Facebook
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Przechodząc ulicami Kazimierza, czy też Podgórza często widzimy antysemickie napisy i grafiki: z murów naszego miasta płynie do nas mowa nienawiści. W ramach projektu Zmaluj to! - realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG - nie tylko usuniemy te napisy, ale też nauczymy młodych krakowian, jak sami mogą eliminować je z naszej przestrzeni publicznej.
+ więcej
8 października po zachodzie słońca rozpoczyna się kolejne święto żydowskie - Sukot, zwane też Świętem Szałasów. Święto trwa 8 dni w Diasporze (7 dni w Izraelu) i upamiętnia 40 lat wędrówki Żydów po pustyni po wyjściu z Egiptu. Życie przenosi się na czas święta do budowanych specjalnie w tym celu specjalnych szałasów - "aby pokolenia wasze wiedziały, że w szałasach kazałem mieszkać synom izraelskim, gdy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej"(Księga Kapłańska 23,42).
+ więcej
Dokładnie 10 dnia po Rosz Haszana rozpoczyna się najważniejsze żydowskie święto - Jom Kipur, zwany też Dniem Pojednania. Okres pomiędzy Nowym Rokiem a Jom Kipur jest nazywany Jamim Noraim - Groźne Dni. W tym roku Jom Kipur rozpocznie się 3 października.
+ więcej
Na cały rozpoczynający się Nowy Rok 5775, życzymy Wam spokoju, radości i wielu inspiracji. Obyśmy wszyscy byli zapisani na dobry rok!
+ więcej
Po raz pierwszy FKŻ zagra w Tel Awiwie! Już w najbliższą sobotę w Teder Pop Up Bar zagrają polscy i izraelscy didżeje - kontynuując jedną z najlepszych imprez minionego lata - Teder Weekender podczas 24. FKŻ. W tę sobotę wystąpią m.in. Kutiman, Radiotrip, Kuba aka Senor Soul, Kornelia, Burn Reynolds i wielu innych przyjaciół festiwalu. Partenerem i sponsorem wydarzenia jest Instytut Polski w Tel Awiwie.
+ więcej
czytaj wszystkie
Festiwal Josepha Conrada zaczyna się 20 pażdziernika. W tym roku program niezwykle imponujący - Paul Auster, Etgar Keret, Boris Akunin, Raja Shehadeh - by wspomnieć tylko kilku zaproszonych gości. Dzięki współpracy z Festiwalem w Chederze będziemy gościć izraelskiego pisarza - Etgara Kereta - na kolacji!
+ więcej
czytaj wszystkie
^ powrót