jędrzejowie już od dawna jest zamknięty dla pochówków. Podczas wojny i po wojnie macewy były wykorzystywane, jak w wielu innych miastach okupowanej Polski, do budowy dróg i innych budynków w mieście. Pozostały jedynie fundamenty nagrobków oraz fragmenty macew, znalezione przez mieszkańców na ich posesjach i przynoszone na teren dawnego cmentarza. Cały teren porośnięty był trawą, fragmenty macew były niewidoczne, nieczytelne, zarośnięte mchem lub zasypane ziemią.

Pomysł uprzątnięcia terenu cmentarza wysunęła Klaudia Kwiecińska, mieszkająca w Jędrzejowie wolontariuszka FKŻ. Jest to część jej projektu opisania historii cmentarza oraz skatalogowania ocalałych macew i fragmentów nagrobków.

Władze Jędrzejowa wykosiły cały teren byłego cmentarza, a nasi Macherzy – wygrabili trawę, odsłonili macewy i ślady po nich, oczyścili je z mchu, odkopali spod warstwy ziemi. We wszystkich tych pracach osobiście pomagał naszym wolontariuszom Burmistrz Jędrzejowa – Mariusz Piszczek.

Ustawiona też została nowa tablica informacyjna, przy wejściu na teren cmentarza tak, aby każdy wchodzący miał świadomość, gdzie się znajduje.

Odsłonięte i oczyszczone fragmenty macew są jedyną materialną formą pamięci o żydowskich mieszkańcach Jędrzejowa.

Przed przystąpieniem do porządkowania Macherzy wzięli udział w warsztatach poświęconych renowacji obiektów zabytkowych, na których poznali też szczególne zasady postępowania na cmentarzach żydowskich, aby wszystkie prace wykonane były w zgodzie z żydowskim prawem i tradycją.

Projekt jest dofinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wolontariat dla dziedzictwa.

jedrzejow-logotypy

Informacje w mediach

Zapisz się do newslettera


    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej z siedzibą w Krakowie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) w celach marketingowych i handlowych. <!--br--> Oświadczam, że zostałem/am poinformowana, że administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. <!--br--> Zostałem poinformowany, że podanie danych jest dobrowolne i przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawienia. <!--br--> Zostałem poinformowany o możliwości wycofania niniejszej zgody na przetwarzanie danych osobowych, a także o tym, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*

    Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania

    loader