Cheder
Zmaluj to! ogólniePodsumowanieZmaluj to sam! - instrukcjaMapa wstydu

Zmaluj to sam! Usuń antysemickie napisy z murów swojego miasta. My zrobiliśmy to w ramach projektu finansowanego z funduszy EOG, których operatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego, ale każda i każdy z Was może to zrobić również sam, z małą pomocą przyjaciół, albo różnorakich instytucji.

Nie wiecie, jak się do tego zabrać?

Oto mała instrukcja dla Was – sprawdzona przez nas w akcji! I to wielokrotnie!

Przeczytajcie ją i wydrukujcie sobie w formie ulotki wraz z pozostałymi załącznikami (do ściągnięcia poniżej), aby móc profesjonalnie i łatwo czyścić nasze miasta z mowy nienawiści.

Najważniejszym jest działać legalnie – nie tak, jak ci, którzy te bazgroły na murach umieszczają. Dlatego konieczne jest pozyskanie wszystkich niezbędnych zgód, jak również poinformowanie policji i straży miejskiej o planowanej akcji zamalowania .

No i nie zapomnijcie wziąć wszystkich zgód ze sobą na akcję!

Oto pięć kroków pokazujących, jak można usunąć mowę nienawiści z murów naszych domów.

Krok 1: Dowiedz się, kto jest właścicielem / administratorem budynku.
Jak znaleźć taką informację? Na budynku powinna być tabliczka z danymi zarządcy, czy też firmy administrującej nieruchomością. Jeżeli jej nie ma – możesz porozmawiać z mieszkańcami i od nich uzyskać kontakt do właściciela, czy administratora.

Krok 2: Skontaktuj się z właścicielem i uzyskaj zgodę na zamalowanie.
Pobierz (poniżej), wydrukuj i uzupełnij wzór zgody, której my używaliśmy podczas naszych akcji. Pamiętaj też, żeby uzgodnić z nim kolor farby!

Krok 3: Zbierz znajomych, ogłoś akcję w internecie.
Utwórz wydarzenie na swoim profilu na Facebooku, wyślij koniecznie informację o planowanej akcji do Straży Miejskiej i Policji (lokalny posterunek Policji), poinformuj i zaproś do działania również mieszkańców danej kamienicy.

Krok 4: Zdobądź materiały.
Jak to zrobić? Poproś właściciela / administratora budynku o udostępnienie materiałów lub sfinansowanie ich zakupu; zorganizuj zbiórkę wśród znajomych i mieszkańców, zgłoś się do firm lub organizacji, by udzieliły wam wsparcia.  Narzędzia można też wypożyczyć od znajomej firmy remontowej, albo od nas. Co będzie potrzebne? Nasze wskazówki znajdziecie pod linkiem poniżej.

Krok 5: Wspólnie ze znajomymi usuń napis.
Koniecznie uwiecznij ten moment na zdjęciach! O rezultatach poinformuj w tych wszystkich miejscach, w których promowałeś akcję, aby pokazać jej rezultaty i zachęcić innych do działania. Pokaż innym, że można zmienić swoje otoczenie!

Nie zapomnij pomalować wyczyszczonej ściany specjalną powłoką antygraffiti. Jeżeli komuś przyjdzie ochota coś znowu tam namalować – do usunięcia wystarczy wtedy gorąca woda pod ciśnieniem!

Jeżeli macie więcej pytań - skontaktujcie się z nami, a chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem w walce z mową nienawiści na Kazimierzu i w Podgórzu.

Możecie do nas napisać na adres: office(at)jewishfestival.pl lub zadzwonić (12 431 15 17) lub wysłać wiadomość przez stronę Zmaluj to! na Facebooku.

Zmaluj to sam! - video instrukcja

realizacja: ElektroMoon Vision: Elwira Wojtunik-Láng, Popesz Csaba Láng; muzyka: Jędrzej Rusin

Do pobrania i do poczytania

Tę ulotkę wydrukujcie sobie dwustronnie, złóżcie na pół i posługujcie się nią jak najczęściej – możecie też dać ją swoim znajomym, aby zachęcić ich do działania.

Podziękowania

Projekt Zmaluj to! Mowie nienawiści mówimy nie. Kraków przeciw antysemityzmowi był realizowany przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej od 1 września 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Operatorem grantu jest Fundacja im. Stefana Batorego.

eea_grants       fundacja_batorego       fundacja_dzieci_i_mlodziezy

 

Koordynacja projektu
Joanna Antonik

Macherzy – wolontariusze FKŻ – którzy brali aktywny udział w projekcie
Emilia Wanat, Olga Brewka,  Agnieszka Królikowska, Gabriela Staniszewska,  Paulina Kowalska, Jowita Bożek, Grzegorz Mikunda, Marcin Tutajewski, Ewelina Malik, Aleksandra Kalisz, Magdalena Bodziony, Małgorzata Wolska, Katarzyna Irmina Czysnok, Magdalena Zboś, Anna Brożek, Michał Strzyżowski, Julia Paluch, Sebastian Brejnak, Joanna Socha, Martyna Malinowska, Anna Wróbel, Katarzyna Jaworska, Maja Haber, Magdalena Olszowiec, Michał Hajduk, Agnieszka Kowalczyk, Agnieszka Urbańska, Aleksandra Piotrowska, Magdalena Chmiel, Angelina Gąkowska

 

logoFKZpngthe-machers_logo

 

 

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera



    Wybierz język newslettera

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*Wypełnienie tego pola oznacza, że zapisałaś/zapisałeś się na listę odbiorców naszego newsletteru. W ten sposób zgadzasz się na to, byśmy przechowywali Twoje imię i nazwisko oraz adres email. Dzięki temu będziemy mogli informować Cię o tym, co robimy. Przechowujemy je w naszej bazie w bezpieczny sposób, a Ty w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie lub usunięciu tych danych.* <!--br--> Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób opiekujemy się Twoimi danymi osobowymi, możesz też kliknąć w ten <a href='https://sway.office.com/sEZ23eFSuszPSWO7' target='_blank'>LINK</a>.

    loader