O_kaz. Literatura o Kazimierzu.

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, co bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

 

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_kaz, żeby móc o tym opowiedzieć.

o_kaz_plakat_www_niebieski

Zaprosiliśmy do współpracy trójkę pisarzy: Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik oraz poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jak bazę, punkt startowy.

o_kaz_do-tekstu

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem – procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom.

O_kaz to nasz nowy program literacki. Zapraszamy do lektury trzech opowiadań oraz na spotkanie z autorami.

Opowiadania będą dostępne bezpłatnie w Chederze oraz w kawiarniach, galeriach, sklepach i barach na Kazimierzu już od października. Opowiadanie Łukasza Orbitowskiego – od 10 października, Dominiki Słowik – od 24 października i Weroniki Murek – od 7 listopada. Spotkanie z trójką autorów odbędzie się 17 listopada w Chederze.

Autorzy

Weronika Murek

Urodzona w 1989 w Bytomiu, absolwentka WPiA Uniwersytetu Śląskiego; autorka sztuk teatralnych nagrodzonych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Nagrodą za Najlepszy Debiut w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, autorka zbioru opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” nominowanego do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Nike, nagrodzonego Nagrodą im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut.

Dominika Słowik

Urodzona w 1988 w Jaworznie, od 2007 związana jest z Krakowem. W 2015 nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jej debiutancka powieść „Atlas: Doppelganger” (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia). Lauretka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz stypendium Praha Město Literatury. Obecnie pracuje nad drugą książką.

Łukasz Orbitowski

Pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.

Sponsorzy i patroni

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

nowy_logotyp-krakow_cmyk

Miejska Platforma Internetowa „Magiczny Kraków”

Miejski portal dla organizacji pozarządowych

 

 

unesco wyborcza_nowe_logo_2016 radio_krakow

 

Seria publikacji O_KAZ. Literatura o Kazimierzu

 • No 1: Łukasz Orbitowski, Kobra przegrywa w butelkę
 • No 2: Dominika Słowik, Sanatorium
 • No 3: Weronika Murek, Każdemu po razie
  Copyright © Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej

  Redakcja i korekta całej serii: Anastazja Oleśkiewicz

  Projekt graficzny, skład, łamanie: Oksana Shmygol

  Druk: Know-How Piotr Kaczmarczyk

  Wydawca: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
  ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, www.jewishfestival.pl

Zapisz się do newslettera


Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) w celach marketingowych i handlowych. *Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania