Cheder Program Biblioteka Kawiarnia Menu Wynajem Kontakt

Cheder - tutaj festiwal trwa cały rok!

Od 1890 roku w kamienicy przy ulicy Józefa 36, dokładnie tu gdzie znajduje się dziś Cheder Cafe, istniał żydowski dom modlitwy Chewra Ner Tamid (Bractwa Wiecznego Światła). Zbeszczeszczony w trakcie wojny, nigdy już nie powrócił do swojej pierwotnej roli. Zniszczone zostały dawne ślady religijno-społecznego wykorzystania tej przestrzeni – miejsca modlitwy i spotkań społeczności żydowskiej Kazimierza.

cheder_glowna

Cheder w jidysz to żydowska szkoła podstawowa

W roku 2008 Festiwal Kultury Żydowskiej, po odrestaurowaniu i stworzeniu przestrzeni na nowo, otworzył podwoje Chederu, organizując spotkania, warsztaty oraz wykłady, nawiązując tym samym do pierwotnego znaczenia Chederu jako elementarnej szkoły żydowskiej.
W lutym 2009 roku w Chederze ruszyła również kawiarnia. Od tamtej pory stał się Cheder Cafe – miejscem spotkań przy izraelskiej kawie parzonej w findżanie, marokańskiej herbacie, hummusie i pitach.

Cheder to miejsce pierwszego spotkania i osobistego doświadczenia kultury żydowskiej.

Aktualności

Zobacz wszystkie

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz wszystkie
Zapisz się do newslettera


 Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną. * Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) w celach marketingowych i handlowych. * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).*
Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, z siedzibą w Krakowie (31-056), ul. Józefa 36. Oświadczam, że dane podałem dobrowolnie i zastrzegam sobie prawo dostępu do udostępnionych przez mnie treści, ich poprawiania oraz usuwania